Opóźnienia w wypłatach świadczeń z ZUS

2020-05-12 14:46:37(ost. akt: 2020-05-12 14:55:40)

Autor zdjęcia: ZUS

W ostatnich dniach do ZUS napłynęło wiele zapytań o termin wypłaty należnych świadczeń od świadczeniobiorców zaniepokojonych brakiem ich terminowej realizacji. Sytuacja ta jest bezpośrednio związana z pandemią COVID-19.
Powodem opóźnień wypłaty świadczeń jest m. in. wielokrotny wzrost liczby wniosków o zasiłki. W marcu liczba spraw wzrosła o 46% w stosunku do lutego, w kwietniu o 67,7% w stosunku do marca i aż o 145% w stosunku do lutego. Wysoka liczba prowadzonych postępowań, ale także absencje pracowników ZUS związanych z COVID-19, powodują, że nie zawsze jest możliwa realizacja wniosków o zasiłki w ustawowym terminie.

- Co do zasady opóźnienie wypłaty środków następuje po okresie 30 dni od dnia następującego po dniu wpływu do ZUS ostatniego dokumentu wymaganego do ustalenia prawa do zasiłku. Możliwość opóźnienia w wypłacie świadczeń w zaistniałej sytuacji zostały przewidziane przez ustawodawcę - informuje Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Odstępstwa od ustawowego terminu realizacji wypłat świadczeń w związku z sytuacją pandemii określa Ustawa o zwalczaniu COVID-19. Zgodnie z tą ustawą bieg terminów procesowych nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na okres stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Ponadto w okresie stanu epidemii nie stosuje się przepisu, na podstawie którego organ prowadzący postępowanie ma obowiązek powiadamiania strony lub uczestnika postępowania o niezałatwieniu sprawy w terminie. Nie mają także zastosowania przepisy o bezczynności organów, nie można też stosować środków prawnych dotyczących bezczynności, przewlekłości lub naruszenia prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki.

Wspomniane przepisy Ustawy o COVID-19 nie zatrzymują prac ZUS i wypłat świadczeń. Wszelkie opóźnienia wynikają z dużej liczby złożonych wniosków o świadczenia.

- Zapewniam, że dokładamy wszelkich starań, by wypłaty zasiłków odbywały się bez zbędnej zwłoki. Pomimo możliwych opóźnień wszystkie należne środki zostaną świadczeniobiorcom wypłacone - dodaje Anna Ilukiewicz


Źródło: ZUS


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (12 maja) wydaniu m.in.

Koronawirus jest jak walec
Dobrze to już było — to najkrótsza ocena tego, co dziś dzieje się w gospodarce. Pandemia kończy prawie trzy dekady wzrostu gospodarczego w Polsce. Ekonomiści szacują, że w tym roku nasza gospodarka skurczy się o 4,3 proc.

Najważniejsze, że są klienci
Minął tydzień od otwarcia galerii handlowych. Ruszyliśmy do nich chętnie, bo w sumie oba największe centra handlowe odwiedziło w tydzień 100 tys. klientów. Dlatego galerie przyznają, że nie jest źle, choć... mogłoby być lepiej.

Polska na wyborczym zakręcie
Kiedy odbędą się wybory prezydenckie, to dziś pytanie  bez odpowiedzi. Są tylko  spekulacje polityków, bardziej lub mniej  mniej prawdopodobne. Ale wciąż są to tylko  dywagacje, choć często przewija się data 28 czerwca.Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Marcel #2919930 | 176.97.*.* 13 maj 2020 13:52

  Serio? Trochę cierpliwości, świat znalazł się w trudnej sytuacji, a takie wieczne narzekanie, że tego nie dostałem na czas, tamtego nie dostałem ... Wszystko dostaniecie, prędzej czy później. Irytujące jest czytanie takich komentarzy. Mi PUP Olsztyn dofinansowanie na firmę przelał w ciągu kilku dni. Na decyzję ze zwolnienia z ZUSu ciągle czekam, ale jestem cierpliwy, bo wiem, że mnie Państwo Polskie nie zawiedzie. Weźcie się napinacze internetowi od Biedronia/Bosaka czy innego Hołowni melisy napijcie. :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. gos #2919825 | 89.228.*.* 13 maj 2020 09:26

   Jakim prawem są tak potworne opóźnienia. Mnie nie interesuje żaden COVD, tak jak ZUS nie interesują moje problemy z opóźnieniem z mojej strony. ZUS jest bezkarny, może zmyślać i manipulować.

   odpowiedz na ten komentarz

  2. helmut #2919819 | 37.47.*.* 13 maj 2020 09:16

   Tak się kończy rozdawnictwo,a jak przychodzi co do czego kasa pusta.Ani przedsiębiorcy ani służba zdrowia bez żadnego wsparcia!!!Taką mamy politykę państwa z lepszego sortu.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. babcia #2919683 | 83.28.*.* 12 maj 2020 21:25

    ZUS może opóźnić wypłaty bezkarnie. Nie dot. to jednak drugiej strony, która za opóźnienia srogo jest karana.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

   2. babcia #2919656 | 83.31.*.* 12 maj 2020 20:29

    Teraz są opóźnienia a potem będzie wielkie ZERO .

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (9)