Pamiętamy o bohaterach powstania [ZDJĘCIA]

2020-08-03 08:50:22 (ost. akt: 2020-08-03 08:32:54)
Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Olsztynku

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Olsztynku

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Mieszkańcy Olsztynka 1 sierpnia zgromadzili się na placu św. Piotra, by oddać hołd bohaterom. W uroczystościach wziął udział Zygmunt Jatczak, ps. "Ryszard", uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz Batalionu Miotła, mieszkaniec Olsztynka.
Powstanie było potrzebne, ale z naszym uzbrojeniem przypominało walkę z wiatrakami. Przeciwko wyszkolonych żołnierzom niemieckim rzucili garstkę młodzieży i dzieci. Miałem automat, jeden magazynek i 40 nabojów. Byłem ranny. Ale dziś zrobiłbym to jeszcze raz. Dobrze, że dziś jest z nami tak wielu młodych ludzi. Trzeba mówić o historii, przede wszystkim prawdziwie — podkreślał w czasie obchodów Zygmunt Jatczak, ps. "Ryszard", uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz Batalionu Miotła, mieszkaniec Olsztynka.

— Budujące, że mimo soboty i pięknego popołudnia mieszkańcy chcieli się spotkać i wspólnie świętować ważną rocznicę — dodał Mirosław Stegienko, burmistrz Olsztynka. — I tak jak zauważył Zygmunt Jatczak, uczestnik powstania, znów jest nas więcej niż rok wcześniej. Musimy pielęgnować pamięć o bohaterach powstania, ale też jednocześnie uczyć młodych ludzi historii Polski.

Podobnie, jak w innych miastach w całej Polsce, w Olsztynku o godzinie 17 zawyły syreny. Burmistrz Olsztynka Mirosław Stegienko na ręce Zygmunta Jatczaka złożył podziękowania i kwiaty. Powstańczy utwór "Warszawo ma" zaśpiewała Wiktoria Jurak. W obchodach wzięli udział m.in. harcerze i zuchy z olsztyneckich drużyn, radni Rady Miejskiej w Olsztynku, członkowie stowarzyszeń Aktywna Gmina Olsztynek, Wspólnie dla Olsztynka, przedstawiciele organizacji, członkowie klubu motorowego Bractwa Miłośników Motocykli Pancerny, mieszkańcy miasta oraz wypoczywający w Olsztynku turyści.

— Cieszę się, że byliśmy w okolicy, bo na co dzień mieszkamy w okolicach Działdowa, i mogliśmy wziąć udział w uroczystościach. To ważne, bo w ten sposób możemy dzieciom przekazywać wiedzę o naszej historii — powiedziała Marta Pomińska, mama 6-letniej Agaty i 9-letniego Jakuba.


To ważna uroczystość w życiu miasta — podkreślali organizatorzy.
— Naszym stowarzyszeniom zależy, by upamiętniać wszystkie wydarzenia ważne dla naszego kraju, Rzeczpospolitej — zapewniał Paweł Urbanowicz, prezes stowarzyszenia Wspólnie dla Olsztynka. — Dziś w uroczystości wzięli udział mieszkańcy, którzy mieli ze sobą symbole narodowe, przedstawiciele różnych środowisk. Odstawiamy politykę na bok, a działamy, by edukować i promować historię Warmii i Mazur.

Zdanie, że Powstanie Warszawskie było jednym z wydarzeń, które ukształtowało naszą narodową tożsamość, pojawiało się w czasie uroczystości wielokrotnie.
— Warto podtrzymywać tradycję i promować patriotyzm, szczególnie wśród młodzieży, która często nie docenia swojego kraju — mówił Jacek Filipek z Ostródy z Bractwa Miłośników Motocykli Pancerny. — Są dziś z nami motocykliści z Olsztynka, ale również Ostródy, Złocieńca, Olsztyna.

Na olsztyneckim rynku licznie pojawili się również harcerze.
— To naszą rolą jest, by właśnie w takim miejscu było nas widać, bo w naszej służbie wartości patriotyczne są ogromnie ważne Īzapewniała Zuzanna Lewandowska z 1 Olsztyneckiego Szczepu Drużyn Żywioły.
Po uroczystościach na placu mieszkańcy obejrzeli seans "Miasto 44" w kinie Grunwald.

Katarzyna Janków-Mazurkiewicz


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Z"ikosa" #2955707 | 83.9.*.* 3 sie 2020 11:43

  A gdzie maseczki..... bohaterowie...?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Katon M70 #2955705 | 83.9.*.* 3 sie 2020 11:42

  "Trzeba mówić o historii przede wszystkim prawdziwie" a "nasze uzbrojenie przypominało walkę z wiatrakami".. tylko tyle tej prawdy...????..to stanowczo za mało....jak na skalę tego armagedonu ...apokalipsy........oj za za mało...a czemuż to ...?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. serpiko #2955682 | 31.0.*.* 3 sie 2020 10:09

  chwała bohaterom

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Miwszkaniec #2955666 | 83.31.*.* 3 sie 2020 09:37

  Organizatorzy uroczystości powinni odpowiedzieć za naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących z uwagi na Koronawirusa. To negatywny przykład dla innych. Liczba nowe przypadków koronawirusa na Warmii i Mazurach rośnie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

 5. Nie #2955665 | 88.156.*.* 3 sie 2020 09:36

  Tak trzymać!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD