Czy chcemy wyciągania konsekwencji za brak maseczki w autobusie lub tramwaju? [SONDA]

2020-06-30 07:21:00(ost. akt: 2020-06-29 14:46:44)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: TA

Docierają do nas listy czytelników skarżących się na niefrasobliwość niektórych pasażerów olsztyńskiej komunikacji miejskiej. Maseczki w autobusach i tramwajach są obowiązkiem, ale nie wszyscy go przestrzegają. Czy do pojazdów powinni wsiąść zatem kontrolerzy?
Jakiś czas temu dostaliśmy maila od naszego czytelnika:


O komentarz poprosiliśmy rzecznika ZDZiT. Michał Koronowski zaczął od przypomnienia, że... - Motorniczy i kierowcy komunikacji miejskiej nie mają prawnej możliwości sprawdzenia czy pasażer musi, czy nie - choćby ze względów zdrowotnych - zasłaniać nos i usta. Ustawowo mogą to robić funkcjonariusze policji oraz innych służb. Dlatego rola motorniczego/kierowcy ogranicza się do wyemitowania komunikatu głosowego z informacją o obostrzeniach obowiązujących w transporcie zbiorowym. W przypadku niestosowania się do wytycznych motorniczy/kierowca może wezwać policję - zaznaczył rzecznik.

- Chcę wyraźnie podkreślić, że zapewnienie patroli służb takich jak straż miejska czy policja nie leży w kompetencjach Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie - powiedział nam też Michał Koronowski. I dodał, że w aktualnie takie kontrole nie są planowane.

Część osób, które do komunikacji miejskiej bez maseczki, na pewno zasłania się problemem z pamięcią. Ot, każdemu zdarzy się zapomnieć. Rzecz w tym, że szans na przypomnienie sobie o tym obowiązku jest sporo. Jak tłumaczy Michał Koronowski, stosowne komunikaty umieszczone są na drzwiach pojazdów, a na przystankach węzłowych emitowane komunikaty głosowe.

Może więc do pojazdów powinni wsiąść kontrolerzy w towarzystwie przedstawicieli straży miejskiej albo policji? Na podobne rozwiązania zdecydowały się już inne miasta w Polsce.

Czy w pojazdach komunikacji miejskiej w Olsztynie powinny być prowadzone kontrole pod kątem noszenia maseczki na twarzy?
Tak, być może groźba kary wpłynie pozytywnie na poczucie odpowiedzialności pasażerów.
74.96%
Nie, bo nakaz maseczek jest niemal niemożliwy do wyegzekwowania.
25.04%

Niestety, brak maseczek na twarzach współpasażerów nie wpływa dobrze na poczucie bezpieczeństwa innych. Cytujemy list od czytelniczki:
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (32) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jak macie gdzieś #2942752 | 188.147.*.* 3 lip 2020 01:44

  Nakaz zakładania masek w autobusach, to zacznijcie kupować bilet u kierowcy i siadajcie na odgrodzonych miejscach.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. kontrola :) #2942691 | 185.246.*.* 2 lip 2020 21:14

  Straż miejska już kontroluje i bardzo dobrze tylko częściej kontrolujcie.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. olsztynianka #2942061 | 78.88.*.* 1 lip 2020 16:19

  tak zdecydowanie ,mlodym zwrociłam uwage w tramwaju ze nie maj a maseczek ,że maseczki należy zakladac na nos i usta, ze głosno zachowują sie tramawaju to jeszcze mnie wyzwali od starych bab że drą mordy takie mamy społeczeństwo .To po co są komunikaty itd ja nie czuje się bezpieczna.Nie ma kontroli ani w środkach komunikacji miejskiej ani w sklepach

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. Tomasz #2941673 | 37.47.*.* 1 lip 2020 05:00

  Marzę o tym, żeby żyć w kraju, w którym rząd w takich sytuacjach, mądrze obywateli edukuje. Nie pozwala mediom straszyć ludzi, a nakazuje im przekazywać rzetelną informację na temat zagrożeń z jakimi mogą się spotkać. Poczuję się wolny, gdy będę mógł decydować o swoim losie wg. wlasnego sumienia i przekonań. W kraju w którym, prosi się ludzi o wprowadzenie w życie pewnych zachowań, a nie nakazuję się i egzekwuję. Nie wiem jakim cudem komuś bardzo wpływowemu udało się wprowadzić w społeczeństwa całego świata taki strach i zasiać panikę. Stworzyć tyle podziałów i nienawiści. Poróżnić ludzi tak, by widzieli w sobie, nie przyjaciół i sąsiadów, a źródła potencjalnych chorób. To co się dzieje, a mało kto to zauważa, będzie fundamentem do budowania ogólnoświatowego kryzysu a może i do globalnej w... tyle paniki

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ggg #2941663 | 109.231.*.* 1 lip 2020 04:02

   W autobusie w upale jest ponad 50 stopni. Kto wytrzyma w masce przez 5 minut to chyba trzeba być nienormalnym a później na tą maskę wszystko się leje i kurz się zbiera. Wirus lubi takie bakterie o ile istnieje.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (32)