Studenci zaliczą zdalną sesję

2020-05-07 20:12:28(ost. akt: 2020-05-07 14:37:29)
Prof. Jerzy Przyborowski podkreśla, że żaden student nie będzie pozbawiony możliwości zdawania egzaminów

Prof. Jerzy Przyborowski podkreśla, że żaden student nie będzie pozbawiony możliwości zdawania egzaminów

UWM przeprowadzi zdalną sesję egzaminacyjną dla ponad 18 tysięcy studentów. To nie wszystko! Największa w regionie uczelnia buduje nowatorskie rozwiązania edukacyjne na doświadczeniach zdobytych podczas ograniczeń związanych z pandemią.
Studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego nie muszą się martwić o możliwość zaliczenia tego semestru. Będą mieli taką możliwość. I to w nowatorski sposób. W najbliższych dniach władze uniwersytetu ogłoszą termin sesji egzaminacyjnej. Zostanie ona przeprowadzona on-line, z użyciem nowatorskich rozwiązań, które UWM wypróbował podczas zdalnej nauki w ostatnich dwóch miesiącach.

Z informacji uzyskanych od prorektora do spraw kształcenia i studentów, profesora Jerzego Przyborowskiego, wynika, że żaden student nie będzie pozbawiony możliwości zdawania egzaminów.

— Termin będzie elastyczny, to wynika z kilku powodów. Po pierwsze studenci niektórych kierunków muszą jeszcze zaliczyć zajęcia praktyczne, a termin ponownego otwarcia uczelni, nie jest jeszcze pewny. Te zajęcia będą realizowane w miesiącach lipcu i wrześniu. Po drugie to zadanie dotyczy bardzo dużej grupy osób — mówi w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" prorektor Przyborowski. — Uchwała w sprawie terminu egzaminów jest już przygotowana, ale jeszcze czeka na podpis rektora, dlatego nie podajemy jej publicznie — dodaje.

Gazeta ustaliła, jak będzie wyglądała weryfikacja zdających egzamin. Według naszych informacji, będzie wielostopniowa. Zaczynając od korzystania podczas zdawania egzaminu z indywidualnego konta studenta, po weryfikację polegającą na okazaniu legitymacji studenckiej lub dowodu tożsamości podczas procedury zdalnego przystępowania do egzaminów. I choć zdalna forma egzaminowania niesie ryzyko ściągania i korzystania z niedozwolonej pomocy, to uczelnia ma na to także odpowiedź.

— Oczywiście stawiamy na zaufanie i zakładamy, że nasi studenci faktycznie chcą zdobywać i weryfikować swoją wiedzę. Tak, żeby skutecznie osiągać dyplom i kwalifikacje związane z kierunkiem, który wybrali — stwierdza prof. Przyborowski. — Zaufanie ma też drugą stronę medalu. Nieuczciwe zachowania będą surowo karane — zapowiada prorektor.

Profesor Jerzy Przyborowski podkreśla wysoki stopień przygotowania Regionalnego Centrum Informatycznego, które odpowiada za dostępne na uczelni narzędzia informatyczne i Olsztyńskiej Miejskiej Sieci Komputerowej OLMAN, która jest siecią metropolitalną o charakterze naukowo-akademickim, za funkcjonowanie serwerów i łączy. Zwraca też uwagę na istotną rolę Biura Informatycznego Obsługi Studiów działającego za pomocą systemów USOS i USOSweb dla pracowników i studentów. Prorektor nie wyklucza możliwości korzystania z różnych rozwiązań przy weryfikacji efektów nauki.

— Niektórzy wybierają formę kontaktu on-line i rozmowy weryfikującej efekty nauki, a inni poprzez zadania w różnego rodzaju narzędziach. Mogą to być zadania pisemne, zadania z wykorzystaniem sprawozdania. Wybór zależy od koordynatora, który odpowiada za egzaminy — mówi profesor.

Zajęcia na UWM zostały odwołane, a uczelnia przeszła na tryb zdalnego nauczania po zarządzeniach wydanych przez rektora uniwersytetu w drugiej połowie marca. Od tej pory studenci uczestniczą w zajęcia on-line. Ta forma nauki zdaje egzamin na olsztyńskiej uczelni. Jest doceniana zarówno przez kadrę naukową, jak i samych studentów. Na UWM została przeprowadzona ankieta w tej sprawie. Uczestniczyło w niej 500 studentów uczących się za pomocą zdalnych narzędzi edukacyjnych.

— My rekomendujemy już sprawdzone narzędzia na kilku doskonale działających platformach. Również studenci są z nich zadowoleni. Samorząd studencki zrobił ocenę ich działania za pomocą ankiety — zapewnia prof. Jerzy Przyborowski.

UWM jest także przygotowany na przyjęcie nowych studentów, więc tegoroczni maturzyści nie muszą się martwić, że zostaną na przysłowiowym lodzie.

Olsztyński uniwersytet pracuje nad nowym harmonogramem rekrutacji. Prorektor do spraw kształcenia i studentów zapewnia, że termin przyjęć na studia zostanie przesunięty i maturzyści będą mieli czas na złożenie dokumentów do drugiej dekady sierpnia. Nawet do drugiej połowy października będą mogli składać swoje aplikacje o przyjęcie ci maturzyści, którym na egzaminach maturalnych powinie się noga i będą poprawiali swoje wyniki przed złożeniem dokumentów na UWM. To dotyczy również maturzystów, którzy nie będą mogli przystąpić w pierwszym terminie do egzaminu dojrzałości z powodu choroby lub przebywania na kwarantannie. Samo rozpoczęcie roku akademickiego zostanie przesunięte poza termin 1 października.

Uniwersytet jest także przygotowany na przeprowadzenie sesji przy odwołaniu dotychczasowych graniczeń związanych z pandemią. Wówczas sesja egzaminacyjna zostanie przeprowadzona w tradycyjny sposób, jak przed epidemią koronawirusa. Studenci wrócą do sal wykładowych, a prowadząca zajęcia kadra naukowa do swoich katedr. Wdrażane w tej chwili rozwiązania na UWM są możliwe dzięki przepisom wydanym przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego, które umożliwiają egzaminowanie studentów z wykorzystaniem internetowych komunikatorów.

Stanisław Kryściński

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (7 maja) wydaniu m.in.


Aneta Lis z dziećmi Alwaro znalazł nowy dom
Alwaro to trzeci zwierzak, który został w środę adoptowany w schronisku w Olsztynie. Za kilka dni do schroniska w Tomarynach będą mogli zgłaszać się do pomocy wolontariusze. Trwa odmrażanie pracy schronisk dla zwierząt w regionie.

Polacy wolą swoje własne cztery kąty niż wynajem Będą dopłaty dla najemców. I nie tylko
Najemcy, którzy w związku z epidemią znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, mogą liczyć na finansowe wsparcie od rządu. Wicepremier Jadwiga Emilewicz potwierdziła wcześniejsze doniesienia w tej sprawie.

zdjęcie ilustracyjneAnna jest już kłębkiem nerwów
...wydawało się trafionym pomysłem, mającym uchronić dzieci przed gromadzeniem się zaległości. Zdaniem naszych rozmówczyń to istny horror. I zarówno dla nich, jak i dla ich dzieci. Z jakimi problemami mierzą się dziś rodzice?