Quantcast

Czwartek, 21 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 24 maja. Kto może z niego skorzystać?

2020-05-04 12:49:22 (ost. akt: 2020-05-04 13:27:39)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 24 maja. Przysługuje on rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół. Tak jak dotąd przysługuje on także w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych.

Zobacz także: Czy Olsztyn otworzy przedszkola? Czy Olsztyn otworzy przedszkola? Premier zapowiedział, że 6 maja żłobki i przedszkola będą mogły zostać otwarte. Decyzja należy jednak do samorządów i właścicieli. Co zrobi Olsztyn? I...
Zobacz także: Dzieci będą mogły wrócić do żłobków, ale przy spełnieniu zasad i wytycznych. Jakich? I co z zasiłkiem opiekuńczym? Dzieci będą mogły wrócić do żłobków, ale przy spełnieniu zasad i wytycznych. Jakich? I co z zasiłkiem opiekuńczym? W czasie dzisiejszej (29 kwietnia) konferencji prasowej premier ogłosił, że od 6 maja najmłodsze dzieci będą mogły wrócić pod opiekę placówek. Przedstawiamy...
Od 6 maja br. mogą być otwierane placówki opieki nad najmłodszymi dziećmi – jest to możliwość, nie obowiązek. Będzie to indywidualna decyzja organu założycielskiego, podjęta we współpracy z powiatowymi służbami sanitarnymi, po przeanalizowaniu sytuacji epidemiologicznej w rejonie oraz po konsultacji z rodzicami.

Jeżeli placówka, do której uczęszcza dziecko, będzie otwarta, jednak nie zapewni opieki wszystkim dzieciom, rodzice tych dzieci nadal mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Jeżeli pomimo otwarcia placówki, rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu epidemii, również dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie im nadal przysługiwał — informuje Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Jest ono dostępne na stronie internetowej www.zus.pl.

Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS.

Źródło: ZUS


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (4 maja) wydaniu m.in.

Galeria Handlowa w EłkuWreszcie ludzie wrócą do pracy
Dziś w całej Polsce otwarto galerie handlowe. Powolne odmrażanie gospodarki kieruje nas w stronę normalności. Zmiany będą wprowadzane małymi krokami. Wiele osób cieszy się z powrotu do pracy, wiele podkreśla, jak ważne są środki bezpieczeństwa.

Beata i Andrzej GóralewscyMaseczka nie ukryje szczęścia
Ślub w maseczkach ochronnych? A dlaczego nie? Żadnych wątpliwości nie mieli Beata i Andrzej Góralewscy. — Nie żałujemy, że nie było wielkiej ceremonii i tak planowaliśmy kameralną. Nie to jest dla nas najważniejsze — mówi młoda para.

Jarosław Jar ChojnackiPotem będzie wyścig szczurów
Koncert, na którym Jarosław Jar Chojnacki grał i śpiewał do pustej widowni, zostanie w jego pamięci na zawsze. — Może słowo traumatyczny byłoby za mocne, ale był dla mnie wyjątkowym przeżyciem — mówi artysta.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Anka #2915618 | 178.235.*.* 4 maj 2020 14:42

    Nie bardzo rozumiem dlaczego taki zasiłek ma być dalej opłacany.... ja jestem z dwójka dzieci w domu (na urlopie wychowawczym) z czego jedno powinno być w przedszkolu ale z wiadomych względów jeszcze długo do niego nie pójdzie. Muszę płacić za prywatne przedszkole z którego nie korzystam a i od państwa nic nie dostawałam i nie dostaje....

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)