Po sygnale czytelnika: Opony... jak leżały, tak leżą!

2020-08-23 08:10:23 (ost. akt: 2020-08-21 11:29:26)
Opony nad Łyną

Opony nad Łyną

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Nad trawniku, niedaleko pomnika z popiersiem Kopernika, od czerwca leżą opony i długa metalowa rura. Z Łyny wyłowił je Sylwester Pepel, prezes stowarzyszenia, które zajmuje się sprzątaniem rzek i jezior.
Sylwester Pepel przyjeżdża do Olsztyna specjalnie z Ostródy i sprząta rzekę w okolicach starówki. Sprząta, bo lubi. Większość śmieci wywozi sam i utylizuje je na własny koszt, ale nie wszystko jest w stanie zabrać. W czerwcu wyłowił trzy spore opony, rurę i worki foliowe. Zostawił je właśnie na trawniku z nadzieją, że miasto szybko to uprzątnie. Ale zaczęły się wakacje, sezon urlopowy i nikt oponami się nie interesuje. Podziwiają je jedynie turyści i mieszkańcy, którzy nie mogą już na nie patrzeć.

— Ktoś zrobił coś dobrego, a my nie umiemy tego ani uszanować, ani wykorzystać — zauważa czytelnik, który zaalarmował nas o tych wątpliwych „ozdobach”, które znajdują się nad rzeką.

O zalegające opony zapytałam ratusz: dlaczego nikt tego od tylu tygodni nie może sprzątnąć? Czy żaden urzędnik nie spaceruje w tych okolicach? Gdy rozmawiałam z Sylwestrem Popelem, skarżył się, że gdy wyławiał śmieci z rzeki, jakiś urzędnik, wówczas spacerujący, zwrócił mu uwagę, że nie może sprzątać rzeki bez zezwolenia ratusza. Tylko dlaczego? Czyżby śmieci pod powierzchnią wody wyglądały lepiej niż wyłowione i pozostawione na trawniku?

Ratusz odesłał mnie do Wód Polskich. Tylko co ta instytucja ma do suchych opon? Rzecznik magistratu dodał jednak, że sprzątaniem w mieście zajmuje się ZDZiT. I z tym się zgodzę. Tylko że ZDZiT doskonale wie, że takie opony zaśmiecają trawnik. Wie to od nas, bo już raz zwróciliśmy uwagę, że te opony zalegają od dawna. W odpowiedzi rzecznik wskazał Wody Polskie za „winowajcę tego bałaganu”. Tylko że te opony zalegają od tygodni na trawniku, a za trawniki odpowiada właśnie ZDZiT.

Zatem raz jeszcze zadałam pytanie, dlaczego ZDZiT je omija szerokim łukiem. Niestety nie otrzymałam odpowiedzi. ZDZiT nabrał wody w usta? A opony... jak leżały, tak leżą!

ADA ROMANOWSKACzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Olsztyniak #2963687 | 5.184.*.* 24 sie 2020 09:59

  Powiem tak. Z jednej strony rzeczywiście miasto powinno się zająć wyjętymi z wody śmieciami. Ale z drugiej... To tak jak ja bym posprzątał brzegi jeziora Krzywego a śmieci zostawił nad Skandą. Jak już coś robić to od początku do końca. Dziwnym trafem na brzegu nie leżą jakieś metalowe elementy , które można było spieniężyć tylko gumowe opony. Ogólnie znam kilka osób ,które w ten sposób niby dbają o czystość zbiorników ale tak na prawdę robią to tylko dlatego ,że za zebrany z dna złom potrafią w ciągu dnia zarobić dobrą kasę. I nie kierują nimi pobudki ekologiczne;) No ale tego przypadku nie znam więc nie mogę stwierdzić :(

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. odp. #2963682 | 83.6.*.* 24 sie 2020 09:42

  ZDZiT w dobie pandemii powinien szczególnie dbać o porządek w mieście ! Przykładami można sypać jak z rękawa np. śmietnik na targowisku od strony ul. Sienkiewicza zapełniony codziennie ponad brzegi kontenerów, rozkładające i cuchnące odpady zmieszany z moczem przebywających tam meneli przelewa się na plac targowy. Śmietnik nie jest czyszczony i dezynfekowany od 2-ch miesięcy grozi to powstaniem jakiejś zarazy. Monity do kierownika ZDZiT-u nie przynoszą skutku. KTO się tym problemem zajmie ? Straż Miejska też tego problemu nie widzi albo nie chce widzieć. Na targowisku pełno rozrabiających i pijących % trunki meneli. Czy nie trzeba z tym problemem zrobić porządek !?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. gyyy #2963674 | 79.187.*.* 24 sie 2020 09:27

  Wykorzystać pod budowę nowej nitki tramwajowej np:dla robotników ,żeby mieli na czym siedzieć i spać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Olsztyn biedny #2963622 | 31.1.*.* 24 sie 2020 07:46

  nie ma pieniędzy , są inne sprawy , np. Kawa dla radnych , Papierosy dla POsłanek

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. prcownicy zdzitu #2963464 | 37.8.*.* 23 sie 2020 18:42

  powinni je z powrotem wrzucić do wody. Wówczas to problem wód polskich ;)

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (20)