W województwie warmińsko-mazurskim powstaną nowe obwodnice

2020-04-16 14:46:08 (ost. akt: 2020-04-16 15:23:22)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu!

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu!

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Minister infrastruktury zatwierdził Programy inwestycji dla obwodnic Olsztyna i Dywit oraz Smolajn w ciągu drogi krajowej nr 51, a także obwodnicy Gąsek w ciągu drogi krajowej nr 65. W ramach inwestycji powstaną nowe odcinki drogi klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) o łącznej długości prawie 25 km.
Podstawowym celem budowy obwodnic Olsztyna i Dywit, Smolajn oraz Gąsek jest wyprowadzenie ruchu z centrów tych miejscowości, który obecnie odbywa się po drogach krajowych numer 51 i 65.

Dzięki budowie obwodnic nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości drogi krajowej nr 51 pomiędzy Olsztynem a Lidzbarkiem Warmińskim oraz drogi krajowej nr 65 między Ełkiem a Oleckiem. Inwestycje poprawią również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego na drodze Olsztyn – Bartoszyce – Bezledy (granica państwa) oraz Ełk – Olecko – Gołdap (granica państwa). Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Obwodnica Olsztyna i Dywit

Obwodnica Olsztyna i Dywit o długości 20 km będzie stanowiła północno-wschodnie lub północno-zachodnie obejście aglomeracji olsztyńskiej, w zależności od wariantu przebiegu, który zostanie wybrany. Droga została zaplanowana w nowym śladzie i będzie uzupełnieniem układu komunikacyjnego stworzonego dzięki realizacji obwodnicy południowej miasta w ciągu drogi ekspresowej S16 i S51. Obwodnica Olsztyna i Dywit to nowa inwestycja, dla której rozpocznie się proces przygotowawczy. Uzyskanie decyzji środowiskowej jest planowane w II połowie 2023 r., natomiast ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy zaplanowano na 2025 r.

Obwodnica Gąsek

Obwodnica Gąsek o długości 3,1 km ominie miejscowość po południowo-wschodniej stronie obecnego przebiegu dk 65. Prace przygotowawcze dla tej inwestycji są już prowadzone, w II połowie 2020 r. planowane jest uzyskanie decyzji środowiskowej. Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy jest planowane w 2021 roku.

Obwodnica Smolajn

Obwodnica Smolajn o długości 1,6 km ominie istniejącą zabudowę po południowo-wschodniej stronie obecnego przebiegu DK51. Prace przygotowawcze dla tej inwestycji są już prowadzone i w I połowie 2020 r. planowane jest uzyskanie decyzji środowiskowej. Przetarg na wybór wykonawcy zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku.mat. Ministerstwo Infrastruktury


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (16 kwietnia) wydaniu m.in.

Burza w Sejmie nad aborcją
Pod projektem wycofania zgody na aborcję chorego dziecka podpisało się ponad milion Polaków. Wczoraj, po trzech latach, trafił pod obrady Sejmu. I wywołał burzę. W środę Sejm debatował w sumie nad pięcioma różnymi projektami obywatelskimi.

Trzymamy kciuki za Szymany
Koronawirus podciął skrzydła branży lotniczej. Straty przewoźników idą w setki miliardów dolarów. Tracą też porty lotnicze, bo nie ma pasażerów. Tak jest na wszystkich lotniskach w Polsce, także w mazurskim porcie w Szymanach.

Koronawirus wywrócił nasze życie do góry nogami
Zdalna praca, nauka w domach, sztuka w sieci, zamknięte firmy, wymarłe ulice miast. Koronawirus w jednej chwili zmienił nasze życie. Wielu z nas zastanawia się, co będzie, jeśli pandemia potrwa dłużej? Wiemy jedno. Nieoczekiwane wydarzenia szybko weryfikują rzeczywistość. Jakie wnioski wyciągniemy z lekcji, która jeszcze trwa?

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. AKTYWACJA TRACKA #2907701 | 88.156.*.* 17 kwi 2020 11:33

  TYLKO WARIANT PÓŁNOCNO-ZACHODNI POZWOLI NA AKTYWACJĘ TERENÓW INWESTYCYJNYCH NA TRACKU. ODCIĄŻY ZATORZE I RUCH Z GMIN NA PÓŁNOCY OLSZTYNA. PO ZACHODNIEJ STRONIE NIE MA NIC, TYLKO TERENY CENNE PRZYRODNICZO.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. qq #2907606 | 188.147.*.* 17 kwi 2020 08:31

  obwodnica Olsztyna o przebiegu północno-wschodnim LUB północno-zachdnim? czyli nie domykamy kręgu? będzie albo Wójtowo-Dywity albo Kudypy-Dywity? Może ktoś w temacie uzupełni

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. gm #2907605 | 109.241.*.* 17 kwi 2020 08:28

  Taki przedwyborczy pic Bzdury.. "Teren" to łyka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Jaaa #2907535 | 37.248.*.* 16 kwi 2020 22:58

   Ta obwodnica Gąsek nie powinna iść przede wszystkim przez Gąski, to po pierwsze. Po drugie gdzie jest bezpieczeństwo w innych miejscowościach?? Jeżdżę tą trasą codziennie i widzę jak ludzie prowadzą dzieci na przystanki żeby bezpiecznie dotarły do szkół i przedszkoli. Zamiast zrobić obwodnicę Gąsek powinniście zadbać o bezpieczne zjazdy na powstałej już obwodnicy Olecka i poprawić jakość drogi 65 i zbudować chociaż ścieżkę rowerową dla tych mieszkańców miejscowości gdzie ma chodników.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Hmmmm #2907495 | 188.147.*.* 16 kwi 2020 21:36

   Smolajny?? WTF? To juz lepiej stary dwor omijac... Ja pikole 1,6 km jaka jest korzysc z tego? Czasowa? Ochrony srodowiska? W benzynie? :) ') :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (19)