Zapraszamy na wielkie otwarcie kętrzyńskiego zamku

2020-07-17 16:32:23 (ost. akt: 2020-07-17 17:14:06)
25 lipca 2020 r. o godz. 12.00 odbędzie się uroczyste otwarcie kętrzyńskiego zamku po trwającym 2 lata remoncie. Towarzyszyć mu będzie doroczny Średniowieczny Jarmark na Św. Jakuba. Warto tam być.
Na jarmarku nie zabraknie dawnej i tradycyjnej muzyki oraz wspaniałej biesiady na dziedzińcu. Kętrzyńskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Militarnych przygotowało natomiast obozowisko rycerskie. Zwieńczeniem biesiady i świętowania będzie wieczorny koncert Truba Jacobi oraz Teatr Ognia Widmo.

– Niezmiernie się cieszę, że możemy już oddać w ręce mieszkańców i gości nasz zamek. To miejsce lubiane i ważne na mapie naszego regionu – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. – W sezonie letnim zamek przyciąga coraz większe rzesze turystów. Właśnie dlatego tak ważne było dla nas, by zamek otworzyć jak najszybciej – dodaje.

Zamek krzyżacki w Kętrzynie to historyczna perełka. W 2018 roku rozpoczęły się prace remontowe w ramach projektu „Zachowanie dziedzictwa kulturowego dzięki renowacji Zamku w Kętrzynie wraz z jego otoczeniem”, który współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Efektem końcowym prowadzonych prac jest termomodernizacja zamku oraz dostosowanie obiektu do aktualnie obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych i przeciwpożarowych. Realizowany projekt zakłada także rewitalizację i odtworzenie w formie trwałej ruiny baszt oraz południowego i wschodniego muru obronnego Zamku krzyżackiego. Kompleksowo odremontowany Zamek w Kętrzynie z urozmaiconą ofertą kulturalną, jego promocja poza granicami Regionu będą kierować do miasta coraz większą liczbę turystów. Nowością, która na pewno wzbudzi duże zainteresowanie jest interaktywny systemem do projekcji i multimedialna makieta miasta Kętrzyn.

Dodatkowo ponad milion złotych miasto wyasygnowało z własnych środków na realizację zadań nie ujętych w projekcie, by kompleksowo podejść do remontu obiektu, czyli na odnowienie ścian, sal i podłóg. W sumie koszt remontu wyniósł 9,5 miliona złotych, z czego dofinansowanie unijne stanowiło 5,3 mln złotych.

– Ze względu na ograniczenia epidemiologiczne liczba osób zwiedzających zamek w jednym momencie jest ograniczona, dlatego część oficjalną zaplanowaliśmy na godz. 12.00, ale pierwsze zwiedzanie zamku przez mieszkańców rozpocznie się o 13.00 – mówi Maciej Wróbel, z-ca burmistrza Kętrzyna.

Obok, w części Miejskiej Biblioteki Publicznej, zrealizowano drugi projekt o wartości ponad ćwierć miliona złotych, dzięki któremu wyremontowana została klatka schodowa. Wszystko to będzie można zobaczyć już 25 lipca.

Gazeta za zdjęcie: Kliknij tutaj