Maseczki i kombinezony ochronne z Chin ruszają do miejskich instytucji

2020-04-16 11:02:10 (ost. akt: 2020-04-16 10:40:10)

Autor zdjęcia: UM Olsztyna

Pomoc z partnerskiego miasta Weifang jest już w Olsztynie. Maseczki i kombinezony trafią m.in. do pracowników szpitala miejskiego, przychodni i MOPS-u.
Pod koniec marca dotarła do nas informacja o decyzji władz chińskiego miasta Weifang. Nasi partnerzy zdecydowali, że prześlą do Olsztyna ochronne maski i kombinezony. Sprzęt, który dotarł do naszego miasta jest już dystrybuowany.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Pomoc z Chin już w drodze

Pomoc z Chin już w drodze

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Chiny wesprą Olsztyn

Chiny wesprą Olsztyn

— Dziękujemy za tę pomoc, bardzo ją sobie cenimy — mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. — Mamy świadomość, że wszyscy ci, którzy są na pierwszej linii walki z koronawirusem, potrzebują środków ochrony osobistej. Dzięki wspólnemu wysiłkowi, mimo wszelkich ograniczeń bardzo szybko i sprawnie ta pomoc do nas dotarła.

Partnerem samorządu przy sprowadzaniu środków ochrony z Chin był Warmińsko-Mazurski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Jako organizacja humanitarna był adresatem przesyłki. — To przykład konstruktywnej współpracy z miastem — przyznaje dyrektor oddziału PCK, Dorota d'Aystetten. — Zostaliśmy zaproszeni przez władze do działania. Cieszę się, że sprawnie udało się zrealizować to zadanie.

Jedną z placówek, którym sprzęt jest niezbędny do sprawnego funkcjonowania, jest Miejski Szpital Zespolony. — Zapotrzebowanie jest olbrzymie, bo to ok. trzech tys. masek chirurgicznych na tydzień — informuje zastępca dyrektora placówki, Jacek Zachariasz. — Do tego niezbędne są specjalistyczne maski z filtrami, kombinezony, przyłbice. Bo trzeba być w pełnym rynsztunku, jeśli trafi się pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Dlatego każda liczba masek i sprzętu się przyda, tym bardziej, że nie wiemy, jak długo ta sytuacja potrwa.

Do Olsztyna z chińskiego Weifang trafiło 10 tys. masek chirurgicznych, tysiąc masek z filtrem FFP2 oraz 200 kombinezonów.

Poza szpitalem miejskim, sprzęt trafi do Przychodni Specjalistycznej przy ul. Dworcowej, Domów Pomocy Społecznej i Burs, Izby Wytrzeźwień, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz PCK i Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, które świadczą usługi opiekuńcze na rzecz mieszkańców Olsztyna.

Źródło: UM Olsztyna


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (16 kwietnia) wydaniu m.in.

Burza w Sejmie nad aborcją
Pod projektem wycofania zgody na aborcję chorego dziecka podpisało się ponad milion Polaków. Wczoraj, po trzech latach, trafił pod obrady Sejmu. I wywołał burzę. W środę Sejm debatował w sumie nad pięcioma różnymi projektami obywatelskimi.

Trzymamy kciuki za Szymany
Koronawirus podciął skrzydła branży lotniczej. Straty przewoźników idą w setki miliardów dolarów. Tracą też porty lotnicze, bo nie ma pasażerów. Tak jest na wszystkich lotniskach w Polsce, także w mazurskim porcie w Szymanach.

Koronawirus wywrócił nasze życie do góry nogami
Zdalna praca, nauka w domach, sztuka w sieci, zamknięte firmy, wymarłe ulice miast. Koronawirus w jednej chwili zmienił nasze życie. Wielu z nas zastanawia się, co będzie, jeśli pandemia potrwa dłużej? Wiemy jedno. Nieoczekiwane wydarzenia szybko weryfikują rzeczywistość. Jakie wnioski wyciągniemy z lekcji, która jeszcze trwa?

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kolec #2908476 | 188.147.*.* 18 kwi 2020 19:22

  zwolnij tego kto ci doradza wizerunkowo, bo nie doradza dobrze

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Mądra kobieta #2908313 | 83.6.*.* 18 kwi 2020 13:38

  Wiola Kołakowska bardzo mądra i odważna kobieta napisała tak "Bez jedzenia przeżyjesz jakiś czas, ale bez oddychania nie! Ludzie i tak już źle oddychają, mają krótki oddech, często jesteśmy niedotlenieni, co bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie negatywnie oczywiście. A wy nam każecie z premedytacją ograniczać sobie oddychanie?! To jest barbarzyństwo! Apeluję do rozsądku tych, którzy są za to odpowiedzialni"

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. hehe #2907829 | 176.97.*.* 17 kwi 2020 15:53

  podziękujmy chińczykom za koronowirusa, a nie za maseczki, przecież to propagandowe zagrywki CHRL!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Zazu #2907401 | 5.173.*.* 16 kwi 2020 19:11

  Dajcie spokój z tymi maseczkami to jakis kiepski numer maseczka twarda jak brezent ze starej plandeki z krotka gumka tego sie nie da nosic chyba ze ktos chce miec blizny na twarzy ciekawe jakie koszty sa tych niby masek DNO

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. zez #2907307 | 89.228.*.* 16 kwi 2020 16:32

  Ten pan z tym szczerym uśmiechem to widać, że jest urodzonym społecznikiem pewnie zawsze jest blisko potrzebujących.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (26)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5