Czas zacząć walkę o cudzy elektorat

2020-07-01 08:00:00(ost. akt: 2020-07-01 08:44:01)
Kandydaci walczą m.in. o elektorat Szymona Hołowni, który zakłada nowy ruch o nazwie Polska 2050

Kandydaci walczą m.in. o elektorat Szymona Hołowni, który zakłada nowy ruch o nazwie Polska 2050

Autor zdjęcia: archiwum GO

W drugiej turze wyborów prezydenckich czeka nas ostra walka. Nie może się odbyć bez próby przejęcia elektoratu kontrkandydatów, którzy już odpadli z wyścigu o fotel prezydenta. To miliony wyborców, którzy przesądzą o ostatecznym wyniku.
Gra toczy się o spory odsetek wyborców. Można powiedzieć, że najważniejsze to przekonać do siebie 13,87 proc. Szymona Hołowni i 6,78 proc. Krzysztofa Bosaka. Robert Biedroń udzielił już oficjalnego poparcia Rafałowi Trzaskowskiemu. Krzysztof Bosak, razem z całą Konfederacją, nie popiera żadnego z kandydatów i zostawia wybór „sumieniu swoich wyborców”. Szymon Hołownia z kolei stwierdził, że nie poprze Andrzeja Dudy, ale nie wyraził też od razu poparcia Rafałowi Trzaskowskiemu. Co więcej, zaapelował do wyborców prezydenta Warszawy, żeby nie próbowali agitować do jego zwolenników na Facebooku. Wyraźnie podkreślił też, że nie popiera polityki reprezentowanej przez Rafała Trzaskowskiego, ale na specjalnym briefingu przyznał, że zagłosuje przeciwko prezydenturze Andrzeja Dudy.

Jeśli chodzi o samych kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta, to Rafał Trzaskowski od razu przyznał, że zawalczy o elektorat Hołowni i Konfederacji. Andrzej Duda kieruje się głównie ku Konfederacji. Ale wielka część wyborców Hołowni i Bosaka może po prostu zostać w domach podczas drugiej tury.

Co dalej z Szymonem Hołownią? Przekonał do siebie 2,6 mln ludzi i zapowiedział, że pora na kolejne kroki. I jeden z nich został już postawiony — zakłada ruch o nazwie Polska 2050. Hołownia przedstawił też czteropunktowe minimum bezpartyjnej prezydentury, które zaprezentuje Rafałowi Trzaskowskiemu.
— Jego reakcja na te punkty może być wskazówką dla moich wyborców. To oni podejmą decyzję, ja nikomu nie będę mówił, jak ma głosować — podkreślił Hołownia.

A my zapytaliśmy lokalnych polityków o przyszłość i ewentualne zaostrzenie kampanii wyborczej oraz o to, czyj elektorat będzie najbardziej łakomym kąskiem dla Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego.

— Urzędujący prezydent jest prezydentem wszystkich Polaków i w swojej kampanii będzie zabiegał o głosy wszystkich wyborców — podkreśla Małgorzata Kopiczko, senator PiS. — Będzie starał się odpowiadać na potrzeby, które są reprezentowane przez obie grupy. Wyborcy Krzysztofa Bosaka to wyborcy prawicowi. Na sztandarach mają wypisane „Bóg, honor, ojczyzna”. Nie wyobrażam sobie, żeby ten elektorat wpisał się w całkiem inną rzeczywistość i Polskę LGBT. Dla mnie, jako nauczyciela, to całkowita skrajność. Ale też elektorat Szymona Hołowni jest bardzo ważny — dodaje. — Urzędujący prezydent musi docierać do wszystkich Polaków. Może się zdarzyć też tak, że ci, którzy głosowali za Rafałem Trzaskowskim, mogą zrozumieć, że to zły wybór dla Polski i rozwiązań, które proponuje Andrzej Duda. Przede wszystkim dba o sprawy społeczne. Nie widziałam tak zaangażowanego prezydenta w sprawy zwykłych ludzi. Poza tym wyborcy powinni wiedzieć, że tylko ten prezydent jest w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo po czasie pandemii. To, co obserwuję, jako senator w Senacie, pod rządami mieszanki wybuchowej wszystkich koalicji antyrządowych, to jest zachowanie niegodne Polaka i przeciw Polsce. Przedkładanie własnych interesów nad interesy obywateli, to coś niegodnego.

— Skąd ta zmiana narracji względem Konfederacji, którą PiS jeszcze niedawno nazywał „rosyjskimi onucami”? — dopytujemy.

— Bardzo cenię sobie Konfederację i to, co głoszą w hasłach wyborczych. Mam nadzieję, że Andrzej Duda ich przekona. Mam wieki szacunek do każdego człowieka i nie szufladkuję, jeśli wszystko służy dobru obywatela i Polsce, to takich ludzi popieram. Jeśli ktoś z PiS coś takiego powiedział, to ja się w to nie wpisuję — podkreśla senator.

— Szymon Hołownia wyraźnie powiedział, że nie zagłosuje na Andrzeja Dudę, a do wyborów pójdzie, więc rachunek jest prosty — mówi Janusz Cichoń, poseł Koalicji Obywatelskiej. — Trzeba próbować przejąć elektoraty. Deklaracje przywódców obu ugrupowań mają oczywiście swoją wartość, ale to chyba nie jest najważniejsze. To kwestia przekonania do siebie i wskazanie tego, że mamy spore podobieństwa programowe np. do Szymona Hołowni. Może Hołownia wybierze „mniejsze zło”, ale to znaczy, że bliżej mu do nas — zauważa. — Gdy popatrzymy na badania społeczne wśród elektoratu Konfederacji, to część ludzi deklaruje, że do wyborów nie pójdzie, ale największa grupa jest skłonna głosować na Rafała Trzaskowskiego. Tym ludziom wizerunek Polski zdaje się leżeć na sercu, a przy obecnym prezydencie, ten wizerunek leży w gruzach. Trzeba więc ostro walczyć o głosy.

Zarówno Szymon Hołownia, jak i Krzysztof Bosak wyraźnie podkreślają, że ich wyborcy mogą głosować zgodnie z własnym sumieniem. Bosak w „Onet Rano” powiedział:
— Nasi wyborcy nie są naiwni. Wiedzą, że jak się pojawią deklaracje u polityków, którzy wcześniej nie chcieli wprowadzać naszych postulatów w życie, to mamy tutaj świadectwo instrumentalnego traktowania nas i naszych wyborców. Przez dwa tygodnie będzie festiwal przymilania się. Będzie to trzeba cierpliwie znosić.
PJ

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Konfederata #2942660 | 5.173.*.* 2 lip 2020 19:07

  Pójdę na 2 turę i oddam głos nieważny, nie poprę dalszego niszczenia Polski przez jedną i drugą stronę, przynajmniej nie będzie ewentualnego fałszerstwa na mojej karcie. Gorąco namawiam Konfederatów do tego samego. Niska frekwencja będzie naszym sygnałem sprzeciwu.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. awser #2942300 | 176.221.*.* 2 lip 2020 07:46

  Dla mnie to jest nie pojęte... jeżeli mam swojego kandydata i nie przechodzi on do drugiej tury to nie ma żadnego innego wyboru po prostu nie idę głosować w drugiej turze i tyle.... przykład: w I turze przegrywa Piłsudski, do drugiej tury przechodzi Hitler i Stalin, jeżeli moim typem był Piłsudski to choćby przypalali mnie żywcem nie zagłosuję na nikogo innego w II turze.... a tutaj handlują głosami kpina do kwadratu... zmuszają obywateli do zachowywania się tak samo jak oni.... 5 lat w UW, 5 lat w SLD, 5 lat w PO, 5 lata PIS... ważne, że przy korycie....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. HANDELEK #2942272 | 31.2.*.* 2 lip 2020 05:20

  HANDELEK I KORUPCJA KWITNIE TRZASK NA PREZYDENTA , HOŁOWNIA NA PREZYDENTA WARSZAWY , TWU KORUPCJA ŻE HEJ I TO W OCZACH WYBORCÓW , SKOŃCZĄ SIĘ PRZYWILEJE W KRAJU , BO BUDŻET.....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Anty Piś #2942202 | 95.41.*.* 1 lip 2020 21:56

  leleleel leelel lelelel lelleeleel

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 5. anka #2942049 | 24.185.*.* 1 lip 2020 15:51

  pan o biednej twarzy ulomnego ministranta. Kandydat? na co?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (15)