Rozbudowa Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Zawodowego w Biskupcu

2020-08-10 12:17:14(ost. akt: 2020-08-10 12:20:38)
Wbicie łopaty pod rozbudowę Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Zawodowego w Biskupcu

Wbicie łopaty pod rozbudowę Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Zawodowego w Biskupcu

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Dobra wiadomość dla niepełnosprawnych. Wbito symboliczną łopatę pod rozbudowę Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Zawodowego w Biskupcu. To jedna z największych w regionie inwestycji wspierających osoby niepełnosprawne.
Od prawie trzech dekad działa w Biskupcu koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które prowadzi w mieście kilka placówek, m.in. ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczy, warsztaty terapii zajęciowej i zakład aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych. Z pomocy specjalistów korzysta tu na co dzień kilkuset podopiecznych z z powiatu olsztyńskiego i okolicznych powiatów. Cztery lata temu stowarzyszenie zyskało nowoczesny obiekt dostosowany do wszystkich potrzeb osób niepełnosprawnych, który powstał przy ul. Żółkiewskiego. Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Zawodowe wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, m.in. basen do nauki chodzenia i urządzenia wspomagające naukę mówienia. Jednak potrzeby są tak duże, że konieczna stała się rozbudowa placówki. Właśnie ruszyła budowa kolejnego skrzydła.

7 sierpnia wbito symboliczną łopatę pod jego budowę. Dzięki tej inwestycji, wartej ponad 5,5 mln zł, placówka zyska dodatkową przestrzeń do rehabilitacji dzieci i młodzieży.

Co istotne, powstanie tu Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy, co pozwoli objąć wsparciem także dorosłe osoby z głębszą niepełnosprawnością. Do tej pory osoby niepełnosprawne, które ukończyły 25 lat, praktycznie były pozbawione systemowego wsparcia.
— To dla nas bardzo ważna chwila — podkreśliła podczas uroczystości Jadwiga Marzjan, przewodnicząca biskupieckiego koła PSONI. — Od wielu lat staramy się utworzyć system kompleksowego wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną. I bardzo nam brakowało Środowiskowego Domu Samopomocy, gdzie opieką mogłyby być objęte osoby z głęboką niepełnosprawnością. Od sześciu lat starliśmy się o jego powstanie. I dziś to się dzieje.

Biskupieckie koło PSONI prowadzą rodzice dzieci niepełnosprawnych.
— Na co dzień stykają się z niepełnosprawnością i doskonale rozumieją potrzeby osób niepełnosprawnych. I to, co się tutaj robi, to jest naprawdę kawał dobrej roboty — był pełen uznania dla działaczy Kamil Kozłowski, burmistrz Biskupca.

Inwestycja współfinansowana jest ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych oraz funduszy unijnych.
— Były plany, były marzenia, które krok po kroku się urzeczywistniają, biskupieckie koło PSONI robi naprawdę kapitalną robotę, bo buduje system opieki i wsparcia osób niepełnosprawnych, dzieci i dorosłych — stwierdził obecny na symbolicznym wbiciu łopaty pod nowe skrzydło marszałek Gustaw Marek Brzezin.

—Ta inwestycja i powstanie Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy to domknięcie systemu opieki nad osobami niepełnosprawnymi i powinno być wzorcem dla wszystkich, którzy chcieliby pomagać niepełnosprawnym — dodał Andrzej Abako, starosta olsztyński. — ŚDS będzie przeznaczony dla osób z głęboką niepełnosprawnością, tu znajdą kompleksową opiekę.

— Nie byłoby tej inwestycji, gdyby nie ludzie którzy mieli pomysł na rozbudowę centrum i znaleźli źródła finansowanie inwestycji —- stwierdził Janusz Surmacz, p.o. dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału PFRON. — Rzeczywiście biskupieckie koło PSONI jest wyjątkowe, bo aż tak rozbudowanego systemu od ośrodka interwencji po rehabilitację zawodową i mieszkania chronione na takim poziomie chyba nikt inny w naszym regionie nie ma.

— Trzeba być dumnym, że jest takie stowarzyszenie jest w naszym mieście i robi to, co robi — podkreśliła obecna na uroczystości poseł Urszula Pasawska, która pochodzi z Biskupca.— Szukamy tych przyjaciół wszędzie, gdzie się da, bo to jest miejsce, w którym rehabilituje się nie tylko fizycznie, ale rehabilituje się też miłością.

W nowym skrzydle będzie m.in. symulator mieszkaniowy, który ma umożliwić niepełnosprawnym przygotowanie się do samodzielnego życia. Obiekt jest tak zaprojektowany, by z czasem mogły tu też powstać mieszkania chronione.

Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec października przyszłego roku.

—Tak by z końcem roku przyjąć pierwszą trzydziestkę niepełnosprawnych do nowej placówki — mówił Piotr Kubarewicz, członek zarządu biskupieckiego koła PSONI.

Andrzej Mielnicki


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl