Posłowie apelują do premiera w sprawie mszy

2020-04-17 13:14:58 (ost. akt: 2020-04-17 16:29:29)

Autor zdjęcia: Fb (J.Małecki)

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan stopniowego odmrażania gospodarki i życia społecznego. - Bez możliwości osobistego uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej, bez dostępu do sakramentów, „nowa rzeczywistość” może oznaczać radykalną laicyzację społeczeństwa i duchową śmierć dla wielu z nas - twierdzi Dominika Chorosińska posłanka na Sejm RP wybrana z list PiS.
- Jestem przekonana, że równie istotne dla znacznej części Polaków jest stopniowe odmrażanie życia religijnego, które stanowi dla wielu osób podstawowe źródło nadziei i życiowych sił - twierdzi posłanka. - Niepokojący jest brak uwzględnienia sfery życia religijnego w kolejnych etapach planu redukcji obostrzeń - dodaje.

W tej sprawie do premiera zwróciła się grupa posłów PiS, wśród nich poseł Jerzy Małecki z Pisza.

W ich piśmie czytamy między innymi:
W pierwszym etapie zapowiedzianych działań, który ma się rozpocząć od poniedziałku 20 kwietnia, dopuszczone będzie, by w trakcie sprawowania kultu religijnego, czynności lub obrzędów religijnych – w danym obiekcie sakralnym znajdowała się jedna osoba na 15 m2.

To ważny krok w kierunku normalizacji życia religijnego Polaków, za który jesteśmy wdzięczni. Niepokoi nas natomiast fakt, że wśród trzech kolejnych etapów znoszenia państwowych obostrzeń nie jest planowane dopuszczenie do uroczystości kościelnych większej ilości wiernych.

Dla wielu Polaków możliwość udziału w liturgii kościelnej i przyjmowania sakramentów stanowi istotne źródło duchowej i psychicznej siły, tak potrzebnej do znoszenia trudów obecnej sytuacji. Czy w związku z tym na kolejnych etapach walki z wirusem COVID-19 możliwe jest wprowadzenie nowych rozwiązań, w jak największym stopniu bezpiecznych, jeśli chodzi o względy sanitarno-epidemiologiczne, a zarazem sprawiedliwych i uwzględniających potrzeby uczestnictwa w praktykach religijnych znacznej części polskiego społeczeństwa?

Wedle zaprezentowanej przez Ministra Zdrowia prognozy, epidemia może potrwać w Polsce jeszcze nawet dwa lata. Nie wyobrażamy sobie, by „nowa normalność” oznaczała trwałe, liczone w latach odizolowanie większości społeczeństwa od możliwości osobistego uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej i innych obrzędach religijnych.

Dlatego apelujemy do Pana Premiera o uwzględnienie potrzeb Polaków w zakresie uczestnictwa w życiu religijnym w kolejnych etapach planu stopniowego zmniejszenia obostrzeń związanych z walką z pandemią koronawirusa.
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (39) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wujek staszek #2911320 | 81.190.*.* 25 kwi 2020 09:41

  Tez jestem za otwarciem kosciolow. Awpuszczac jak najwięcej i zarzadzac zbiorowa kwarantanne

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Ha ha #2911301 | 89.228.*.* 25 kwi 2020 09:03

  Tydzień x 7 dni , msza poranna wieczorna plus kilka niedzielnych i pojedyncze z reguły wyjścia z kościołów x liczba wiernych = PANDEMIA rosnąca wśród głównie starszych osób lum młodych , które zaniosą wirusa swoim krewnym w starszym wieku.....GRATULUJE POMYSŁU ! Już ja widzę jak po mszy ludzie będą wychodzić z kościoła w odstępach 1,5 - 2 m ? Jeden ścisk i bezmyślność przy wyjściu. Jak kto woli ja uczestniczę we mszy nadal przez obraz z PC. Bóg jest podobno wszędzie ?

  odpowiedz na ten komentarz

 3. PISZANIN #2908553 | 81.15.*.* 18 kwi 2020 22:11

  A KTO GO UPOWAŻNIŁ DO TAKIEGO APELU? POKAŻ POŚLE ZEBRANE PODPISY POD APELEM BO JA NIE WIERZĘ, ŻE TO LUDZIE CIEBIE PROSILI, MOŻE PRZYSŁOWIOWY KACZYNSKI TO TAK.

  Ocena komentarza: warty uwagi (32) odpowiedz na ten komentarz

 4. obrażony #2908390 | 37.47.*.* 18 kwi 2020 16:07

  Obnażył się Pan Pnie pośle jakim jest miernotą i jak szuka głosów. Myśli Pan że ma do czynienia z idiotami, obrażasz nas człowieku.

  Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz

 5. PISZANIE #2908327 | 81.15.*.* 18 kwi 2020 13:54

  MAŁECKI, ROBI WSZYSTKO POD PUBLIKĘ, POD WYBORCÓW, ZERO INICJATYWY BEZINTERESOWNEJ

  Ocena komentarza: warty uwagi (21) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (39)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD