Szyją, zbierają i rozdają. Studenci medycyny chcą nam zdjąć koronę

2020-04-25 18:07:00(ost. akt: 2020-04-24 14:03:32)
Bartosz Kędziora jest prezydentem olsztyńskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA

Bartosz Kędziora jest prezydentem olsztyńskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Żeby pomaganie przyniosło pożądane skutki, musi być odpowiednio skoordynowane — uważają przedstawiciele akcji koronazglowy.pl, wśród których są studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland, do którego oddziału w Olsztynie należą studenci naszego uniwersytetu, jest jednym z organizatorów ogólnopolskiej akcji, której celem jest zarządzanie i pomocą i zasobami (a zatem np. środkami ochrony osobistej) w czasie pandemii. W naszym województwie studentów wspiera w tym Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska. To ona udostępnia miejsce na magazynowanie i kwarantannę środków ochrony osobistej.

— Nawiązaliśmy współpracę ze szwalniami, którym chcemy przekazać materiały, z których powstać będą mogły maseczki. W tej chwili dostaliśmy na to z ogólnopolskiej zbiórki tysiąc złotych — opowiada Bartosz Kędziora, szef olsztyńskiego oddziału IFMSA-Poland. Jak przyznaje, na początku plan działania był nieco inny, bo studenci, wspierani przez Warmińsko-Mazurską Izbę Lekarską, chcieli skupić się na tym, by zbierać sprzęt i środki ochrony osobistej przekazywane przez różnych darczyńców, a następnie przekazywać je tym placówkom, które tego potrzebują najbardziej.

— Nadal wiele osób woli samodzielnie przekazywać swoje darowizny tam, gdzie uważają to za słuszne, dlatego postanowiliśmy, że dostosujemy nasze działania i będziemy różne artykuły nie tylko zbierać, ale i produkować — wyjaśnia Bartosz Kędziora.
Jak podkreśla student, ważne jest także to, żeby pomoc docierała do miejsc, które nie są pierwszymi, które przychodzą nam do głowy.
— Uwaga skupia się na szpitalach, a z naszych ustaleń wynika, że najpoważniejsze braki są np. w gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej czy stomatologicznych — przyznaje szef IFMSA-Poland w Olsztynie.

Kto jako pierwszy skorzysta z pomocy zorganizowanej przez olsztyńskich studentów?
— Pierwsze zgromadzone przez nas artykuły, które odbyły już odpowiednią kwarantannę w magazynie, przekażemy między innymi do gabinetów stomatologicznych i szpitala w Nowym Mieście Lubawskim — relacjonuje prezydent olsztyńskiego oddziału stowarzyszenia.

I dodaje, że wkrótce do Olsztyna powinna trafić także dostawa przyłbic z Poznania i Warszawy, bo w tych miastach akurat te środki są już rozdysponowane w wystarczającej liczbie.

Dlaczego studenci z IFMSA-Poland tak aktywnie szukają sposobów na pomoc w walce z pandemią? Dlatego, że wiedzą, że tak trzeba. Zresztą organizacja skutecznie zachęca do działania, bo umożliwia swoim członkom rozwój na wielu płaszczyznach. Jest tylko jeden warunek: trzeba tego chcieć. Studenci, którzy wykazują się największą aktywnością, mogą na miesiąc wyjechać do jednego ze 123 krajów na całym świecie i dzięki temu poszerzyć swoją wiedzę medyczną i doświadczenie.
— Ja miałem w tym roku jechać na Węgry i odbyć praktyki w jednym z tamtejszych szpitali, ale pandemia pokrzyżowała te plany — przyznaje Bartosz Kędziora.

Tym razem wspólnie z kolegami ze studiów ma jednak okazję zupełnie inaczej zdobywać doświadczenie, które być może także zaowocuje w jego przyszłej pracy.

Daria Bruszewska-PrzytułaCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (25-26 kwietnia) wydaniu m.in.

Romantyzmem w wirusa... rutyny
„Magdusia… Ty już wiesz co… Kocham Cię” — billboard z takim napisem pojawił się w Olsztynie. Nie wiemy, kto jest adresatką tych słów, kto nadawcą, nie wiemy nawet, czy nie jest to element jakiejś kampanii reklamowej. Ale można to traktować jako przypomnienie, że nawet w czasie kwarantanny romantyczne gesty się liczą.

Natalia DąbkowskaZdjęcie potrafi przenieść w czasie
Fotografia to pasja, uzależnienie, ten momentu „sekundę przed” i kiedy okazuje się, że wszystko układa się, tworząc piękny kadr. Obraz staje się prawdziwy. Czysta adrenalina. — Takiego uzależnienia życzę każdemu! — mówi Natalia Dąbkowska ze Szczytna.

Adrianna TrzepiotaKażdy z nas ma swojego anioła
Pisanie książek jest jej spełnieniem marzeń i życiową misją, a ostatnia "Zimowa Jutrzenka" podczas plebiscytu Książka Roku 2019 zajęła pierwsze miejsce.
— Zaczynać od nowa jest trudno, ale jeśli się podejmuje decyzje w zgodzie z sercem, to wychodzi się na prostą — przekonuje Adrianna Trzepiota.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. przepraszam #2911673 | 94.254.*.* 25 kwi 2020 20:13

    Przyszli doktorzy z uwm i z całej polski powinni od tygodnia pracować w DPS na terenie całej polski- kto z nich nie pracuje powinien wylecieć z "medyka" - jedyna dyspensa - choroba płuc!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz