Olsztyńska kultura złapana w sieć

2020-04-11 18:15:00(ost. akt: 2020-04-10 12:17:05)

Autor zdjęcia: Abecadło

Choć epidemia pozamykała instytucje kultury, wiele z nich walczy o to, żeby nie tracić kontaktu z fanami. Pracownicy teatrów, bibliotek, galerii są coraz bardziej aktywni w internecie. Czy olsztyńska kultura także działa w wersji online?
Olsztyński Teatr Lalek
www.teatrlalek.olsztyn.pl

W serwisie YouTube co weekend będzie można znaleźć nagrania spektakli. Artyści zaczęli od klasyki. Już 4 i 5 kwietnia najmłodsi widzowie mogli zapoznać się z „Bajkami pana Perrault”, a dla starszych przygotowano wówczas równie ciekawą i dobrze znaną propozycję, czyli „Kartotekę” Tadeusza Różewicza. W kolejne weekendy w repertuarze dla dzieci znajdą się: „Smok Kuba”, „Pinokio” oraz „Wszyscy kochamy Barbie”. Dorośli będą mogli natomiast obejrzeć „Historyję o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” oraz „Wariata i zakonnicę”.


Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
www.filharmonia.olsztyn.pl

Na profilu facebookowym instytucji niemal codziennie znajdziemy pakiet przydatnych informacji ze świata muzyki. Dzięki nim można być nie tylko na bieżąco, ale i zapoznać się w domowych pieleszach z arcydziełami światowej muzyki poważnej. Zdarza się i tak, że ze specjalnym występem pojawiają się muzycy orkiestry filharmonii warmińsko-mazurskiej. Puzonista Rafał Krauze wykonał np. utwór „Song for Health” Stevena Verhelsta. Jak czytamy na profilu filharmonii, w utworze „wybrzmiewa wdzięczność, solidarność i pocieszenie. Jest to muzyczny ukłon w stronę wszystkich, którzy (...) walczą z pandemią”. W ostatnią środę z kolei swój utwór zaprezentowali olsztyńscy wiolonczeliści. Dzięki nim w niecodziennym wykonaniu wybrzmiał przebój wszech czasów, czyli „What a Wonderful World”.

Jak widać, olsztyńska filharmonia, chociaż przygotowuje się do jubileuszu świadczącym o jej dość sędziwym wieku, idzie z duchem czasu. Gdyby ktoś miał jednak ochotę powspominać, na przykład, czego się kiedyś słuchało w murach jej budynku, to pracownicy gorąco do tego zachęcają. Wspomnienia i zdjęcia można wysyłać mailowo: promocja@filharmonia.olsztyn.pl. Zebrane materiały zostaną wydane w formie specjalnej jubileuszowej publikacji, która mu uświetnić obchody 75 rocznicy powstania filharmonii w Olsztynie.

Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
www.mok.olsztyn.pl

Także MOK chce zapobiegać naszemu „gnuśnieniu podczas przymusowej izolacji”, dlatego radzi, by od kwietnia szukać go w sieci. Tam przenoszą się np. projekty wchodzące w skład „Desantu Kultury”, czyli „Olsztyn pisze piosenki” Piotra Szauera i „Plantacja wyrazów” Joanny Wilengowskiej. Poza tym MOK „wchodzi” do mieszkań i zaprasza na „Domówki”. Dzięki nim wstąpić będzie można w gościnne progi olsztyńskich i regionalnych twórców. A dla tych, którzy lubią sobie powspominać, pracownicy przeszukali archiwa. „Kiedyś było lepiej” to cykl materiałów z wydarzeń kulturalnych organizowanych przez MOK. Czego jeszcze nie należy przegapić, przeglądając stronę internetową MOK, mówi sam dyrektor instytucji. Jego wypowiedź zamieściliśmy PONIŻEJ.

Przypomnijmy także, że w ostatnim czasie na profilu facebookowym instytucji można było czytać, podzielone na ponad dwadzieścia części, opowiadanie „Rękopis znaleziony pod schodami”. To „unikatowy pomnik kultury piśmienniczej” odnaleziony w... 2179 roku.

Galeria BWA
www.bwa.olsztyn.pl

W Galerii BWA każdy dzień to codzienna dawka sztuki. I tak np. w każdy wtorek w domowym zaciszu najmłodsi odbiorcy mogą odkryć, jak krok po kroku wykonać niezwykłe „arcydziełka” i stać się artystą. W czwartki z kolei prezentowane są dzieła sztuki przechowywane w zasobach BWA. W programie znajdują się również niedzielne oprowadzania, z towarzyszącym im głosami kuratorów wystaw czy kreatywne warsztaty dla dzieci, które można zrealizować w domu przy pomocy udostępnionych szablonów. Nie zabraknie też powrotów do przeszłości BWA, bo pracownicy galerii przejrzeli materiały archiwalne.

Warto zajrzeć też na profil BWA Olsztyn w serwisie YouTube, gdzie pracownicy galerii zgromadzili przygotowane przez siebie filmy.

Teatr Jaracza w Olsztynie
www.teatr.olsztyn.pl
„Zostańcie w domu — nie wychodźcie z Teatru” — zachęca przewrotnie Teatr Jaracza w Olsztynie. Od wielkanocnej niedzieli będzie można bowiem zarezerwować bezpłatny wstęp do e-Teatru. W tym celu trzeba wybrać spektakl i termin (liczba miejsc jest ograniczona), a następnie odebrać maila z linkiem aktywacyjnym, który będzie działał przez sześć godzin. W kwietniu w repertuarze znalazły się dwa spektakle: „Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze” oraz „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.

Muzeum Warmii i Mazur
www.muzeum.olsztyn.pl

Mimo zamknięcia Muzeum Warmii i Mazur dość intensywnie działa profil facebookowym instytucji. Znajdziemy na nim m.in. archiwalne zdjęcia z Olsztyna oraz ciekawostki dotyczące skarbów przechowywanych w zbiorach muzeum.

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
www.facebook.com/olsztynskie.planetarium

Wśród internetowych propozycji przygotowanych przez astronomów z Olsztyna znalazła się m.in. Astronomical Observatory Tour, czyli nietypowa wycieczka wirtualna z przewodnikiem, astronomem Andrzejem Pilskim, który opowiada o meteorytach, które znajdują się w kolekcji olsztyńskiej instytucji.

Leszek Błaszkiewicz z kolei, który jest pomysłodawcą i prowadzącym cykl „Muzyka pod gwiazdami”, także za pośrednictwem profilu facebookowego planetarium, zaprasza do świata muzyki elektronicznej, proponując zapoznanie się z twórczością wybitnych artystów tego nurtu.

Co jeszcze przygotowali dla nas astronomie na Facebooku? Mnóstwo ciekawostek i kosmicznych faktów. A do tego m.in. krótkie recenzje filmów, które zabiorą nas poza Ziemię.

Pałac Młodzieży w Olsztynie
www.palac.olsztyn.pl

Do kulturalnej aktywności zachęcają także prowadzący zajęcia w olsztyńskim Pałacu Młodzieży. Na swoim profilu na Facebooku pracownicy Pałacu prowadzą kilka ciekawych akcji, m.in. „Sztuka w domu”. To świetna inspiracja nie tylko dla dzieci i młodzieży, którzy na co dzień uczestniczą w zajęciach Pałacu, ale i dla osób, które szukają pomysłów na to, jak twórczo spędzić czas z dziećmi. Podopieczni Pałacu Młodzieży dzielą się także swoimi innymi, nie tylko plastycznymi, talentami, przesyłając za pośrednictwem mediów społecznościowych nagrania wykonywanych przez siebie utworów.

Na stronie internetowej Pałacu Młodzieży znaleźć można też np. lekcje dotyczące podstaw rysunku. Dawid Gołębiowski publikuje je w formie artykułów. Magdalena Marek z kolei przygotowuje bajki w wersji teatrzyku kamishibai, a później dzieli się nimi w internecie.

Zaledwie kilka tygodni temu nikt nie spodziewał się, że niemal wszystko to, co dobre w olsztyńskiej kulturze, będzie można mieć w zasięgu swojej ręki. I to ręki, dodajmy, sterującej myszką. Olsztyńskie instytucje kultury już nie czekają, bo czekać nie mogą, na naszą wizytę w swoich murach. Ich pracownicy przenieśli się do sieci i w sieć zainteresowania chcą złapać także nas. A gdyby szukać plusów (choć to dość niezręczne określenie) sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy przez pandemię koronawirusa, to chyba byłby to właśnie fakt, że kultura, przeprogramowana na kod zero-jedynkowy, stała się jeszcze bardziej dostępna. I choć wiadomo, że nic nie zastąpi sztuki oglądanej w teatrze czy bezpośredniego udziału w koncercie granym na żywo, to warto docenić, że instytucje kultury nie odpuszczają i nadal walczą o naszą uwagę.

Daria Bruszewska-Przytuła:Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W świątecznym (10-13 kwietnia) wydaniu m.in.

Tarcza antykryzysowa zacznie działać
Prezydent Andrzej Duda podpisał pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców i pracowników w związku z czekającym gospodarkę kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa. Wcześniej Sejm uchwalił zmiany w ustawach. Posłowie przyjęli 32 poprawki z 81 uchwalonych przez Senat w ustawie o wsparciu przedsiębiorców i pracowników.

Wielkanoc od A do Z
W naszym wielkanocnym alfabecie przyglądamy się zwyczajom i pojęciom związanym z wyjątkowym czasem, w którym wspomina się mękę, śmierć i, przede wszystkim, zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To najważniejszy okres w roku liturgicznym.

Ewa i Przemek Kazimierczakowie z dziećmiFotografie z czasów kwarantanny
Na co dzień Magdalena Sulwińska z Olsztyna uwiecznia chwile szczęścia w wyjątkowych momentach życia ludzi, bo specjalizuje się m.in. w fotografii ślubnej. Teraz odwiedza z aparatem tych, którzy radzą sobie z codziennością w czasach społecznej kwarantanny.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bigos #2909688 | 188.147.*.* 21 kwi 2020 12:10

    szkoda, że zarządzający teatrami nie rozumieją na czym polega różnica między występem aktorów na żywo (nawet jednego ) a odtworzeniem nagrania. To żadne odkrycie że można w internecie znaleźć zarejestrowane przez profesjonalną telewizję spektakle Teatru TV. To samo dotyczy się filharmonii, oni też nie wiedzą o istnieniu YT i koncertach Filharmoników berlińśkich , albo retransmisji z MSG ? Nie ma pomysłu?

    odpowiedz na ten komentarz