Poradnik wyborcy: jak głosować

2020-05-05 13:57:40(ost. akt: 2020-05-05 14:01:31)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Czy to prawda, że koperta z kartą do głosowania koniecznie musi być zaklejona, bo inaczej głos nie będzie ważny — pyta olsztynianka, dodając: przecież ktoś celowo może ją otworzyć.
Jeśli wybory się odbędą, to będziemy wybierać prezydenta RP w drodze korespondencyjnej. I tak naprawdę to będzie test dla nas wszystkich: wyborców i komisji. Dziś trudno powiedzieć, jak wypadnie ten eksperyment. Niemniej w procedowanej obecnie przez parlament ustawie o wyborach korespondencyjnych głowy państwa w tym roku, rzeczywiście mówi się, że koperta z kartą do głosowania musi być zaklejona.

Jak to będzie wyglądać? Otóż po zagłosowaniu, postawieniu znaku X przy nazwisku wybranego przez nas kandydata, kartę należy włożyć do koperty na kartę do głosowania i ją zakleić. Potem tę kopertę wraz z wypełnionym oświadczeniem osobistym o tajnym głosowaniu włożyć do koperty zwrotnej i wrzucić w dniu wyborów do nadawczej skrzynki pocztowej na terenie gminy, gdzie głosujemy. Gdzie będą te skrzynki, tego jeszcze nie wiemy.

Następnie gmina komisja wyborcza wyjmuje z koperty kopertę z kartą do głosowania i wrzuca ją do urny wyborczej. Do urny nie trafi koperta z kartą, która nie jest zaklejona. Zatem nasz głos będzie nieważny, tak jak w przypadku, gdy oświadczenie nie będzie podpisane, czy też nie będzie tam imienia, nazwiska i PESEL lub gdy dane te będą nieczytelne.

am

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. TAK GŁOSOWAC BY #2917130 | 88.156.*.* 7 maj 2020 07:48

    W PIERWSZEJ TURZE WYGRAŁ PAN PREZYDENT DR, ANDRZEJ DUDA , SZKODA KASY NA DRUGA TURE , PATRZAC I SŁUCHAJAC DEBATY PREZYDENCKIEKIEJ SZKODA KASY PANSTWOWEJ NA KANDYDATOW

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. wybory będą sfałszowane #2916810 | 83.5.*.* 6 maj 2020 14:35

    karty w rodzinach będzie wypełniał kto będzie chciał i za kogo będzie chciał

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)