Walczyła o wolną Polskę. Dziś została mianowana na stopień kapitana

2020-06-03 22:34:16 (ost. akt: 2020-06-03 22:40:57)

Autor zdjęcia: WKU Ostróda

Prezes Honorowa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła w Ostródzie Pani Wanda Bortkiewicz ps. Basia, żołnierz 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, otrzymała akt mianowania na stopień kapitana Wojska Polskiego.
Uroczystość wręczenia odbyła się 3 czerwca 2020r. w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Ostródzie. Akt mianowania wręczyli Komendant WKU Ostróda ppłk Adam Basak i Dowódca 42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu ppłk Waldemar Szymczak. W uroczystości wzięła udział rodzina Pani Wandy Bortkiewicz - córka Maria, kadra WKU Ostróda, żołnierze 4W-MBOT/42blp z Morąga z historycznym sztandarem 3. Wileńskiej Brygady AK oraz członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Powiatowe w Ostródzie.


Pani Wanda Bortkiewicz urodziła się na Wileńszczyźnie. Po wybuchu II wojny światowej zaczęła pracę w szpitalu w miasteczku Duniłowicze. Pracując jako pielęgniarka, szybko nawiązała kontakt z siatką konspiracyjną i trafiła do oddziału por. Antoniego Burzyńskiego „Kmicica”.

W nocy z 1 na 2 sierpnia 1943 r. „Basia” wzięła udział w swojej pierwszej akcji. 26 sierpnia 1943 roku, oddział „Kmicica“ został rozbity przez radzieckich partyzantów, uciekła z sowieckiej niewoli. Próbowała dotrzeć do 5. Wileńskiej Brygady AK. Aresztowana ucieka wraz z koleżanką z transportu kolejowego. Dociera do Wilna, nawiązuje kontakt z siatką konspiracyjną. W Wilnie opiekuje się rannymi partyzantami m.in. majorem Stefanem Śmiechowskim „Sulimą“.

W czasie Akcji „Burza“, walk o Wilno w 1944 roku, pełniła służbę w tzw. Czołówce Sanitarnej nr 1 czyli w partyzanckim ruchomym chirurgicznym szpitalu polowym, ochranianym przez żołnierzy 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej por. Gracjana Fróga „Szczerbca“, następnie opiekowała się rannymi partyzantami w Szpitalu Czerwonego Krzyża w Wilnie i w Święcianach.

Po 1945 roku repatriowana z Wileńszczyzny do Morąga na Warmii i Mazurach. Podjęła naukę w szkole pielęgniarsko - położniczej w Gdańsku. Tam spotkała przyjaciół z czasów partyzantki u „Kmicica“ i „Łupaszki“, od których dowiedziała się, że konspiracja trwa nadal w walce o Polskę wolną od sowieckiej dominacji.

W 1946 roku Wanda Bortkiewicz wstąpiła do 5. Wileńskiej Brygady AK. Została łączniczką i sanitariuszką tak jak Jej koleżanka Danuta Siedzikówna "Inka". Przenosi materiały konspiracyjne, dostaje zadanie zorganizowania punktów kontaktowych, sieci łączności, na Warmii i Mazurach. Wiosną 1946 roku Wanda Bortkiewicz tworzy taki punkt kontaktowy w Morągu, przechowuje dokumenty 5. Wileńskiej Brygady AK, opatruje rannych partyzantów „Łupaszki“. 8 lipca 1946 roku, w wyniku denuncjacji, mieszkanie zostaje otoczone przez UB. Pani Wanda zostaje aresztowana. Trafiła do więzienia w Olsztynie. Przesłuchiwana przez UB, nie ujawniła miejsca ukrycia partyzantów i materiałów konspiracyjnych. Oskarżono ją o współpracę z 5. Wileńską Brygadą AK pod dowództwem mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” oraz o „dokonywanie napadów na żołnierzy Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego”.

Pomimo brutalnego śledztwa, UB nie udowodniło Pani Wandzie stawianych jej zarzutów. Wanda Czyżewska została uniewinniona od ww. oskarżenia "z braku dowodów winy", a następnie zwolniona z aresztu. Po wyjściu z więzienia Pani Wanda ukończyła szkołę dla położnych i pielęgniarek w Białymstoku, założyła rodzinę. W 1990 roku była jedną z założycieli Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Ostródzie, które w 2012 roku zostało rozwiązane. W 2018 roku po reaktywowaniu działalności Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Ostródzie, pełni funkcję honorowego prezesa.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kuku #2929125 | 5.173.*.* 4 cze 2020 07:39

  Jedni walczyli z komuną, inni ją utrwalali, a jeszcze inni korzystali z profitów jakie komuna stwarzała. Teraz zagadka - którzy najlepiej na tym wyszli? Aby odpowiedzieć na to pytanie popatrzcie na to co się dzieje dzisiaj, gdy małymi kroczkami komuna wraca.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Wdzięczny #2929111 | 37.47.*.* 4 cze 2020 06:09

   Dziękujemy Pani Wando! BRAWO!

   odpowiedz na ten komentarz

  2. sk #2929090 | 83.28.*.* 3 cze 2020 23:07

   Cześć i Chwała Bohaterom!!! 100 lat!!!

   odpowiedz na ten komentarz

  3. Stary Wiarus Krzysztof #2929086 | 31.0.*.* 3 cze 2020 22:45

   200 lat Pani Wando.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD