Tarcza dla samorządów w regionie

2020-06-26 18:17:05(ost. akt: 2020-06-26 13:42:25)
Rząd przyznał samorządom z naszego regionu 223 miliony złotych

Rząd przyznał samorządom z naszego regionu 223 miliony złotych

Autor zdjęcia: Stanisław Kryściński

223 miliony złotych trafi do samorządów Warmii i Mazur. To forma pomocy z tarczy samorządowej, którą oferuje rząd. W skali kraju Fundusz Inwestycji Samorządowych to aż 6 mld złotych.
O skali pomocy dla samorządów z regionu poinformował w czwartek, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Na spotkaniu towarzyszył mu przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim Jerzy Szmit oraz radni tej partii z sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego Bożena Ulewicz, Dariusz Rudnik i Patryk Kozłowski. Dziennikarzom swoje plany wykorzystania pieniędzy przedstawiali przedstawiciele samorządów powiatowych z Nidzicy, Kętrzyna i Mrągowa. Zalety programu zachwalał także poseł PiS Jerzy Małecki.

— W skali kraju to aż 6 miliardów złotych. Dla naszego województwa jest w sumie ponad 223 miliony złotych — poinformował wojewoda Artur Chojecki.

Wojewoda mówiąc o programie pomocy finansowej z Funduszu Inwestycji Lokalnych, przedstawił go jako formę pomocy rządu jednostkom samorządowym w ramach tzw. tarczy samorządowej. Pieniądze z tego funduszu mają pomóc niwelować skutki epidemii. Szczególnie w przypadku zastojów inwestycyjnych. Zdaniem wojewody Artura Chojeckiego, to także istotna pomoc dla lokalnych firm współpracujących z samorządem.

— Algorytm, na podstawie którego wyliczono kwoty wsparcia dla poszczególnym samorządów, odnosi się do ilości prowadzonych inwestycji. Obejmuje też inne zmienne. To między innymi liczba ludności — powiedział nam Artur Chojecki.

Procedura uruchomienia funduszy i przekazania ich samorządom, które zdecydują się na skorzystanie z nich, ruszy na początku sierpnia. Pieniądze mogą być przeznaczone na dowolny cel. — Tu nie ma ograniczeń — stwierdził wojewoda Artur Chojecki.

Jak wygląda mapa przyznanych funduszy do wykorzystania na Warmii i Mazurach? Największym beneficjentem jest ziemski powiat olsztyński. Z rządowego programu ma dostać aż 26 milionów złotych. Kolejny na liście jest Olsztyn z kwotą 20,5 miliona złotych. Powiat iławski i ełcki dostaną po 15 milionów, ostródzki 12 milionów, działdowski 11,7 miliona, giżycki 11 milionów a kętrzyński 10 milionów. Tyle samo co dla powiatu kętrzyńskiego przygotowano dla powiatu bartoszyckiego, piskiego i ziemskiego powiatu elbląskiego. Powiat mrągowski otrzyma 9,5 miliona, szczycieński 9,3, nidzicki 7,7, nowomiejski 7,4, a lidzbarski 7 milionów. Powiat braniewski ma przyznane 6,5 miliona złotych, olecki 6,1, a węgorzewski 3,5 miliona złotych. Miasto Elbląg otrzyma ponad 5,8 miliona złotych. Fundusz Inwestycji lokalnych w swoim założeniu wspiera remonty szkół, przedszkoli, inwestycję w wodociągi, kanalizację, budowę dróg i inwestycje infrastrukturalne. Pieniądze mogą też znacznie wesprzeć samorządy borykające się z brakiem na przykład na wkłady własne niezbędne do przeprowadzenia większych inwestycji.

— Prowadzimy remont i rozbudowę szpitala. Inwestycja musiała być rozpisana na dłuższy czas. Te pieniądze pozwolą nam na szybkie jej zakończenie i oddanie do użytku lokalnej społeczności — oznajmił starosta powiatu kętrzyńskiego Michał Kochanowski
Poseł Jerzy Małecki przypomniał, że wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji, a środki z tarczy samorządowej pozwolą na uzyskanie niezbędnych gwarancji dla realizacji zadań inwestycyjnych. To nowe szkoły, żłobki, drogi, wodociągi i chodniki, ale to także zastrzyk dla tysiąca firm i setek tysięcy pracowników. — To ważny zastrzyk pieniędzy wart uwagi

— przekonywał parlamentarzysta. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki zaznaczył też, że ponad 2,6 mld złotych z Funduszu Inwestycji Samorządowych trafi do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Jego zdaniem to droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości.

— Administracja rządowa stara się wszelkimi metodami wesprzeć lokalne samorządy — zaznaczył wojewoda Artur Chojecki.

SK


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Z PISZA 81*15 #2939982 | 81.15.*.* 26 cze 2020 23:20

  złodzieje - oddajcie samorządom te pieniądze , które ukradliście w 2019 roku w podatkach. obrobiliście każdy samorząd w Polsce na 25 % ich budżet

  Ocena komentarza: warty uwagi (33) odpowiedz na ten komentarz

 2. Z PISZA 81*15 #2939957 | 81.15.*.* 26 cze 2020 22:29

  CZY JEST JESZCZE COŚ CO PIS NIE OBIECAŁ? NIE MA. WSZYSTKO DADZĄ KŁAMCY I ROZWALĄ BUDŻET PAŃSTWA.

  Ocena komentarza: warty uwagi (25) odpowiedz na ten komentarz

 3. Z PISZA 81*15 #2939953 | 81.15.*.* 26 cze 2020 22:20

  NIE PRZEKUPICIE NAS BEZWSTYDNICY. Tarcza-dla-samorzadow-w-regionie - PIS NA WODĘ FOTOMONTARZ. ŚMIECH NA SALI, NA SŁUŻBĘ ZDROWIA I DLA EMERYTÓW ZNIEŚCIE PODATEK. GŁOSUJĘ NA TRZASKOWSKIEGO RAFAŁA, BO WPROWADZA ZNÓW IN VITRO.

  Ocena komentarza: warty uwagi (42) odpowiedz na ten komentarz

 4. PISOWI NIE UFAM #2939952 | 81.15.*.* 26 cze 2020 22:16

  PISOWI nie ufam - GDZIE DZISIAJ SĄ MOJE PIENIĄDZE Z OFE? CZEMU DUDA NIC NIE MÓWI. KTO OBRACA MOIMI PIENIĘDZMI ODKŁADANYMI DO OFE? UKRADLI pieniądze z mojego OFE, pozwalali na rozkradanie Polski. Nie mógłbym na nich głosować, moje sumienie to mój spokój.

  Ocena komentarza: warty uwagi (35) odpowiedz na ten komentarz

 5. Z"ikosa" #2939905 | 83.9.*.* 26 cze 2020 19:15

  Tak władza przestrzega PRAWA!!!!!...No cóż tłok na "wyżynach"! ..że palca nie wciśniesz.....Co tam jakiś wirus miernota.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)