Wracamy do tematu. Czy miasto pomoże lokatorom z Warmińskiej?

2020-07-18 10:10:23(ost. akt: 2020-07-17 12:07:18)
Kamienica na Warmińskiej 6 A niezbyt szczęśliwie wpisuje się w krajobraz miasta

Kamienica na Warmińskiej 6 A niezbyt szczęśliwie wpisuje się w krajobraz miasta

Autor zdjęcia: arch. czytelnika

O dramatycznych warunkach mieszkańców Warmińskiej 6A w Olsztynie pisaliśmy tydzień temu. Zapytaliśmy Urząd Miasta, czy jest szansa na poprawę komfortu ich życia.
Kamienica przy ul. Warmińskiej 6 A jest w fatalnym stanie. Panuje tam wilgoć, jest zimno, ściany są obdrapane, a schody prowadzące do piwnicy wyszczerbione. Zamiast ogrzewania centralnego, piece. Lokatorzy to osoby starsze i schorowane. Do naszej redakcji wpłynął mail, w którym lokatorzy proszą nas o nagłośnienie sprawy. Ich zdaniem nikt nie interesuje się warunkami, w jakich żyją. Mieli interweniować w tej sprawie do Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych oraz do Urzędu Miasta w Olsztynie.

Niezwłocznie skontaktowaliśmy się z ZLiBK w Olsztynie. Okazało się, że sytuacja lokatorów jest doskonale znana zarządcy budynku. Administrator zapewnił nas, że w budynku prowadzone są na bieżąco prace konserwacyjne i naprawcze, natomiast na gruntowne remonty nie pozwala zadłużenie lokatorów. Zapytaliśmy też olsztyński ratusz, czy jest szansa na pomoc ze strony miasta.

— Zdajemy sobie sprawę z warunków mieszkaniowych w tej kamienicy i chcielibyśmy je zmienić. Byłoby to zapewne łatwiejsze gdyby nie zadłużenia lokatorów względem administratora, czyli ZLiBK. Przy ul. Warmińskiej 6A znajduje się 9 mieszkań, a ich najemcy zalegają z opłatami na ponad 123 tysiące złotych. Tymczasem szacunkowy koszt remontu tego budynku to ok. 250 tysięcy złotych. Zadłużenie sięga więc połowy tej kwoty — mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta.

Czy to znaczy, że nie ma szansy na poprawę losu mieszkańców kamienicy?
— Staramy się podchodzić ze zrozumieniem do trudnej sytuacji lokatorów, ale przez to w trudnej sytuacji znajduje się ZLiBK. Bo ogromne zadłużenia mieszkańców wszystkich budynków mają duży wpływ na możliwości remontowe ich administratora. A zakład w pierwszej kolejności zaspokaja potrzeby mieszkaniowe mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ludzi i mienia — odpowiada Marta Bartoszewicz. I dodaje, że każdy, kto gospodaruje domowym budżetem wie, że wydatki muszą być planowane rozsądnie, w miarę posiadanych możliwości finansowych. — I taka sama zasada obowiązuje w finansach publicznych — podkreśla.

AT


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dfd #2950452 | 81.190.*.* 20 lip 2020 15:55

  Nie płacą i żądają podniesienia standardu. Śmiechu warte.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Mec. O. #2950034 | 83.31.*.* 19 lip 2020 11:45

  Miasto chce pieniądze za lokale mieszkalne, w których warunki zagrażają zdrowiu i nawet życiu mieszkańców! Ludzie - zgłoszenie do Sanepidu a potem do sprawa do Sądu o odszkodowania! Masowa... i pamiętajcie - sprawy odszkodowawcze prawnicy prowadzą za darmo (sic!) Wygrana na 100% i gwarancja remontu...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. mają mieszkania komunalne, #2950027 | 109.241.*.* 19 lip 2020 11:22

  za które czynsz to grosze, nie płacą i jeszcze pyszczą... bezczelność.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Złomiarz #2949988 | 188.147.*.* 19 lip 2020 08:34

  Pomóc mieszkańcom ? Nie ma pieniędzy na takie rzeczy, budżet zrujnowany leży i kwiczy a przecież trzeba realizować wizje tramwajowe to jest ważne ludzie się nie liczą !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

 5. G #2949985 | 5.173.*.* 19 lip 2020 08:27

  Całe życie na "krzywika", później lament. Co zrobili sami żeby poprawić swój byt?

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (13)