Chcą walczyć z hejtem, który uderza w policjantów

2020-05-04 12:58:02(ost. akt: 2020-05-04 16:36:43)
zdjęcie jest ilustracją do tekstu

zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum

Warmińsko-Mazurski NSZZ Policjantów powołał zespół prawników do walki z hejtem. Jest to odpowiedź na falę nienawiści wymierzoną przeciwko policjantom egzekwującym przepisy zapobiegające rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa. Adwokaci mają zadbać, by oprócz konsekwencji karnych sprawcy ponieśli również konsekwencje finansowe.
"Zarząd Wojewódzki powołał ten zespół, bo doszedł do wniosku, że o wzroście nienawiści w stosunku do policjantów decyduje poczucie bezkarności wśród hejterów. Część z nich może np. uważać, że niektóre social media gwarantują skuteczną anonimowość, bądź ze względu na skalę zjawiska, większość takich zachowań policjanci po prostu zignorują. W tym drugim przypadku kalkulacje hejterów znajdują całkiem spore uzasadnienie. I to właśnie z tym problemem chce się zmierzyć związek. Nie wnikając w dalsze szczegóły, związek chce, by w zakresie kosztów i formalności związanych ze ściganiem przejawów agresji i nienawiści policjantów wyręczyli prawnicy. Prawnicy, którzy w takich sprawach mają już spore doświadczenie i konkretne sukcesy" - pisze Sławomir Koniuszy, przewodniczący związku zawodowego policjantów na Warmii i Mazurach.

Tymczasem, jak informuje Koniuszy, "w ocenie adwokatów Tomasza Szydzińskiego i Piotra Afeltowicza możliwości podejmowania działań z zakresu prawa cywilnego oraz karnego w przypadku pokrzywdzonych policjantów są bardzo szerokie. Należy podkreślić, że policjanci mogą również dochodzić roszczeń finansowych od osób rozpowszechniających nieprawdziwe i szkalujące informacje nt. przeprowadzonej interwencji bądź szerszej działalności służbowej. I takie roszczenia (wniosek o naprawienie szkody/zadośćuczynienie – art. 46 kk) można zgłaszać także w ramach postępowania karnego. A to przy wsparciu prawników nie powinno sprawiać żadnych problemów. Nie powinno się zapominać, że konsekwencje finansowe są dla niektórych bardziej dotkliwe niż konsekwencje karne".

Adwokaci wymieniają kilka najważniejszych artykułów karnych umożliwiających ściganie hejtu przed Prokuraturą i Sądami Karnymi:

- zniesławienia art. 212 kk;
- naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza w związku z interwencją art. 217a kk;
- naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza w trakcie służby art 222. kk;
- czynnej napaści na funkcjonariusza art. 223 kk;
- wywieranie bezprawnego wpływu na przebieg czynności (wymuszenie) art. 224 kk;
- znieważenia funkcjonariusza art. 216 kk oraz art. 226 kk;
- gróźb karalnych formułowanych wobec funkcjonariusza bądź członków jego rodziny art. 190 kk.

"Przekonując policjantów do obrony swoich praw, adwokaci zwracają uwagę na aspekt ogólnospołeczny w kontekście ignorowania przejawów hejtu i poczucia bezkarności hejterów. W ich ocenie, osoby niezaangażowane czyli osoby postronne, znając skalę zjawiska dzięki nieograniczonemu dostępowi do tego typu treści za pośrednictwem portali społecznościowych, for internetowych i innych mediów, mogą odnosić wrażenie, że organy ścigania wobec hejterów są bezsilne. A to z kolei przekładać się może negatywnie na ocenie pracy całej Policji, jako instytucji stojącej na straży bezpieczeństwa wszystkich obywateli" - czytamy na stronie NSZZ Policjantów.

- Rzeczywistość jest na szczęście inna. Organy ścigania posiadają skuteczne możliwości ustalenia personaliów osób rozpowszechniających treści za pośrednictwem sieci internetowej. Zapewniając wsparcie wyspecjalizowanych prawników, Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów liczy na większe zdecydowanie ze strony pokrzywdzonych policjantów i szybkie działania jeśli chodzi o zabezpieczenie wstępnych dowodów (zapisanie stron www, sporządzenie zrzutów ekranu itp.) - zaznacza Koniuszy.

Niezależnie od działań w ramach procedury karnej, możliwe w ocenie adwokatów są również działania dotyczące ochrony dóbr osobistych (zdrowie, wolność, cześć, nazwisko, wizerunek, nietykalność, dobre imię) przed Sądem Cywilnym, pozwalające na uzyskanie od sprawców tych naruszeń zarówno zadośćuczynienia finansowego, jak i przeprosin czy sprostowania w określonych mediach. Nie należy zapominać, że postępowania te dotyczą również działalności dziennikarzy opisujących policjantów w konkretnych sprawach. Postępowania cywilne prowadzone w tego rodzaju przypadkach przez Sąd Okręgowy wiąże się jednak z koniecznością poniesienia wstępnych kosztów procesu w postaci wpisu sądowego (obecnie jest to 600 zł) oraz ew. wpisu w przypadku żądania zadośćuczynienia (w wysokości 5% od dochodzonej kwoty).

Kwestie związane z kosztami są tu jednak sprawą drugorzędną, ponieważ zespół prawników działać będzie w ramach Funduszu Ochrony Policjanta Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego, na zasadzie decyzji indywidualnych. Przy okazji warto wspomnieć, że na tej samej zasadzie wymienieni adwokaci reprezentują policjanta z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w głośnej interwencji wobec pewnej olsztyńskiej zawodniczki Muay Thai.

Źródło: NSZZ Policjantów w OlsztynieCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (4 maja) wydaniu m.in.

Galeria Handlowa w EłkuWreszcie ludzie wrócą do pracy
Dziś w całej Polsce otwarto galerie handlowe. Powolne odmrażanie gospodarki kieruje nas w stronę normalności. Zmiany będą wprowadzane małymi krokami. Wiele osób cieszy się z powrotu do pracy, wiele podkreśla, jak ważne są środki bezpieczeństwa.

Beata i Andrzej GóralewscyMaseczka nie ukryje szczęścia
Ślub w maseczkach ochronnych? A dlaczego nie? Żadnych wątpliwości nie mieli Beata i Andrzej Góralewscy. — Nie żałujemy, że nie było wielkiej ceremonii i tak planowaliśmy kameralną. Nie to jest dla nas najważniejsze — mówi młoda para.

Jarosław Jar ChojnackiPotem będzie wyścig szczurów
Koncert, na którym Jarosław Jar Chojnacki grał i śpiewał do pustej widowni, zostanie w jego pamięci na zawsze. — Może słowo traumatyczny byłoby za mocne, ale był dla mnie wyjątkowym przeżyciem — mówi artysta.


Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ja #2916074 | 178.235.*.* 5 maj 2020 11:22

  Policja sama musi zadbać o dobre imię. Już mi się wydawało, że się zmieniła, dopóki nie usłyszałam o debilnych mandatach za mycie samochodu czy inne głupoty. Co innego, jeśli chory wymyka się ukradkiem i zagraża innym, ale czepiać się normalnych ludzi? Maski też nie noszę, bo po pierwsze nie pcham się w tłum i jestem zdrowa, po drugie dosłownie duszę się w niej. I co, mam paść na ulicy, bo ktoś zarządził maski? I mam bać się policji, jeśli żyję uczciwie? Bądźcie chłopaki przyjaźni zwykłym ludziom, nie władzy, bo władza i tak ma was gdzieś i zawsze będzie się wami wysługiwać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mama #2916033 | 178.36.*.* 5 maj 2020 10:22

   A nie prościej uchwalić takie prawo, że każde złe słowo o policji to hejt? I niepotrzebni wtedy żadni prawnicy i koszty z nimi związane.

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. mam pytanie #2915956 | 213.184.*.* 5 maj 2020 08:22

    czy zepól prawników oceni również czy kiedy milicja egzekwuje przepisy niezgodne z prawem to obywatel ma prawo się bronić?

    Ocena komentarza: warty uwagi (21) odpowiedz na ten komentarz

   2. brawo #2915952 | 213.184.*.* 5 maj 2020 08:18

    brawo! takie działania z pewnością poprawia wizerunek milicji... na gorszy

    Ocena komentarza: warty uwagi (21) odpowiedz na ten komentarz

   3. brawo #2915951 | 213.184.*.* 5 maj 2020 08:18

    brawo! takie działania z pewnością poprawia wizerunek milicji... na gorszy

    Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (23)