Lokatorzy kamienicy przy ul. Warmińskiej 6 A w Olsztynie chcą żyć bezpieczniej

2020-07-11 16:16:16(ost. akt: 2020-07-10 13:21:33)
Mieszkańcy kamienicy przy Warmińskiej 6 A narzekają na stan techniczny budynku

Mieszkańcy kamienicy przy Warmińskiej 6 A narzekają na stan techniczny budynku

Autor zdjęcia: arch. czytelnika

Tutaj nie da się żyć. Wilgoć, zimno, ściany w fatalnym stanie. Zamiast ogrzewania centralnego, piece. Lokatorzy kamienicy przy ulicy Warmińskiej 6 A chcą lepiej, a przede wszystkim bezpieczniej żyć. — Wierzymy, że nam pomożecie — piszą zrozpaczeni w mailu do naszej redakcji.
Tu chodzi o zwykłych ludzi, często starszych i schorowanych. O sprawie poinformowali nas sami mieszkańcy kamienicy przy ul. Warmińskiej 6 A w Olsztynie. Skarżą się na okropne drzwi wejściowe, które nigdy nie były wymieniane. W czasie zimy nie stanowią żadnej bariery przed zimnem. Ściany także są w fatalnym stanie, wymagają odmalowania i szpachlowania. Teraz, latem, wcale nie jest lepiej. Czuć specyficzny smród wilgoci, która paruje z piwnicy. Gromadzą się tam muchy i inne insekty. Mieszkańcy sami zawieszają lepy, próbując ograniczyć insekty, ale nie przynosi to zamierzonych efektów. To nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa, a raczej jego braku. Schody prowadzące do piwnicy są wąskie i poszczerbione, tak, że łatwo z nich spaść.

Lokale mieszkaniowe są ogrzewane za pomocą pieców kaflowych. Lokatorów martwi to, że nie wiedzą, w jakim stanie jest przewód kominowy. Boją się, że zaprawa między cegłami nie izoluje już dymu od mieszkań. Zdaniem lokatorów nikt nie interesuje się warunkami, w jakich żyją. Mieli interweniować w tej sprawie do Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych oraz do Urzędu Miasta w Olsztynie. Mieszkańcy budynku mówią, że inspekcje kominiarskie czy też sprawdzenie instalacji gazowej przeprowadzane są zbyt rzadko.

Kim są lokatorzy? To przede wszystkim osoby starsze i schorowane. Wśród nich są także inwalidzi i dzieci. W toaletach ma być bardzo zimno. Lokatorzy często się przeziębiają.
— Kilka lat temu został poprowadzony węzeł ogrzewania na podwórzu, by podłączyć przeciwległą kamienicę nr 6. Do tej pory mimo wielokrotnych próśb kierowanych do dyrektora ZBiLK i prezydenta Olsztyna nie przyłączono kamienicy 6A do węzła grzewczego, mimo odległości zaledwie kilka metrów — twierdzą mieszkańcy. — Ogrzewanie centralne i kaloryfery podniosłoby z pewnością standard życia w okresie zimy, gdyż ciepło jest tylko w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec.

Z problemem mieszkańców kamienicy zwróciliśmy się do Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych w Olsztynie. Wiesław Krawczyński, zastępca dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych zaprzecza jakoby zarządca nie przeprowadzał żadnych prac remontowych w tym budynku.
— W latach poprzednich wymieniono ok. 75 proc. okien w lokalach mieszkalnych. W listopadzie 2019 roku sporządzono projekt budowlany wykonawczy na docieplenie ścian zewnętrznych budynku oraz wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian piwnicznych. Planowane są też roboty związane z wymianą pozostałej stolarki okiennej. Szacunkowy koszt wykonania robót wynosi około 250 000 zł. Budynek ujęto w planie gospodarki nieskoemisyjnej dla Miasta Olsztyna do podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej — pisze w odpowiedzi na naszego maila.

Wiesław Krawczyński zaznacza, że na koniec czerwca zadłużenie lokatorów wynosiło 123 470 zł i wpływa ono na możliwości remontowe administratora.
— Taki stan powoduje, że mimo wiedzy o skali potrzeb, ZBiLK zmuszony jest do wydatkowania posiadanych środków w pierwszej kolejności na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych mających wpływ na bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz etapowanie pozostałych potrzeb.

Administrator zapewnia, że w budynku prowadzone są na bieżąco prace konserwacyjne i naprawcze.
— Niemniej jednak z uwagi na trudną sytuację naszego zakładu nie możemy obecnie przystąpić do realizacji gruntownych robót remontowych, a do tematu będziemy wracać w kolejnych latach — mówi Krawczyński. I dodaje, że kamienica regularnie przechodzi kontrole stanu technicznego. Ostatnia z nich miała miejsce w marcu i dopuściła obiekt do użytkowania.

Zapytaliśmy Urząd Miasta w Olsztynie, czy prezydent Piotr Grzymowicz mógłby wesprzeć trudną sytuację lokatorów. Na odpowiedź jeszcze czekamy. Do tematu wrócimy.

Tak wygląda klatka schodowa Warmińskiej 6 A...
Tak wygląda klatka schodowa. Zdjęcia nadesłane przez czytelnika.

Aleksandra TchórzewskaCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl