Quantcast

Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Na co komu wyborcza cisza…

2020-07-06 21:24:58 (ost. akt: 2020-07-06 15:12:26)

Autor zdjęcia: Designed by Freepik

Od północy z piątku na sobotę aż do zamknięcia ostatniego lokalu wyborczego w niedzielę prawo zakazuje jakiejkolwiek agitacji wyborczej. Tyle, że prawo prawem, a na bazarku całą wyborczą niedzielę świszczało na wszystkie strony!

Wiadomo, że najwyższe ceny szły za dżem i budyń. Nie najgorzej stały też cytryny, a po nich konfitury, ziemniaki i wiosła. Dalej za nimi był plankton — najsłabszy, najtańszy i prawie nikt go nie chciał kupować… Jak łatwo zgadnąć — dżem był trzaskająco truskawkowy, a budyń w herbie miał długopis. Długopis to generalnie był w wyborczą niedzielę najbardziej sponiewierany przedmiot codziennego użytku: ludzie długopisy łamali, Magdalena Adamowicz uczyniła to wręcz nad urną, a jeden z moich ćwierkających znajomych pożalił się, że mu długopis na bruk upadł. I radził się: wyrzucić czy jednak podnieść?

I tak to właśnie przebiegała ta moja wyborcza niedziela. Z bazarkiem i nagonką na długopisy. Oraz z powtarzanym — półgębkiem wprawdzie i gdzieś w tle, ale jednak niesłabnącym przy okazji wyborów apelem, że ta cisza wyborcza to jest jedna wielka farsa i że potrzebna nam ona dokładnie tak samo, jak drzwi w lesie. Wypisz-wymaluj, jak zdarte niczym gardła kibiców hasełko z początku absolutnie każdego sezonu na odśnieżanie — czyli że zima znów zaskoczyła drogowców…

Wszystko legalnie


Mało kto z nas, amatorów dżemu lub budyniu — zdaje sobie jednak sprawę, że cisza wyborcza to w zasadzie kilka różnych zakazów, bo i z kilku obszernych opisów w kodeksie wyborczym, z konkretnie rozdziału 12 pt. „Kampania wyborcza” — się ta cisza składa. Pierwszy zapis w przedwyborczą sobotę oraz wyborczą niedzielę zakazuje prowadzenia agitacji wyborczej — w tym także zgromadzeń, organizowania pochodów i manifestacji, wygłaszania przemówień oraz rozpowszechniania materiałów wyborczych. Kolejny zapis dotyczy już samego dnia wyborów i zabrania agitacji w lokalu wyborczym, ale i w budynku, w którym ten lokal się mieści. Następny przepis zabrania publikacji sondaży wyborczych w sobotę i niedzielę. No a potem zaczynają się schody. Bo tak: nowych plakatów wyborczych wieszać nie wolno — ale te powieszone już w czasie kampanii mogą wisieć dalej. Zabrania się też roznoszenia ulotek, rozwieszania reklam wielkoformatowych, czyli tzw. bilbordów, oraz reklam na samochodach — ale te oklejone do piątku dalej mogą jeździć.

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w poniedziałkowym (6 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. koncik #2944979 | 83.9.*.* 7 lip 2020 08:52

  Na co komu wyborcza,,,,

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Widzę ze komuś z gazety #2944962 | 188.147.*.* 7 lip 2020 08:12

  Przeszkadzają słowa prawdy o kontr kandydacie Dudy. Komentarze usuwa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Z PISZA 81*15 #2944916 | 81.15.*.* 7 lip 2020 00:24

  CISZA WYBORCZA JEST PO TO ABY NIE MÓWIĆ O TYM CZEGO DUDA NIE ZROBIŁ A OBIECYWAŁ.Prezydent Duda nie zrealizował co najmniej 13 obietnic złożonych w 2015 roku: 1. Podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. złotych. Miało to się stać w 2015 roku, aby nowe przepisy mogły zacząć funkcjonować od 2016 roku; 2. Przewalutowania kredytów we frankach tak, by były spłacane po kursie z dnia ich zaciągnięcia; 3. Bezpłatnych przedszkoli; 4. Gabinetów stomatologicznych i lekarskich w każdej szkole; 5. Zwolnienia najuboższych emerytów z podatku dochodowego; 6. Likwidacji umówśmieciowych; 7. Powrotu 22% stawki VAT; 8. Programu uruchomienia biliona 400 mld zł na inwestycje łącznie z funduszami europejskimi; 9. Likwidacji NFZ; 11. Leków refundowanych w stałej cenie 8-9 zł; 12. Wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników. 13.emerytur stażowych po 40 latach pracy

  Ocena komentarza: warty uwagi (33) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. PLUS #2944893 | 77.114.*.* 6 lip 2020 22:41

   W TVP dzicz drom ryjs….. i obrażają Rafała T

   Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz