Około 15 tys. osób w Olsztynie nie płaci za wywóz odpadów. Wodomierz policzy opłatę za śmieci?

2020-05-26 15:00:08 (ost. akt: 2020-05-26 14:47:11)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Jeśli radni się zgodzą, to Olsztyn czeka rewolucja w naliczaniu opłat za śmieci, za które będziemy płacić w zależności od zużytej wody. Robi tak coraz więcej samorządów, bo ludzie migają się od płacenia za wywóz odpadów.
Nasze pieniądze

Jutro na sesji Rada Miasta Olsztyna ma debatować na zmianą systemu opłat za wywóz śmieci. Opłata ma być uzależniona o zużycia wody. Jeśli radni się zgodzą, to nowe rozwiązanie wejdzie w życie od 1 kwietnia przyszłego roku.

Powodem rewolucji są pieniądze. A właściwie ich brak. Według szacunków ratusza, nawet ok. 15 tys. osób w Olsztynie nie płaci za wywóz odpadów. To jest problem nie tylko Olsztyna, ale także innych miast w Polsce. Dlatego coraz więcej samorządów decyduje się na zmianę zasad naliczania opłat za śmieci. Dziś do wyboru jest kilka opcji: w zależności od powierzchni mieszkania, od zużycia wody, od osoby lub ryczałt. I coraz więcej samorządów wybiera wariant z wodą, bo tę zużywa każdy z nas. Jeszcze nie wiadomo, ile będzie wynosić śmieciowa stawka metra sześciennego wody. Różnie to wygląda w miastach, np. w Tarnowie stawka ta wynosi 7 zł, w Krynicy-Zdroju 5 zł, a w Warszawie ma być 12,73 zł.
Czy będzie drożej?

To tylko fragment artykułu. Cały tekst przeczytać można we wtorkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (26 maja) wydaniu m.in.


Wodomierz policzy opłatę za śmieci
Jeśli radni się zgodzą, to Olsztyn czeka rewolucja w naliczaniu opłat za śmieci, za które będziemy płacić w zależności od zużytej wody. Robi tak coraz więcej samorządów, bo ludzie migają się od płacenia za wywóz odpadów.

Joanna Murzyn z mężem Damianem oraz dziećmi: Luizą i Beniaminem Koniec beki z mamuś na Facebooku
Za sprawą społecznych animozji, internetowe matki mają wizerunek roszczeniowych i żyjących z zasiłków. Internauci robią więc sobie z nich „bekę”, czyli żarty. Słusznie? Pytamy o to Joannę Murzyn, założycielkę facebookowej grupy „Pozytywne Mamuśki Olsztyn”.

Bogumiła z ŁataczówPo kądzieli historia pisana
Dzień Matki, święto matki każdego z pokoleń, które dawniej żyło. Tak przynajmniej jest w moim domu, w którym rodzinną historię matek dokumentują zdjęcia i wspomnienia. To okazja do wspomnienia i babci, i prababci, i praprababci.


Komentarze (57) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pilnie szukasz finansów? olgaelena0001@gmail. #2975452 | 197.234.*.* 22 wrz 2020 13:58

  Pilnie szukasz finansów? Jeśli nie udało Ci się w banku, to nadal masz szansę na uzyskanie kredytu, nawet jeśli masz małe wpisy w rejestrze lub niższe dochody. Udzielamy pożyczki za pośrednictwem licencjonowanej firmy pozabankowej. Rozważymy Twoją aplikację Online bez odwiedzania oddziału. Jeśli jesteś zainteresowany, możemy oczywiście wybrać osobiste spotkanie w oddziale. Pracujesz na podstawie umowy o pracę? czy jesteś w biznesie? Oddzwoń do nas. Jeśli potrzebujesz pożyczki, nie wahaj się skontaktować z prawdziwym legalnym pożyczkodawcą z 100% gwarancją: E-mail: olgaelena@yahoo.com ***- olgaelena0001@gmail.com

  odpowiedz na ten komentarz

 2. nie mam śmieci #2932583 | 77.247.*.* 11 cze 2020 20:43

  nawet niewiem gdzie mój śmietnik i ani razu nie wynosiłem

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Wojciech #2929841 | 77.114.*.* 5 cze 2020 17:47

  Zadam kilka pytań naszym radnym oraz p. Zdzisławowi Zdanowskiemu: Czy wiecie co to jest nerwica natręctw? Czy zdajecie sobie sprawę, że chora osoba zużywa 30 m 3 zimnej plus 30 m 3 ciepłej wody miesięcznie? Czy zdajecie sobie sprawę jakie koszty powoduje taka choroba? Czemu chory ma jeszcze dodatkowo płacić za śmieci, których nie wytworzył? Proszę o odpowiedź.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. komu? #2929764 | 83.5.*.* 5 cze 2020 15:20

   Po co ma płacić jak można cztery ogromne wory niesortowanych śmieci przywieźć samochodem osobowym do śmietnika obojętnie na którym osiedlu gdzie nie ma zabezpieczeń. Lokatorzy to widzą i nie reagują, albo śmieci z działki lub warsztatu wywalić do śmietnika wspólnoty mieszkaniowej bo tam najczęściej są rozp....... zamknięcia nie wspominając o wolnostojących pojemnikach.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  2. Zazu #2928663 | 5.173.*.* 2 cze 2020 18:46

   Jakos nie widze wiadomosci na temat przetargu na sprzedaz OZK a sie odbyl i co ? Jakas tajemnica czy kolejny przekrecik ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (57)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD