Dziś 610. rocznica wielkiej bitwy

2020-07-15 07:11:54(ost. akt: 2020-07-15 07:36:10)
Na Polach Grunwaldzkich w tym roku z powodu epidemii koronawirusa nie będzie inscenizacji wielkiej bitwy

Na Polach Grunwaldzkich w tym roku z powodu epidemii koronawirusa nie będzie inscenizacji wielkiej bitwy

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Dziś na Polach Grunwaldzkich samorząd województwa organizuje uroczystości związane z rocznicą wielkiej bitwy. Uroczysty apel rozpocznie się o godzinie 11 z udziałem prezydentów Polski i Litwy. W tym roku inscenizacji nie będzie.
Na Polach Grunwaldzkich na zaproszenie marszałka Gustawa Marka Brzezina spotkają się dziś prezydent Litwy Gitanas Nausėda i premier Litwy Saulius Skvernelis z prezydentem RP Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. To najwyższej rangi wydarzenie związane jest z obchodami 610. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem i odsłonięciem obelisku upamiętniającego udział wojsk litewskich w średniowiecznej bitwie. Swój udział zapowiedział również Wielki Mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie Frank Bayard.

Obelisk upamiętniający udział Litwinów w jednej z największych bitew średniowiecza stanął na Wzgórzu Zwycięstwa w pobliżu Pomnika Grunwaldzkiego. Pomnik powstał z inicjatywy społeczności litewskiej, która uzbierała na to pieniądze w publicznej zbiórce.

Uroczysty apel rozpocznie się o godzinie 11 z udziałem Kompanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Uczestnicy i widzowie inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem w tym roku nie spotkają się na historycznych polach. Ale warto wspomnieć, że dzięki wieloletnim staraniom samorządu województwa powstaje tam nowe Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

— Cieszę się z kolejnej inwestycji, odwiedzam Grunwald wielokrotnie w ciągu roku, nie tylko podczas inscenizacji bitwy — mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. — Przyznam, że chętnie zabieram tam ciekawych historii gości. Po ponad sześciu stuleciach ta historia nadal pobudza wyobraźnię i emocje.

Rozbudowa Muzeum pochłonie blisko 30 mln zł. Dzięki temu powstaje nowy, całoroczny gmach, gdzie znajdą miejsce pomieszczenia biurowe, pracownie muzealne, sala konferencyjna, biblioteka.

A przede wszystkim duża, nowoczesna sala ekspozycyjna o powierzchni 1750 mkw., co przy obecnych 44 mkw. obrazuje skalę zmian i możliwości, jakie otwierają się na muzealników i zwiedzających. W tej sali znajdzie się ogromna wystawa poświęcona dziejom zmagań Polski z zakonem krzyżackim.

— To ważna inwestycja nie tylko w skali regionu, ale także kraju — mówi marszałek Brzezin. — Potwierdzają to rokrocznie turyści tłumnie odwiedzający Pola Grunwaldzkie przy okazji inscenizacji bitwy. W tym roku mamy sytuację wyjątkową i wszyscy to rozumieją, ale liczę, że za rok znowu ich powitamy.

W tym roku z powodu epidemii koronawirusa nie odbędzie się inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, która zawsze przyciąga setki tysięcy widzów. Tegoroczne obchody też będą zorganizowane w reżimie sanitarnym, dopuszczającym udział maksymalnie 150 osób. Jednak organizatorzy inscenizacji największej bitwy średniowiecznej Europy przygotowali niespodziankę dla internautów. Emocji nie zabraknie, ale tym razem nie na polu bitwy, ale w internecie. Przypadająca w tym roku 23. inscenizacja, czyli „Grunwaldzka Gala" Grunwald 2020 przeniosła się do sieci. Tam odbyło się już ważenie głównych zawodników — Władysława Jagiełły I wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena.

— Zapraszamy 15 lipca o godzinie 8 rano na nasz profil na Facebooku — „Grunwald1410" i na nasz kanał na YouTube — informuje Krzysztof Górecki, reżyser grunwaldzkich inscenizacji. — Zawodnicy „Grunwaldzkiej Gali” przygotowują się do pojedynku. Niczego nie zdradzę, to ma być niespodzianka...

Co ciekawe, grupy rekonstruktorów na całym świecie przygotowują w tym roku filmiki ze stoczonych "grunwaldzkich" bitew. Będzie je można również obejrzeć na profilu "Grunwald1410". Przez epidemię koronawirusa, zamiast jednej inscenizacji na Polach Grunwaldzkich, będzie wiele bitew przypominających grunwaldzką wiktorię.

Barbara Chadaj-Lamcho

Inscenizacje bitwy z ubiegłych lat:


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Rafik #2948398 | 188.147.*.* 15 lip 2020 10:01

    10 lat temu wybrałem się z żoną na tą bitwę. Przed Olsztynkiem zawróciłem do domu. To był największy korek w jakim stałem kilka godzin.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz