Olsztyn będzie biało-czerwony. Także w internecie

2020-04-30 20:17:54(ost. akt: 2020-04-30 17:19:42)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Olsztyńskie instytucje kultury nie zapominają o barwach narodowych i świętach, które przypadają na początek maja.
Przemowy, składanie wieńców, radosne śpiewanie narodowego hymnu - tak co roku było w wielu miejscach Olsztyna. Pandemia koronawirusa sprawiła, że uroczystych obchodów w przestrzeni publicznej zabraknie. Stolica Warmii i Mazur będzie jednak pamiętać o Międzynarodowym Święcie Pracy, Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święcie Narodowym Trzeciego Maja.

Podczas tegorocznego, majowego weekendu akcent kładziemy przede wszystkim na flagę. Stąd instytucje kultury proponują szereg działań związanych właśnie z Biało-Czerwoną. Dlatego warto śledzić strony internetowe i media społecznościowe szczególnie 2 maja.

Oryginalne przedsięwzięcie planuje Miejski Ośrodek Kultury. "Flagowa jazda obowiązkowa" to projekt, który ma na celu przypomnienie mieszkańcom Olsztyna o ważnym święcie - Dniu Flagi Rzeczypospolitej.

- W przestrzeń miejską wyjadą specjalnie przystrojone dwa tradycyjne polskie auta: biały polonez i czerwony fiat 125 - informuje szef biura festiwalowego MOK, Piotr Podgórski. - Na polonezie zostanie zainstalowany system nagłośnieniowy, z którego emitować będziemy znane polskie utwory poruszające tematykę szeroko rozumianego patriotyzmu. Będą to utwory takich "tuzów muzycznych" jak Kult, Republika czy T. Love. Ponadto "na żywo" wygłaszane będą komunikaty informujące o całej akcji, mówiące o samym święcie flagi i ogólnie symbolach narodowych.

Jakich jeszcze działań można się spodziewać?

* Miejski Ośrodek Kultury
- w przestrzeni internetowej zostanie opublikowany okolicznościowy post traktujący o samym świecie i należnym szacunku symbolom narodowym,
- opublikowany zostanie nagrany w zeszłym roku filmik (z udziałem min. prezydenta Olsztyna) o szacunku dla flagi - ku przypomnieniu (bo o tym nigdy za wiele) oraz zaprezentowaniu tym, którzy nie mieli okazji go zobaczyć.
[Facebook MOK] [strona MOK]

* BWA Galeria Sztuki
działania skierowane do małych adeptów sztuki ich opiekunów. Wspólnie powstawać będzie arcydziełko inspirowane twórczością znanego polskiego artysty - Włodzimierza Pawlaka. Będzie okazja zobaczyć, jak artyści czerpią z motywu flagi i czynią go tematem lub ważnym elementem swojej pracy. W domowym zaciszu, krok po kroku, będzie można stworzyć swoje własne dzieło sztuki. Premiera specjalnego arcydziełka o 12:00 (sobota, 2 maja).
[Facebook BWA] [Youtube BWA]

* Miejska Biblioteka Publiczna
- konkurs "Biel i czerwień mieszkają w naszym domu" adresowany do wszystkich czytelników MBP, bez ograniczeń wiekowych (osób indywidualnych oraz rodzin). Prace mogą mieć dowolną formę i wykonane powinny zostać przy wykorzystaniu różnych technik literackich, graficznych, plastycznych. Regulamin będzie dostępny na stronie internetowej MBP. Nagrodami będą kody do platformy z e-bookami LEGIMI [strona MBP] [Facebook MBP],
- filia nr 9 przygotuje film, w którym pani bibliotekarka będzie czytać wiersze o tematyce patriotycznej, autorstwa m.in. Michała Rusinka. Filmy zostaną upublicznione na portalach społecznościowych obsługiwanych przez MBP [Facebook MBP],
- pracownicy filii dziecięcej Abecadło udostępnili wykonane przez siebie filmy instruktażowe o wykonywaniu kotylionów [strona Abecadła].

Na najbliższy weekend to także powrót iluminacji dwóch obiektów. Ratuszowa wieża oraz wieża obserwatorium astronomicznego zostaną oświetlone w narodowych barwach.

Zachęcamy też do chwalenia się, w jaki sposób olsztynianie świętują Dzień Flagi. Na Facebookowym profilu Miasto Olsztyn można dodawać w komentarzach własne zdjęcia z flagą albo wywieszone flagi.

Źródło: UM Olsztyna


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (30 kwietnia - 3 maja) wydaniu m.in.


Wnuczka została naszą córką
Zostali rodzicami dla wnuczki, bo córka miała 15 lat, jak zaszła w ciążę. Nie potępili jej, tylko wychowali wnuczkę jak rodzoną córkę. — Może w pierwszej chwili człowiek jest w szoku, ale okazuje się, że to, co się stało, nadaje naszemu życiu sensu — mówią małżonkowie.

Warmia i Mazury liczą na polskiego turystę
Rząd ogłosił kolejny etap łagodzenia restrykcji związanych z koronawirusem. Po majówce mają zostać otwarte m.in. hotele i miejsca noclegowe. Na tę decyzję czekała branża turystyczna, która w wyniku obostrzeń stoi i krwawi.

Do więzienia nie szłam z myślą, że czeka na mnie bandyta
Mój pierwszy rozmówca w więzieniu był przystojnym mężczyzną z modną fryzurą. Usiadł przede mną, ułożył palce w piramidkę i mówił z taką dykcją, jakby był prezenterem „Faktów" — mówi Nina Olszewska, autorka książki „Pudło. Opowieści z polskich więzień”.

Chcę być blisko ze wszystkimi, więc wróciłam na Mazury
Po siedmiu latach spędzonych w Nowej Zelandii Joanna Miller wróciła na dłuższą „chwilę” do Ostródy. Od najbliższej rodziny, męża i dwóch synów, dzielą ją tysiące kilometrów, więc spotykają się co tydzień w sobotę, żeby porozmawiać w internetowym Zoom Meetings.


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. WIDZE CZY ZE STRACHU #2915238 | 88.156.*.* 3 maj 2020 15:49

  Z NIEDBALSTWA ,TYLKO IDIOCI I CZUIBKI , NIE WYWIESZAJO FLAG PANSTWOWYCH W TAKICH DNIACH WAZNYCH DLA KRAJU SPOŁECZENSTWA

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. tata #2914884 | 5.173.*.* 2 maj 2020 11:35

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. rozumiem, że flagi wiszą tam, gdzie po wyborach/ czyt.konkursie / będzie najwięcej trupów.....z koropnawirusem

  1. nareszcie #2914512 | 88.156.*.* 1 maj 2020 13:03

   nareszcie tylko o prawdziwych radosnych na miarę dzisiejszych czasów Świętach, nie Konstytucji dawnej czy dzisiejszej bo ich możemy czcić tylko Świętami Żałobnymi

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Czy nie było #2914431 | 31.0.*.* 1 maj 2020 10:26

   pandemii czy jest to w Olsztynie w ostatnich latach i tak nic się nie działo... Smutna prawda...

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz