Drogowcy zrobili drugie podejście do północnej obwodnicy Olsztyna

2020-08-17 13:10:54(ost. akt: 2020-08-17 12:57:44)

Autor zdjęcia: GDDKiA w Olsztynie

Drogowcy liczą, że tym razem uda się wyłonić wykonawcę północnej obwodnicy Olsztyna. W pierwszym przetargu nie złożono żadnej oferty.
Dla nikogo nie jest chyba tajemnicą, że północna obwodnica Olsztyna jest jedną z najważniejszych inwestycji. Na pierwszy ogień idzie wykonanie studium korytarzowego oraz studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla północnej obwodnicy Olsztyna i obwodnicy Dywit. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła właśnie drugi przetarg, bo do pierwszego nikt się nie zgłosił.

— Studium korytarzowe określi lokalizację pasa (korytarza) terenu pod obie obwodnice, uwzględniając uwarunkowania środowiskowe, terenowe i społeczne. W przypadku północnej obwodnicy Olsztyna rozważane są dwa korytarze przebiegu trasy – po wschodniej jak i zachodniej stronie Olsztyna — tłumaczy Katarzyna Kozłowska z GDDKiA w Olsztynie. — Wszystkie warianty zlokalizowane zarówno w korytarzu zachodnim, jak i wschodnim miasta, rozpoczynać się będą na końcu obwodnicy Spręcowa (DK 51). Precyzyjne ustalenie końca nowego przebiegu trasy będzie przedmiotem prac projektowych, jednakże w korytarzu zachodnim powinien on być zlokalizowany na odcinku pomiędzy km około 129+327 drogi krajowej nr 16, a rondem Olsztyn Zachód (początek obwodnicy południowej Olsztyna) — dodaje.

W korytarzu wschodnim koniec obwodnicy powinien być zlokalizowany na odcinku od projektowanego na S-16 węzła Wójtowo do projektowanego węzła Łęgajny. W każdym korytarzu, dla każdego z wariantów przebiegu obwodnicy w ciągu DK 51 analizie poddane zostaną po dwa potencjalne warianty przebiegu obwodnicy Dywit (od węzła drogowego na projektowanej obwodnicy Olsztyna do granicy administracyjnej Olsztyna) wraz z nowym odcinkiem drogi od granicy administracyjnej miasta do skrzyżowania z ul. Sybiraków w Olsztynie (około 3 km).

— Po wytypowaniu korytarza obwodnicy, zadaniem wykonawcy będzie opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego oraz materiałów do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej — informuje Katarzyna Kozłowska. — Na etapie STEŚ wykonawca dokona analizy co najmniej trzech wariantów układu drogowego składającego się z obwodnicy Olsztyna, obwodnicy Dywit i odcinka od granicy administracyjnej Olsztyna do skrzyżowania z ul. Sybiraków, w korytarzu wybranym na etapie Studium Korytarzowego — dodaje.

Co z kosztami? Tu na razie dane są tylko szacunkami, bo:
— Dopiero po wyborze wariantu będzie można oszacować przewidywany koszt planowanej drogi oraz jej długość. Koszt inwestycji, na którą składają się m.in. koszty przygotowania dokumentacji, nabycia nieruchomości, nadzoru oraz robót budowlanych, oszacowano jednak wstępnie na około 980 mln zł — zdradza Katarzyna Kozłowska. — Realizacja inwestycji planowana jest w systemie Projektuj i Buduj, a roboty budowlane w latach 2028 – 2030 — dodaje.

Paweł Jaszczanin


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rozsadek #2975145 | 83.17.*.* 21 wrz 2020 20:31

  Cały transport towarowy z północy potrzebuje najkrócej dojechać do DK 16. Pchanie go na obwodnice pod Barczewo świadczy o fachowości GDDKiA, Czy w tym przypadku w ogóle można mówić o wariantach czy waria.....?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. spoko #2960816 | 80.50.*.* 18 sie 2020 07:44

  Dywity juz miały szanse ????

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. lolo #2960803 | 85.191.*.* 18 sie 2020 05:35

   Centbet powinien budowac

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. DYWITY -KOMUCHY #2960794 | 88.156.*.* 18 sie 2020 01:46

    BEZ PRZYSZŁOSCI

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

   2. kolo #2960772 | 83.6.*.* 17 sie 2020 22:51

    olać dywity, już mieli swoja szansę. pokazali jak wygląda modelowy przykład, głupoty pomieszany z chciwością , obłudą i brakiem szacunku dla reszty mieszkańców. gdzie paru kmiotków zablokowało ten region na lata!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (20) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (10)