Chiny wesprą Olsztyn

2020-03-26 16:06:02 (ost. akt: 2020-03-26 16:06:55)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: pixabay.com/UM Olsztyn

Władze chińskiego miasta Weifang wspomogą stolicę Warmii i Mazur w działaniach ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa. Do naszego miasta ma trafić niezbędny sprzęt ochronny.
Wszelkimi sposobami szukamy możliwie najlepszego zabezpieczenia pracowników olsztyńskich instytucji, którzy w codziennej pracy są najbardziej narażeni na kontakt z koronowirusem. Jak się okazuje, pomoc zadeklarowali przedstawiciele miasta partnerskiego Olsztyna w Chinach.

- Rozmawialiśmy już na temat tego wsparcia - informuje prezydent Piotr Grzymowicz. - Nasi partnerzy zapowiedzieli, że przekażą nam najpilniej potrzebny sprzęt. To bardzo cenne wsparcie, które na pewno w pierwszym rzędzie przyda się pracownikom szpitala miejskiego.

Z Chin do Olsztyna ma dotrzeć kilkanaście tysięcy jednorazowych maseczek oraz specjalistyczne kombinezony. W tej chwili przedstawiciele Weifangu szukają najsprawniejszego sposobu przetransportowania sprzętu do Olsztyna. Zależy nam, aby pomoc jak najszybciej mogła trafić do naszego miasta.

Weifang stał się miastem partnerskim Olsztyna w listopadzie 2016 roku. Od tego czasu samorządy prowadzą działania zgodnie z zasadami równości i wzajemnych korzyści wymianę i współpracę w dziedzinie gospodarki, handlu, nauki i kultury, edukacji, sportu i zdrowia.

Pomoc, która ma dotrzeć z Chin nie jest jedynym tego rodzaju wsparciem w ostatnim czasie. Firma Wipasz kupiła szpitalowi miejskiemu specjalistyczny sprzęt, który zadaniem jest pomoc w ratowaniu życia i diagnozowaniu potencjalnie zarażonych koronawirusem. Poza tym do mieszkańców stolicy regionu oraz powiatu ma wkrótce trafić ćwierć miliona maseczek wielokrotnego użytku, jakie powstają w akcji "Maseczki dla Polski" realizowanej m.in. z olsztyńskim udziałem.

Poza tym prezydent Olsztyna uruchomił w budżecie miasta ok. 700 tys. złotych na kupno najbardziej potrzebnego sprzętu i materiałów. Maski, gogle, rękawiczki, termometry, płyn do dezynfekcji - m.in. to trafia do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, szpitala miejskiego i przychodni specjalistycznej, a także do Domów Pomocy Społecznej, oraz do miejsc kwarantanny.