Na UWM rozpoczęła się budowa nowej polikliniki dla zwierząt

2020-08-24 08:04:45(ost. akt: 2020-08-24 08:14:36)
Wizualizacja polikliniki

Wizualizacja polikliniki

Autor zdjęcia: Urban Architect

Kortowska weterynaria należy do najlepszych w Polsce. Właśnie zaczęła się budowa nowej inwestycji, którą jest siedziba Polikliniki Wyjazdowej Dużych Zwierząt. Co to takiego?
— Właściciele psów, kotów i innych zwierząt towarzyszących wiedzą, że na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej działa Poliklinika Weterynaryjna pracująca przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Ma trojakie zadanie: leczy zwierzęta, wprowadza studentów weterynarii w zawodowe arkana i dostarcza danych do badań naukowych. Rocznie mamy w niej 14-16 tys. przypadków. Są to jednak małe zwierzęta, głównie psy i koty — mówi prof. Bogdan Lewczuk, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

Poliklinika Weterynaryjna UWM leczy również zwierzęta gospodarskie, do których lekarze muszą jeździć. Nierzadko nawet po 100 km, o każdej porze dnia i nocy. — Takich wyjazdów mamy kilkaset rocznie, co przekłada się na wykonanie procedur diagnostycznych, profilaktycznych i terapeutycznych u kilkunastu tysięcy sztuk bydła i około 500 koni. Lekarz weterynarii na wizytę w gospodarstwie zabiera sprzęt diagnostyczny, w tym przenośny aparat USG, narzędzia chirurgiczne i arsenał leków. To wszystko musi być odpowiednio zapakowane, aby np. nie straciło sterylności a leki np. zbyt się nie ogrzały lub nie zmarzły. Zaś gdy samochód oczekuje na wyjazd całość musi być bezpiecznie przechowywana — wyjaśnia prof. Bogdan Lewczuk.

Obecnie poliklinika na potrzeby wyjazdów dysponuje pomieszczeniami adaptowanymi, nie wystarczającymi już na obecne potrzeby, nie zapewniającymi odpowiednich warunków pracownikom.

Nowy budynek trochę przypomina stację pogotowia ratunkowego, będzie mieć około 700 m2 powierzchni. Jego bryła będzie częściowo 1-piętrowa a częściowo parterowa. Znajdą się w nim 4 stanowiska dla samochodów – busów w pełni przystosowane do specyfiki pracy. Będą np. ogrzewane i klimatyzowane ze względu na leki przechowywane w samochodach. Przewidziano w nim pomieszczenia do przygotowania sprzętu, podręczne laboratorium, magazyny, pomieszczenia administracyjne i socjalne dla dyżurujących lekarzy, a także dla studentów, którzy będą odbywać w poliklinice staże kliniczne. Stacja zostanie wyposażona w 2 busy. Każdy z nich otrzyma przenośny aparat RTG. Znajdą się w nich również ultrasonograf z Dopplerem do mierzenia przepływu krwi oraz analizator biochemiczny, w który na miejscu będzie badać krew zwierząt, co bardzo skróci czas diagnozowania i przyśpieszy leczenie. Trzeci pojazd to pojazd specjalistyczny do przewozu dużych zwierząt na zabiegi chirurgiczne do polikliniki, bo nie wszystko da się zrobić na miejscu w gospodarstwie.

— Nowa wyjazdowa poliklinika znacznie zwiększy możliwości realizacji badań naukowych w obszarze nauk klinicznych. Bowiem tylko poprzez wizyty w gospodarstwach możliwe jest zbieranie danych na temat skuteczności nowych metod profilaktycznych, efektywności diagnostyki, przebiegu chorób oraz analizy efektywności procedur leczniczych — przekonuje dziekan.


Wizualizacja polikliniki

Źródło: UWM

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gosia #2966861 | 83.31.*.* 1 wrz 2020 16:51

    Namawiam/zachęcam olsztyńską Weterynarieę by zainicjowała w Olsztynie powstanie grzebadła (cmentarz na domowych zwierząt). Nagłośnijcie problem i merytorycznie skrytykujcie bezmyślność Urzędu Miasta... toż mamy już XXI wiek!

    odpowiedz na ten komentarz

  2. safanduła #2963685 | 213.184.*.* 24 sie 2020 09:46

    W którym miejscu powstanie?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz