Piach dowieziony, plaża wyrównana, ratownicy czuwają

2020-07-02 13:00:00(ost. akt: 2020-07-02 12:12:06)

Autor zdjęcia: ZO

1 lipca rozpoczął się oficjalny sezon na miejskim kąpielisku nad Niegocinem. Do dyspozycji plażowiczów są 132 metry linii brzegowej.
Plaża oficjalnie jest czynna w godz. 10-18, a bezpieczeństwa na niej strzegą ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z uwagi na sytuację epidemiczną, wypoczywający na plaży mieszkańcy i turyści będą musieli dostosować się do zaleceń sanitarnych. Tak mówi teoria, ale wszyscy wiemy, jak plażowanie wygląda w praktyce.

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca zachowanie dwumetrowego dystansu na plaży i w wodzie, jak również podczas wchodzenia na teren kąpieliska. Na każdą osobę mają przypadać 4 metry kwadratowe plaży. Czy na naszej plaży w szczycie sezonu jest to w ogóle możliwe?

Nadmorskie kąpieliska ciągną się kilometrami, tam można sobie pozwolić na wydzielenie sektorów dla plażowiczów, w Giżycku z uwagi na ograniczoną przestrzeń jest to niemożliwe. Kąpieliska mają być kontrolowane przez służby sanitarne i policję. Nie trzeba mieć na szczęście na plaży, ani w wodzie zakrytych ust i nosa. Co przy upałach mogłoby przynieść wręcz odwrotne od zamierzonych skutki.

— Jeśli chodzi o obostrzenia, nas one szczególnie nie dotykają — mówi Marian Mieńko, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Giżycku. — Przy przebieralniach umieścimy zbiorniki ze środkami dezynfekującymi, nie da się jednak wygrodzić sektorów. Pozostaje apelować do ludzi o ostrożność i zachowanie zdrowego rozsądku.

W tym roku na plaży miejskiej nie będzie placu zabaw. Już w ubiegłym pojawiały się zastrzeżenia co do jego stanu, teraz trzeba było go rozebrać, ponieważ stanowił zagrożenie dla małych użytkowników.

— Jest zapotrzebowanie na taki obiekt w tym miejscu — ma świadomość dyrektor Mieńko. — Będziemy wnioskować o środki na nowy plac zabaw.
Warto będąc przy temacie dzieci przypomnieć, że najmłodsi, czyli osoby, które nie ukończyły 13 lat, na plaży mogą przebywać wyłącznie pod opieką rodziców lub dorosłych opiekunów.
Z.O.

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Janek #2943303 | 109.235.*.* 3 lip 2020 19:35

  Przecież ten piach powinienem być jakos zablokowany, tak znowu caly splynie do jeziora i bedzie sie odkladal na mieliznie. Nic to dobrego dla naszego Niegocina. Dobrze, ktos napisał, ze komuchy jednak wiedzieli, ze nabrzeże musi być umocnione.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. :) #2943209 | 89.229.*.* 3 lip 2020 16:45

   Ciekawe ile nas w czasie będzie kosztować to dowożenie piachu 5 razy w roku :D

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. IRONMAN #2943163 | 81.190.*.* 3 lip 2020 15:54

   To nie jest piach plażowy tylko glina Hehe ... jednak komuna kiedyś dobrze pomyslała żeby tam zbudować betonowe zapory bo jezioro wciąga cały czas tą plążę Hehe .

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  3. Gość #2942867 | 77.20.*.* 3 lip 2020 09:44

   Jakie zagrożenie epidemiologiczne, teraz trzeba się odkuć. W październiku pozamykają ludzi ponownie w domach, jak wyjedzie ostatni turysta.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  4. BRYYY #2942602 | 81.190.*.* 2 lip 2020 16:05

   To co się robi obecnie z jeziorem to kryminał ! "Piach dowieziony, plaża wyrównana" Przecież ten piach nie paruje ! Coroczne uzupełnianie piachu to nic innego jak coroczne (w tej samej proporcji - kilkaset ton ) wsypywanie jego bezpośrednio do jeziora ! Jeśli chce się mieć piaszczystą plażę to natura powinna ukształtować nabrzeże. Zresztą od Eko - Mariny po Borowo to psy tyłkami szczekają ( no może jeden rodzynek - skład węgla i drewna ) tam należałoby zrobić "nadmorską - mazurską" plażę.

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz