Wspólnie z leśnikami czekamy na wyklucie się cietrzewi [VIDEO]

2020-06-15 16:11:51(ost. akt: 2020-06-15 16:27:02)

Autor zdjęcia: Lasy Państwowe/ Nadleśnictwo Spychowo

Czerwiec jest miesiącem, w którym wyczekujemy piskląt cietrzewi w naszym Ośrodku Hodowli Cietrzewia.
Dzięki połączonym siłom kur cietrzewi i kogutowi, który na czas toków został odłowiony z terenu Nadleśnictwa Drygały do Ośrodka Hodowli Cietrzewia Nadleśnictwa Spychowo, wkrótce na świecie mogą pojawić się małe pisklaki. "Wypożyczony" kogut spędził na terenie OHC miesiąc, w tym czasie kryjąc kury cietrzewi.

Niewielkie gniazda cietrzewi są bardzo trudne do obserwacji z kamer monitoringu wolier, gdyż są skrzętnie ukryte w otaczającej roślinności i zlewają się z otoczeniem, podobnie jak umaszczenie matki wysiadującej jaja.

Kury zniosły już jaja i rozpoczęły wysiadywanie. Jedna kura znosi od 6 do nawet 14 jaj. Jeżeli zdarzy się, że kura zniesie więcej jaj niż jest w stanie wysiedzieć, nadmiar (czyli ilość przekraczająca 8 sztuk) jest ostrożnie podbierany z gniazda i przenoszony pod nasiadkę.

Okres wysiadywania jest czasem, w którym nie należy niepokoić cietrzewi i każdy, nawet najmniejszy niepokój wywołany np. obecnością drapieżników, czy hałasem powodowanym przez ludzi, może doprowadzić do opuszczenia gniazda i stratę lęgów. Dlatego ważne jest, by wysiadującym ptakom zapewnić spokój i niepotrzebnie ich nie niepokoić.

Nadleśnictwo Spychowo prowadzi Ośrodek Hodowli Cietrzewia w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie LP” finansowanego z Funduszu Leśnego.

Cietrzewie dołączyły do dwóch innych gatunków, które w ostatnim czasie leśnicy próbują ocalić od wyginięcia i przywrócić krajobrazowi leśnemu w Polsce, czyli kuropatw i głuszców. Jeśli chodzi o cietrzewie, to jednym z utrudnień, jakie leśnicy napotkali na swojej drodze, był fakt, że można je było zdobyć w zasadzie z dwóch prywatnych hodowli – w tym z Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.


Źródło: Lasy Państwowe, red.
Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (15 czerwca) wydaniu m.in.

Pieszy będzie pod ochroną
Od 1 lipca zmieni się część przepisów drogowych. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo to samo czeka taryfikator mandatów. Mają do niego trafić dwa zupełnie nowe wykroczenia.

Zdjęcie ilustracyjne (jez. Jeziorak podczas regat żeglarskich, widok w kierunku Iławy)Turystyka? Tak. Pytanie tylko jaka
Miniony, długi weekend, pokazał, że sezon jeszcze nie jest stracony, bo takich tłumów nad jeziorami dawno u nas nie było. Problem tylko w tym, żeby turyści chcieli przyjeżdżać na Warmię i Mazury przez cały rok, a nie tylko w sezonie.

Trawnik Dworcowa 71Kosić trzeba z głową
Chce zatrzymać kosiarki i uratować bujne trawniki w miastach. Olsztynianka Bogusława Budna zainicjowała akcję Ogólnopolskie Wstrzymanie Kosiarek. Do inicjatywy dołączają inne miasta — m.in. Poznań, Toruń i Łódź.