Gietrzwałdzka czeka na remont, kolejne są w planach

2020-05-03 08:06:23(ost. akt: 2020-04-30 15:32:56)
Michał Kontraktowicz

Michał Kontraktowicz

Autor zdjęcia: archiwum

Nawierzchnia ul. Gietrzwałdzkiej, prowadzącej z Bartąga w kierunku Tomaszkowa, zostanie odnowiona. Wybrano wykonawcę, są pieniądze, więc czas rozpocząć prace.
Ulica Gietrzwałdzka prowadzi do nowych osiedli, a poza tym łączy się z węzłem obwodnicy Olsztyna w okolicach Tomaszkowa. W prosty sposób można tamtędy skrócić drogę do obwodnicy i nie korkować wyjazdu na ulicę Warszawską. Niestety, jest też zmorą kierowców, bo stan jej nawierzchni jest fatalny. Na szczęście to się niebawem zmieni. Powiatowa Służba Drogowa w Olsztynie wybrała już wykonawcę.

Gdy pisaliśmy o tym po raz pierwszy, pojawił się możliwy termin rozpoczęcia prac — koniec lutego. Tak się jednak nie stało. Ale droga powstanie. Ulica Gietrzwałdzka wyremontowana zostanie z puli, jaką olsztyńskie starostwo pozyskało na remonty dróg powiatowych. Władze gminy Stawiguda dofinansują tę inwestycję kwotą 550 tys. zł.

A skoro mamy już wykonawcę, to teraz trzeba tylko poczekać na rozpoczęcie prac. To z kolei zależy już wyłącznie od pogody. Zgodnie z umową termin zakończenia inwestycji to koniec 2020 roku. Powiatowa Służba Drogowa wystąpiła już do wykonawcy o przedstawienie harmonogramu pracy.

Mieszkańcy gminy skorzystali z okazji i na Facebooku zaczęli pytać o inne inwestycje drogowe.
— Kiedy Jakubowa/Zachodnia? Tu jest największy problem z drogą — zapytał pan Krzysztof.
— A w Gryźlinach też od wiosny miała być robiona (droga — red.). Będzie ? — to pytanie skierował do samorządu pan Damian.

Byli też tacy, którzy chwalili wójta za inwestycje drogowe.
— Kolejna droga i to w ciągu jednej kadencji. Nie chcę chwalić wójta, ale fakty przemawiają na jego korzyść. Myślę, że wiele innych dróg również doczeka się remontu, warto poczekać i oczywiście naciskać na władzę — podkreślił pan Mariusz.

Zapytaliśmy więc wójta o inwestycje drogowe w gminie.
— Na przedłużenie ulicy Bukowskiego ogłosiliśmy przetarg. Czekamy na jego rozstrzygnięcie. Będziemy więc realizowali wyjazd z ulicy Zachodniej. Jest sporo pytań. Spodziewamy się sporego zainteresowania wykonawców — nie kryje Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda. — Poza tym szykujemy się do złożenia ul. Jakubowej do FDS. Będziemy czekali na wynik konkursu. Mieszkańcy znają te plany, bo na początku roku przygotowaliśmy harmonogram działań — przypomina.

I dodaje: — Cały czas przygotowujemy projekt traktu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Bartąskiej oraz koncepcję ronda na skrzyżowaniu ulic Bartąskiej, Stawigudzkiej i Złotej. Trafiła już do Powiatowej Służby Drogowej. Pamiętajmy, że ul. Bartąska jest drogą powiatową, więc mamy tam ograniczone możliwości — przypomina wójt. — Jest też koncepcja połączenia ul. Porcelanowej z ul. Bartąską. Ale to tylko koncepcja. Było dużo protestów, więc ostatecznie zdecydują mieszkańcy.
— Co do Gryźlin... podpisaliśmy umowę i czekamy, aż wykonawca wejdzie na teren budowy (więcej o tej inwestycji ma str. 4 — red.). Podobnie jest z ulicą Gietrzwałdzką. Dzieje się to dosyć późno, ale wykonawca musi się wyrobić w terminie — podkreśla wójt. — Jest jeszcze jedna rzecz, istotna z punktu widzenia całościowego gminy. Możliwe, że inwestycja w Gryźlinach — jeśli powstanie — umożliwi budowę mostu przez Łynę. Jeśli inwestor faktycznie wykupi lądowisko, to urealni budowę tego mostu.

Paweł Jaszczanin


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (30 kwietnia - 3 maja) wydaniu m.in.


Wnuczka została naszą córką
Zostali rodzicami dla wnuczki, bo córka miała 15 lat, jak zaszła w ciążę. Nie potępili jej, tylko wychowali wnuczkę jak rodzoną córkę. — Może w pierwszej chwili człowiek jest w szoku, ale okazuje się, że to, co się stało, nadaje naszemu życiu sensu — mówią małżonkowie.

Warmia i Mazury liczą na polskiego turystę
Rząd ogłosił kolejny etap łagodzenia restrykcji związanych z koronawirusem. Po majówce mają zostać otwarte m.in. hotele i miejsca noclegowe. Na tę decyzję czekała branża turystyczna, która w wyniku obostrzeń stoi i krwawi.

Do więzienia nie szłam z myślą, że czeka na mnie bandyta
Mój pierwszy rozmówca w więzieniu był przystojnym mężczyzną z modną fryzurą. Usiadł przede mną, ułożył palce w piramidkę i mówił z taką dykcją, jakby był prezenterem „Faktów" — mówi Nina Olszewska, autorka książki „Pudło. Opowieści z polskich więzień”.

Chcę być blisko ze wszystkimi, więc wróciłam na Mazury
Po siedmiu latach spędzonych w Nowej Zelandii Joanna Miller wróciła na dłuższą „chwilę” do Ostródy. Od najbliższej rodziny, męża i dwóch synów, dzielą ją tysiące kilometrów, więc spotykają się co tydzień w sobotę, żeby porozmawiać w internetowym Zoom Meetings.





Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. j. #2926686 | 83.5.*.* 28 maj 2020 15:56

  Jak pamiętam od zawsze ta droga to była szutrówka w stanie nie najgorszym ale tylko do stacji PKP. Potem pod górkę stary zabytkowy bruk a dalej polna dziurawa droga którą po deszczu nie zawsze dało się przejechać...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. gryźliny/zielonowo/bartąg #2915501 | 213.73.*.* 4 maj 2020 11:42

  Patrząc na inwestycje gminy zupełnie nie rozumiem forsowania inwestycji budowy tartaku na terenie gryźlin. Są inne tereny np ten po żwirowni który można sprzedać pod inwestycje. Widziałem pismo wójta do Polskich Lasów Państwowych z pytaniem czy te piękne lasy w okolicach tartaku są zagrożone. Litości co to za pismo komu ma oczy zamydlić? Nawet jeżeli Państwowe Lasy odpiszą że można liczyć na racjonalną gospodarkę drzewną to wiadomo że coś takiego to fikcja. Po to Austriacy chcą tu tartak postawić żeby z tych zasobów korzystać. Jestem całkowicie przeciwny tej inwestycji na tym pięknym terenie. Proponowany wyjazd z budowy w kierunku warszawy żeby nie jeździć przez gryźliny też jest jakąś bajką. Z Olsztyna przez wiadukt i do Olsztyna każdy będzie jeździł przez gryźliny i Wójt tego nikomu nie zabroni;) Zobaczcie Państwo co się dzieje na Bartągu ja gmina pozwoliła na dużą zabudowę krajobraz księżycowy beton i blok przy bloku a Rozwiązań komunikacyjnych nadal brak. Przypominam Stawiguda to jednak wieś nawet Olsztyn tak nie buduje. Proszę pamiętać o ludziach tu mieszkających a nie tylko interes i podatki z inwestycji dla gminy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. ryś #2915489 | 37.47.*.* 4 maj 2020 11:23

  Ulica Liliowa czeka już 15 lat. Wszystkie ulice na tym osiedlu zostały wykonane a jedynie Liliowa nie. Mieszkańcy na tym osiedlu razem się budowali a traktowani są odmiennie!!!

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Aaa #2915344 | 176.221.*.* 3 maj 2020 22:17

  A ja mam takie pytanie: ul. Jakubowa to droga wewnętrzna wiec nie jest drogą publiczną a z tego co słyszałem dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych jest jedynie na drogi publiczne?

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Oko #2915257 | 89.228.*.* 3 maj 2020 16:57

  Chłopie ty lepiej salę gimnastyczną dla klas 1-3 wybuduj!!!!!

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)