Czekamy na opinię architektów

2020-08-21 14:10:48 (ost. akt: 2020-08-21 13:22:31)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dzisiaj, a najpóźniej w przyszłym tygodniu poznamy opinię Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej dotyczącą dwóch bardzo ważnych dla Olsztyna projektów. Chodzi o projekt nowego dworca kolejowego i kompleksu wielofunkcyjnego Synergia, gdzie swoje miejsce znajdzie dworzec autobusowy.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Olsztyńskie dworce bez przełomu

Olsztyńskie dworce bez przełomu

Relacje pomiędzy obu inwestorami (PKP SA i Retail Provider) nie są najlepsze. Kolejarze chcą sami zbudować swoją inwestycję. Retail Provider trzyma się wcześniejszych ustaleń z prezydentem Olsztyna i chce aby obie inwestycje były realizowane zgodnie z miejskim planem zagospodarowania przestrzennego. PKP SA chce obejść niewygodne dla siebie jego zapisy.

Spotkanie Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej (MKUA) z obu inwestorami nie przeniosło przełomu. Po raz pierwszy jednak z ust przedstawiciela PKP padła oficjalna deklaracja, że kolejarze nie będą przestrzegać miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp), który zakłada, że obie inwestycje mają stanowić spójną całość. Oba dworce wraz z Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym, które miasto już zbudowało jakiś czas temu razem mają tworzyć Zintegrowane Centrum Komunikacyjne.

Na spotkaniu p.o. dyrektora biura inwestycji PKP SA Szymon Grabowski poinformował jego uczestników, że spółka zamierza poprzez swoją spółkę siostrzaną PKP PLK (bo tylko ona ma takie uprawnienia) złożyć wniosek o pozwolenie na budowę do wojewody warmińsko-mazurskiego. Chce do tego wykorzystać zapisy specustawy kolejowej, która umożliwia obejście niewygodnych dla PKP obostrzeń wynikających z mpzp. W takiej sytuacji zgodę na budowę wydaje wojewoda, który nie musi kierować się stricte zapisami planu.

— Przyszły kształt kompleksu dworcowego Olsztyn Główny jest jednym z najgorętszych tematów ostatnich tygodni...— napisał po spotkaniu na FB prezydent Olsztyna. — Od lat powtarzam, że projekt „naszego” obiektu dworcowego nie tylko musi spełniać wymogi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale też odpowiadać ambicjom olsztynian, czyli ma być oryginalny, funkcjonalny, miastotwórczy oraz integrujący wszystkie formy komunikacji pasażerskiej.

— Jesteśmy stale otwarci na współpracę z PKP i ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w osiągnięciu sukcesu - budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. My chcemy dotrzymać danego słowa. Danego prezydentowi, mieszkańcom, a nawet także PKP — podkreśla Rafał Twarowski, prezes Retail Provider.

Przypomnijmy tylko, że na samym początku miała to być wspólna inwestycja PKP SA i RP, którą miała realizować wspólna spółka celowa.Tak powstały kompleksy dworcowo-komercyjne w Katowicach i Poznaniu. Finalnie PKP SA miało partycypować w zyskach z deweloperskiej inwestycji oraz otrzymać nowy dworzec. Powstała nawet adekwatna do tego koncepcja. Potem jednak kolejarze zmienili zdanie i RP zmienił koncepcję pod ich naciskiem, tak aby uwypuklić architektonicznie rolę i bryłę dworca i pokazać ją jako bardziej niezależną...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w piątkowym (21 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Harry James #2962820 | 88.156.*.* 22 sie 2020 13:09

  Obrzydlistwo.! Rozbiorka za kolejne 40 lat!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Zeus #2962806 | 188.146.*.* 22 sie 2020 12:16

  Pan PG ugadał się z kimś a teraz pod ich dyktat ma podporządkować się PKP aby ktoś zrobił na tym biznes! Zanim p. PG wdrożył w życie bubel zwany centrum przesiadkowe powinien mieć podpisane trójstronnie porozumienie a nie myśleć ja Piotr Wielki zrobię oni się dostosują a PKP pójdzie do wojewody i ten piękny plan weźmie w leb

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Pkp #2962704 | 31.0.*.* 22 sie 2020 08:03

  Z PKP ZAWSZE są problemy wiedzą wszyscy co z nimi współpracują W najgorszej sytuacji są ci którzy wynajmują powierzchnię albo lokale. Wieszaja kłódki. ..

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. Nil #2962675 | 5.184.*.* 22 sie 2020 01:14

  KŁADKA !!!! Na Zatorze w pierwszej kolejności!!!! Zanim się dogadają to powyzdychamy od smrodu i hałasu Prezydencie nie masz litości?!!!?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Plo #2962632 | 188.147.*.* 21 sie 2020 22:04

   RP ma w tym sporze niepodważalna rację

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)