Brakuje nam analogowego świata jak powietrza [ROZMOWA]

2020-04-12 18:11:00(ost. akt: 2020-04-10 12:20:38)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Zapytaliśmy Mariusza Sieniewicza, dyrektora MOK w Olsztynie o to, jak zarządzana przez niego instytucja odnajduje się w nowej rzeczywistości.
— Czy przeniesienie działalności do internetu to wyłącznie konieczność, czy także szansa?
— To konieczność. Zawsze definiowaliśmy kulturę jako żywy, aktywny kontakt twórców z publicznością, jako dialog w możliwie najszerszych rejestrach, które kształtują nasze widzenie świata, a tym samym — rzeczywistość. Obecnie została ona sprasowana do jednego, przyznajmy, pasywnego kanału komunikacji, który dodatkowo zmienił się w wielojęzyczną i dość wrzaskliwą wieżę Babel. Nie chciałbym, abyśmy stali się społeczeństwem „cyfrowym” — ono pogłębia wspólnotową neurozę.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Olsztyńska kultura złapana w sieć

Olsztyńska kultura złapana w sieć

— Czy mieszkańcy Olsztyna korzystają z propozycji MOK? Jak je odbierają?
— Mamy bardzo ciepłe, pozytywne sygnały. W ramach „Domówki MOK” nasza publiczność mogła gościć na próbie Teatru Węgajty, w piątek poznamy świat i twórczość Damiana Lange z Romantyków Lekkich Obyczajów, odświeżyliśmy pamięć, prezentując koncert Warmia-Pakistan, ruszyliśmy z pakietem „Pora Seniora”, online działa „Desant kultury”, do filmowo-animacyjnej akcji„ #być jak” włączają się kolejne osoby. Ale też uznajmy, że śledzenie lajków, zasięgów, komentarzy to nie jest najlepszy sprawdzian relacji z odbiorcą. Brakuje nam analogowego świata jak powietrza. Hasło, które nam towarzyszy — „Złapani w sieć” — sygnalizuje sytuację wyjątkową.

— A może, skoro ta nowa, wymuszona okolicznościami formuła się jednak sprawdza, w przyszłości MOK będzie coraz więcej działań przeprowadzał właśnie przy współudziale kodu zero-jedynkowego?
— Powtórzę, chciałbym, aby MOK nie dał się zauroczyć i spacyfikować cyfrowym światem. On powinien być dodatkową, alternatywną sferą kultury, a nie jej sednem. MOK to ludzie: twórcy, odbiorcy, ich bliska, emocjonalna łączność. Monitor komputera lub telefonu nie jest tutaj najwdzięczniejszym medium.

Daria Bruszewska-Przytuła


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W świątecznym (10-13 kwietnia) wydaniu m.in.

Tarcza antykryzysowa zacznie działać
Prezydent Andrzej Duda podpisał pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców i pracowników w związku z czekającym gospodarkę kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa. Wcześniej Sejm uchwalił zmiany w ustawach. Posłowie przyjęli 32 poprawki z 81 uchwalonych przez Senat w ustawie o wsparciu przedsiębiorców i pracowników.

Wielkanoc od A do Z
W naszym wielkanocnym alfabecie przyglądamy się zwyczajom i pojęciom związanym z wyjątkowym czasem, w którym wspomina się mękę, śmierć i, przede wszystkim, zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To najważniejszy okres w roku liturgicznym.

Ewa i Przemek Kazimierczakowie z dziećmiFotografie z czasów kwarantanny
Na co dzień Magdalena Sulwińska z Olsztyna uwiecznia chwile szczęścia w wyjątkowych momentach życia ludzi, bo specjalizuje się m.in. w fotografii ślubnej. Teraz odwiedza z aparatem tych, którzy radzą sobie z codziennością w czasach społecznej kwarantanny.


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. uyk #2907398 | 185.216.*.* 16 kwi 2020 19:07

  Dac temu rzadowi nowoczesne technologie to jak malpie zegarek. Wykorzystaja je tylko do inwigilacji, kontroli i wydojenia z nas ostatnich pieniedzy

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Piotr #2905510 | 95.160.*.* 13 kwi 2020 14:08

  Pozdrowienia Barcza 5

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Maryja #2905443 | 188.147.*.* 13 kwi 2020 11:48

  „Nie ma takiego problemu, ani osobistego, ani rodzinnego, ani narodowego, ani międzynarodowego, którego nie można byłoby rozwiązać przy pomocy Różańca”.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz