Quantcast

Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Czy chcemy wyciągania konsekwencji za brak maseczki w autobusie lub tramwaju? [SONDA]

2020-06-30 07:21:00 (ost. akt: 2020-06-29 14:46:44)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: TA

Docierają do nas listy czytelników skarżących się na niefrasobliwość niektórych pasażerów olsztyńskiej komunikacji miejskiej. Maseczki w autobusach i tramwajach są obowiązkiem, ale nie wszyscy go przestrzegają. Czy do pojazdów powinni wsiąść zatem kontrolerzy?

Jakiś czas temu dostaliśmy maila od naszego czytelnika:

Chciałbym zwrócić uwagę na to że w komunikacji miejskiej w Olsztynie coraz więcej osób jeździ bez masek, tu chodzi o nasze wspólne dobro, którym jest zdrowie. Proponuję, aby wyruszyły patrole straży miejskiej, policji bądź razem z kontrolerem biletów strażnik miejski, który nakładałby mandat karny na takie osoby. Proszę tylko nie obarczać kierowców sprawdzaniem, czy wszyscy pasażerowie podróżują w maskach to nie należy do ich obowiązków. Proszę o poruszenie tej sprawy z operatorami komunikacji miejskiej w Olsztynie.

Zobacz także: WRACAMY DO TEMATU: Przyjechała policja, bo starsza pani nie miała maseczki Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu Pasażerka autobusu jechała bez maseczki. Kierowca wezwał policję. Policjanci będą wyjaśniać czy doszło do naruszenia obowiązujących przepisów.
O komentarz poprosiliśmy rzecznika ZDZiT. Michał Koronowski zaczął od przypomnienia, że... - Motorniczy i kierowcy komunikacji miejskiej nie mają prawnej możliwości sprawdzenia czy pasażer musi, czy nie - choćby ze względów zdrowotnych - zasłaniać nos i usta. Ustawowo mogą to robić funkcjonariusze policji oraz innych służb. Dlatego rola motorniczego/kierowcy ogranicza się do wyemitowania komunikatu głosowego z informacją o obostrzeniach obowiązujących w transporcie zbiorowym. W przypadku niestosowania się do wytycznych motorniczy/kierowca może wezwać policję - zaznaczył rzecznik.

- Chcę wyraźnie podkreślić, że zapewnienie patroli służb takich jak straż miejska czy policja nie leży w kompetencjach Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie - powiedział nam też Michał Koronowski. I dodał, że w aktualnie takie kontrole nie są planowane.

Część osób, które do komunikacji miejskiej bez maseczki, na pewno zasłania się problemem z pamięcią. Ot, każdemu zdarzy się zapomnieć. Rzecz w tym, że szans na przypomnienie sobie o tym obowiązku jest sporo. Jak tłumaczy Michał Koronowski, stosowne komunikaty umieszczone są na drzwiach pojazdów, a na przystankach węzłowych emitowane komunikaty głosowe.

Może więc do pojazdów powinni wsiąść kontrolerzy w towarzystwie przedstawicieli straży miejskiej albo policji? Na podobne rozwiązania zdecydowały się już inne miasta w Polsce.

Czy w pojazdach komunikacji miejskiej w Olsztynie powinny być prowadzone kontrole pod kątem noszenia maseczki na twarzy?
pokaż wyniki »

Niestety, brak maseczek na twarzach współpasażerów nie wpływa dobrze na poczucie bezpieczeństwa innych. Cytujemy list od czytelniczki:

Maseczki zasłaniające usta i nos w autobusach miejskich, które mają obowiązek nosić pasażerowie, to fikcja. 28.06.2020 jechałam autobusem nr 107 o godz. 15:04 (przystanek na ul. Limanowskiego w kierunku na Dajtki) naliczyłam 5 osób w ogóle bez maseczki i 2-3 osoby z maseczka tylko na ustach(wszystkich pasażerów było około 15 osób). Poprosiłam kierowcę o interwencję i kompletnie mnie zignorował. Około 18-stej wracałam z miasta linia 136 i tez były 2 osoby bez żadnej maseczki. Wirus jest i nadal mamy stan epidemii, mam wrażenie ze nikt nie bierze żadnej odpowiedzialności za to, co się dzieje w autobusach w Olsztynie. To jest niedopuszczalne i powoduje ryzyko zachorowania i rozprzestrzeniania wirusa. Jeżeli tak wyglądają przejazdy komunikacja miejska to zasadne jest pytanie, czy w ogóle powinny być realizowane kursy autobusów.Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (32) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jak macie gdzieś #2942752 | 188.147.*.* 3 lip 2020 01:44

  Nakaz zakładania masek w autobusach, to zacznijcie kupować bilet u kierowcy i siadajcie na odgrodzonych miejscach.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kontrola :) #2942691 | 185.246.*.* 2 lip 2020 21:14

  Straż miejska już kontroluje i bardzo dobrze tylko częściej kontrolujcie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. olsztynianka #2942061 | 78.88.*.* 1 lip 2020 16:19

  tak zdecydowanie ,mlodym zwrociłam uwage w tramwaju ze nie maj a maseczek ,że maseczki należy zakladac na nos i usta, ze głosno zachowują sie tramawaju to jeszcze mnie wyzwali od starych bab że drą mordy takie mamy społeczeństwo .To po co są komunikaty itd ja nie czuje się bezpieczna.Nie ma kontroli ani w środkach komunikacji miejskiej ani w sklepach

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Tomasz #2941673 | 37.47.*.* 1 lip 2020 05:00

  Marzę o tym, żeby żyć w kraju, w którym rząd w takich sytuacjach, mądrze obywateli edukuje. Nie pozwala mediom straszyć ludzi, a nakazuje im przekazywać rzetelną informację na temat zagrożeń z jakimi mogą się spotkać. Poczuję się wolny, gdy będę mógł decydować o swoim losie wg. wlasnego sumienia i przekonań. W kraju w którym, prosi się ludzi o wprowadzenie w życie pewnych zachowań, a nie nakazuję się i egzekwuję. Nie wiem jakim cudem komuś bardzo wpływowemu udało się wprowadzić w społeczeństwa całego świata taki strach i zasiać panikę. Stworzyć tyle podziałów i nienawiści. Poróżnić ludzi tak, by widzieli w sobie, nie przyjaciół i sąsiadów, a źródła potencjalnych chorób. To co się dzieje, a mało kto to zauważa, będzie fundamentem do budowania ogólnoświatowego kryzysu a może i do globalnej w... tyle paniki

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ggg #2941663 | 109.231.*.* 1 lip 2020 04:02

   W autobusie w upale jest ponad 50 stopni. Kto wytrzyma w masce przez 5 minut to chyba trzeba być nienormalnym a później na tą maskę wszystko się leje i kurz się zbiera. Wirus lubi takie bakterie o ile istnieje.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (32)