Prezydenci Polski i Litwy spotkają się pod Grunwaldem

2020-07-14 11:00:00 (ost. akt: 2020-07-14 14:23:33)
— 15 lipca podczas uroczystości nastąpi odsłonięcie i poświęcenie kamienia upamiętniającego udział wojsk litewskich w średniowiecznej bitwie — mówi Henryk Kacprzyk.

— 15 lipca podczas uroczystości nastąpi odsłonięcie i poświęcenie kamienia upamiętniającego udział wojsk litewskich w średniowiecznej bitwie — mówi Henryk Kacprzyk.

Autor zdjęcia: Archiwum GO/Starostwo Powiatowe w Ostródzie

W tym roku nie będzie inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem. Epidemia koronawirusa pokonała zarówno wojska krzyżackie, jak i polsko-litewskie. Będzie za to uroczysty apel z udziałem prezydentów Polski i Litwy.
W tym roku, w 610. rocznicę pamiętnej bitwy, obchody miały być bogate w imprezy towarzyszące, ale koronawirus wymusił zmianę planów. Prezes Fundacji Grunwald Henryk Kacprzyk, fundacji, która od ponad 20 lat współorganizuje inscenizację Bitwy pod Grunwaldem, zapowiada w tym roku skromniejsze obchody, ale z wyjątkowymi gośćmi. Udział w uroczystym apelu na Polach Grunwaldzkich 15 lipca zapowiedzieli m.in. prezydenci Polski i Litwy.

— Podczas uroczystości nastąpi odsłonięcie i poświęcenie kamienia upamiętniającego udział wojsk litewskich w średniowiecznej bitwie — mówi Henryk Kacprzyk. — Wydarzenie będzie miało najwyższą rangę państwową. Udział w nim wezmą prezydent i premier Litwy oraz członkowie litewskiego rządu. Swoją obecność na Polach Grunwaldzkich potwierdzili też prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Uroczystość odbędzie się w asyście Kompani Reprezentacyjnej i Orkiestry Wojska Polskiego.

Obelisk upamiętniający udział Litwinów w jednej z największych bitew średniowiecza stanął w maju br. na Wzgórzu Zwycięstwa w pobliżu Pomnika Grunwaldzkiego. Pomnik powstał z inicjatywy społeczności litewskiej, która uzbierała na to pieniądze w publicznej zbiórce. Wykonany został z inicjatywy Królewskiego Związku Szlachty Litewskiej, Klubu Dowództwa Garnizonu Wojska Litewskiego w Wilnie oraz Stowarzyszenia Rezerwistów Wojska Litewskiego. Dwumetrowy głaz, o wadze około 14 ton przejechał ponad 500 km ze wsi Sirutėnai (powiat Utena, Litwa) na pola Bitwy pod Grunwaldem. Transport odbył się ciężarówką litewskich sił zbrojnych.

Symboliczny kamień z napisem w języku polskim i litewskim „Od narodu litewskiego za wspólne zwycięstwo” został posadowiony w pobliżu Pomnika Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Kamień ma być symbolem, upamiętniającym chwałę oręża sojuszu polsko-litewskiego. Warto przypomnieć, że w bitwie z 1410 r. oddziały dowodzone przez księcia Witolda składały się z 40 chorągwi i odegrały dużą rolę w zwycięstwie sprzymierzonych wojsk polsko-litewskich.

Niestety, w tym roku nie odbędzie się inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Wpływ na decyzję organizatorów miało zagrożenie spowodowane epidemią koronawirusa. Inscenizacja przyciąga co roku kilkadziesiąt tysięcy widzów, którzy chcą obejrzeć, jak w szranki na polu bitewnym stają rycerze z Polski i świata. Tegoroczne obchody muszą być zorganizowane w reżimie sanitarnym, dopuszczającym udział maksymalnie 150 osób.

Impreza na Polach Grunwaldu jest sztandarową letnią plenerową imprezą w naszym regionie. Kilkudniowe obchody Dni Grunwaldu wypełniały turnieje rycerskie, łucznicze, warsztaty dawnych tańców i wielki średniowieczny jarmark.
— Spotkamy się w przyszłym roku, tym bardziej spragnieni bitewnego chrzęstu zbroi oraz przepięknej lekcji patriotyzmu — zapewniają organizatorzy.

Henryk Kacprzyk dodaje, że przyszłoroczne obchody będą wyjątkowe jeszcze z innego powodu.
— W przyszłym roku obchody 611. rocznicy bitwy będą połączone z otwarciem nowo wybudowanego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem — mówi Henryk Kacprzyk.
Barbara Chadaj-LamchoŹródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jasio #2948249 | 88.156.*.* 14 lip 2020 22:23

  Jak znam PIS, to podejmą decyzję o przekopaniu Grunwaldu.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. NOi #2948195 | 62.251.*.* 14 lip 2020 20:30

   DUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUda

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. ? #2948123 | 82.145.*.* 14 lip 2020 18:13

   A można by przy okazji wymóc na Litwinach zaprzestania prześladowania Polaków, którzy jeszcze tam pozostali. Powrócić do polskiej pisowni nazwisk a jeśli nie to zapisywać po polsku wszystkie litewskie nazwiska na terenie Rzeczypospolitej. I wtedy Brazauskas stałby się Brzozowskim.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

  3. Gosia #2947980 | 83.28.*.* 14 lip 2020 14:09

   Niemiecki chrześcijański Zakon Krzyżacki rycerzy-mnichów Najświętszej Marii Panny który podbił Łotwę, Estonię i część Polski i Litwy (ten z bitwy pod Grunwaldem w 1410r. …) istnieje nadal. Obecnie ma swoje siedziby w Austrii, Niemczech i jeszcze kilku państwach europejskich. Bracia, księża, siostry zakonne oraz familiarzy podporządkowani są wielkiemu mistrzowi – opatowi. Jest nim ks. Frank Bayard… Może tego Wielkiego Mistrza warto również zaprosić na uroczystości..? Może poruszyć sprawę repasacji wojennych..?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. Zawisza #2947932 | 83.9.*.* 14 lip 2020 12:44

    Czy tzw. nasz prezydent będzie miał zakuty łeb ?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (9)
    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

    GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

    Unia Europejska

    VISA MASTER CARD