Poradnik wyborcy: każdy głosuje sam

2020-05-05 15:43:20(ost. akt: 2020-05-05 14:45:47)

Autor zdjęcia: archiwum GO

Co mają zrobić osoby, które nie przebywają w miejscu zameldowania? Czy rodzina może zagłosować za taką osobę, oczywiście zgodnie z jej wolą — to pytanie naszej czytelniczki, której syn mieszka daleko od rodzinnego domu.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Poradnik wyborcy: jak głosować

Poradnik wyborcy: jak głosować

Teoretycznie może się zdarzyć, że ktoś nawet nie będzie wiedział, że głosował w wyborach prezydenckich. Coś takiego nie jest możliwe w przypadku wyborów tradycyjnych, bo głosujący musi wylegitymować się przed komisją wyborczą. W przypadku wyborów korespondencyjnych, o ile oczywiście ustawa w tej sprawie wejdzie w życie, tzw. pakiet wyborczy dostaniemy pod adres zameldowania.

Oczywiście pod warunkiem, że nie dopisaliśmy się wcześniej do rejestru wyborców w gminie, gdzie zamieszkujemy.

Listonosz wrzuci nam pakiet wyborczy do skrzynki na listy. W nim znajdą się dwie koperty: zwrotna i na kartę do głosowania. Będzie oczywiście też karta do głosowania, instrukcja jak głosować oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, które należy wypełnić i podpisać. Oświadczenie i kopertę z kartą wyborczą wkładamy do koperty zwrotnej. I w dniu wyborów między godz. 6 a 20 wrzucamy do nadawczej skrzynki pocztowej w gminie, gdzie głosujemy.

Skąd więc pewność, że to nasz głos? Tej nie ma, bo każdy kto ma dostęp do pakietu wyborczego i zna nasze dane, PESEL może oddać za nas głos. Tyle że jest to przestępstwo. I trzeba się liczyć z konsekwencjami. Zgodnie z ustawą, kto umieszcza w nadawczej skrzynce pocztowej przerobioną lub podrobioną kartę do głosowania lub oświadczenie podlega karze do 3 lat więzienia.

am

Na pytania wyborcze czekamy pod adresem: redakcja@gazetaolsztynska.pl.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (5 maja) wydaniu m.in.

Chętnie wróciliśmy do galerii
W poniedziałek ponownie otworzyły się galerie handlowe. Olsztyniacy ruszyli do nich chętnie. Niektórzy z ciekawości, inni w określonym celu. Galerie spodziewają się stopniowego zwiększania ruchu. Zwłaszcza po godzinach pracy.

Polityczne gierki pod wybory
Gdyby sprawa nie dotyczyła głowy państwa, to można byłoby nawet się pośmiać, ale chodzi o wybory prezydenta RP, więc Polakom wcale nie jest do śmiechu. I choć do wyborów zostało zaledwie kilka dni, to nadal mamy wyborczy chaos.

Zmarł Kubuś, Bartosz walczy o życie
W szpitalu dziecięcym zmarł jeden z bliźniaków poszkodowanych w wypadku. 1,5-rocznego Kubusia, pomimo wysiłku lekarzy, nie udało się uratować. Bartosz wciąż walczy o życie.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nie głosuje #2916918 | 83.31.*.* 6 maj 2020 17:30

    Pozwalam kaczce ,żeby zagłosował za mnie .

    odpowiedz na ten komentarz

  2. dobra zmiana #2916551 | 81.15.*.* 6 maj 2020 08:23

    wybory i kacynski pa, pa czas na zmiany

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz