Wentylacja i klimatyzacja w czasach pandemii
2020-05-12 13:28:18(ost. akt: 2020-05-12 16:38:14)
Po otwarciu obiektów użyteczności publicznej oraz galerii handlowych, zostały wydane zalecenia dotyczące działań, mających na celu ograniczenie ryzyka związanego z przenoszeniem się wirusa SARS-CoV-2 za pośrednictwem systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych wewnątrz budynków użyteczności publicznej oraz wielkopowierzchniowych obiektów handlowych.
Zalecenia opracowali eksperci z zespołu roboczego ds. wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie, przy Radzie Narodowego Programu Zdrowia, Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, zajmujący się jakością powietrza wewnątrz pomieszczeń. Wdrożenie tych zaleceń w praktyce pozwoli w sposób efektywny zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się czynników zakażeń mikrobiologicznych, w tym wirusa SARS-CoV-2, za pośrednictwem instalacji wentylacji i klimatyzacji w ww. obiektach.
Bardzo ważne jest:
- Utrzymanie maksymalnej wydajności instalacji w pełnym cyklu dobowym.
- Rezygnacja lub minimalizacja udziału powietrza pochodzącego z recyrkulacji, w tym ograniczenie stosowania urządzeń do ogrzewania i chłodzenia działających na powietrzu obiegowym lub przestawienie ich na pracę w trybie maksymalnej wydajności.
- Wprowadzenie okresowego wietrzenia pomieszczeń (z wyłączeniem toalet) i ciągów komunikacyjnych obiektów poprzez otwarcie okien, świetlików itp., o ile obiekt posiada takie możliwości techniczne.
- Wentylacja mechaniczna wywiewna w toaletach powinna pracować w trybie ciągłym, z maksymalną wydajnością.
-Należy utrzymać częstotliwość kontroli czystości elementów instalacji i zadanych parametrów jej pracy, a także prac serwisowych obejmujących wymianę i czyszczenie filtrów i dezynfekcję elementów, które są szczególnie narażone na zanieczyszczenie jak np. wymienniki ciepła. W trakcie przeglądów i działań serwisowych należy szczególnie zwrócić uwagę na zabezpieczenie personelu technicznego poprzez stosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej.
Źródło: WSSE
Źródło: WSSE
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
We wtorkowym (12 maja) wydaniu m.in.
Koronawirus jest jak walec
Dobrze to już było — to najkrótsza ocena tego, co dziś dzieje się w gospodarce. Pandemia kończy prawie trzy dekady wzrostu gospodarczego w Polsce. Ekonomiści szacują, że w tym roku nasza gospodarka skurczy się o 4,3 proc.
Najważniejsze, że są klienci
Minął tydzień od otwarcia galerii handlowych. Ruszyliśmy do nich chętnie, bo w sumie oba największe centra handlowe odwiedziło w tydzień 100 tys. klientów. Dlatego galerie przyznają, że nie jest źle, choć... mogłoby być lepiej.
Polska na wyborczym zakręcie
Kiedy odbędą się wybory prezydenckie, to dziś pytanie bez odpowiedzi. Są tylko spekulacje polityków, bardziej lub mniej mniej prawdopodobne. Ale wciąż są to tylko dywagacje, choć często przewija się data 28 czerwca.
Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Iza22 #3104548 22 sie 2022 22:16
Ja zdecydowanie jestem za montowaniem klimatyzacji. Jak dla mnie jest niezastąpiona w te najcieplejsze dni. Świetnymi specjalistami jeśli chodzi o klimatyzacje są https://tas-bialystok.pl/klimatyzacja-i- pompy-powietrza-elk/ U mnie spisali się świetnie :)
odpowiedz na ten komentarz
Professor #2919744 | 95.160.*.* 12 maj 2020 23:26
Nawet dziecko wie, że najwięcej kurzu jest w kuchni i w łazience, bo zazwyczaj tam są kanały wentylacyjne transportujące powietrze z tych pomieszczeń na zewnątrz. Powietrze jest płynem i zgodnie z zasadami mechaniki, żeby ileś powietrza „wyrzucić” z pomieszczenia, to tyle samo musi się do niego dostać, z pozostałych miejsc z nim sąsiadujących. Czyli jak wentylacja mechaniczna wywiewna w toaletach powinna pracować w trybie ciągłym, z maksymalną wydajnością, to do tych toalet będzie zasysane powietrze z innych ciągów komunikacyjnych, oczywiście należy zakładać, że zanieczyszczone koronawirusem. Będą to więc najbardziej niebezpieczne miejsca w galeriach! Rada jest jedna – należy zlikwidować wszelkie sztuczne ruchy powietrza, albo zapewnić równomierne odprowadzanie „do góry” minimalizując przepływy poziome. Rekuperacja/recyrkulacja powinna być ZAKAZANA, a nie minimalizowana!
Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz
ZEEB #2919652 | 89.228.*.* 12 maj 2020 20:22
Co za analfabeta w dziedzinie wentylacji i klimatyzacji napisał takie bzdury!!!
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz
Do #2919641 | 81.190.*.* 12 maj 2020 20:00
W Galerii Warmińskiej przez cały tydzień przeszło tysiące ludzi i ludzie byli podawani badaniom na podwyższoną temperaturę i żadna ani jedna osoba nie miała podwyższonej temperatury a tak jak piszę tysiące ludzi weszło do galerii i żadna osoba nie miała podwyższonej temperatury. W pierwszym tygodniu ludzi było nie zawiele ale już od wczoraj jest coraz więcej a jak otworzą się wszystkie sieciowki to będzie jeszcze lepiej. Nie dajmy się zwariować bo widać ,że ludzie chcą normalnie robić zakupy i robią bo widać coraz większy ruch w galerii i bardzo dobrze bo nie można wpadać w jeszcze większe lęki.
Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz