Wyłudzali dotacje unijne. CBA zatrzymało pięć osób

2020-07-15 09:26:10(ost. akt: 2020-07-15 09:32:58)

Autor zdjęcia: Archiwum CBA

Pięć osób, które wyłudziły ponad 15 mln zł z funduszy unijnych zatrzymanych przez CBA. Funkcjonariusze udaremnili także wyłudzenie kolejnych ponad 5 mln zł. To nowe śledztwo prowadzone przez Biuro.
Funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali pięć osób działających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej fundusze europejskie. Czynności zostały przeprowadzone na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, śląskiego, wielkopolskiego oraz małopolskiego. Jednocześnie przeszukano sześć lokalizacji związanych z zatrzymanymi osobami.

Zatrzymane osoby to członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, którzy działając w zaplanowany sposób wyłudzali środki publiczne przeznaczone na realizację projektów badawczo-rozwojowych. Środki przeznaczone na dofinansowanie pochodziły z budżetu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wszystko wskazuje na to, iż działania przestępcze polegały na składaniu w instytucjach pośredniczących w rozdysponowaniu środków unijnych, poświadczających nieprawdę wniosków o dofinansowanie. W składanych dokumentach zawyżano wartości realizowanych projektów rozwojowych, w szczególności poprzez zawyżanie wartości zakupionych maszyn.

W toku prowadzonych czynności ustalono, iż w ten sposób wyłudzono kwotę ponad 15 mln zł, przy czym działania CBA i prokuratury udaremniły wyłudzenie dalszych ponad 5 mln zł.

Zatrzymane osoby zostaną przewiezione do siedziby Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie zostaną im przedstawione zarzuty udziału
w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzenia środków publicznych.

Są to pierwsze zatrzymania w tej sprawie.

mat: Centralne Biuro Antykorupcyjne
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Darmeght bryan #2948895 | 129.205.*.* 16 lip 2020 12:43

  Dzień dobry wszystkim. Czas złożyć zeznania i muszę to poświadczyć światu ... Po tym, jak zostałem skończony w wypadku samochodowym, z Bogiem zostałem uratowany, ale walczyłem finansowo przez dłuższy czas. Zabrakło mi czasu i pieniędzy, nie wiem, dokąd jechać ani gdzie prosić o pieniądze, bo nie mam, więc szukałem dalej. Później dostałem pomoc od mojego prawnika, który łączy mnie z firmą pożyczkową Legit, CASEMARK FINANCIAL INC., Którą później zmartwychwstałem i jestem wdzięczny mojemu prawnikowi, który zasugerował, że powinienem zadzwonić do CaseMark Financial o pomoc. Ludzie tam są chrześcijańską organizacją światową, tak cudowną, szybszą w działaniu i bezpieczną! Mogli porozmawiać z moim prawnikiem tego samego dnia, 10 lipca, i dostali mi fundusze, których potrzebowałem przez następne dwa dni. Dla mnie był to ratownik, więc powiadomię cię również, aby uprzejmie wyrazić gotowość do uzyskania pożyczki z tego wspaniałego zakładu o niższym oprocentowaniu za pośrednictwem wiadomości e-mail od ich kierownika: Darmeghtbryan64@gmail.com, a on szybko zareaguje obronnie kiedy wysyłasz żądanie pożyczki ... Sprawdź poprawność wiadomości e-mail przed wysłaniem wiadomości: Dzięki..! Mauro Gabriel, Argentyna.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Niewidomy pracownik ochrony. #2948686 | 88.156.*.* 16 lip 2020 01:06

  Jak można zostać z Pani z Kasy Sekretarką Trzeba cofać kasę ze sprzedaży biletów i podstawienie fałszywych biletów. Ale trzeba najlepiej zapytać Moniki i Marka z Gałczyńskiego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. to chyba też przepadek mienia #2948530 | 185.220.*.* 15 lip 2020 17:10

  i w skarpetkach ich puszczą , czy za te miliony znowu się wykupią z kastą

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. A #2948522 | 185.238.*.* 15 lip 2020 16:31

  Pinokio ma zarzuty i jak długo będzie bezkarny?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. nikt ważny #2948438 | 83.31.*.* 15 lip 2020 11:59

  To obnaża funkcjonowanie instytucji, które rozdzielają środki unijne. Można snuć podejrzenia, że biorą udział w złym procederze, bo jak można rozdzielać miliony euro bez sprawdzania zasadności przyznania tych środków? Ktoś przymykał oko? W zamian za?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)