Egzamin na prawo jazdy zbyt tani?

2020-04-07 21:07:01(ost. akt: 2020-04-07 19:53:28)

Autor zdjęcia: archiwum GO

Krajowe Stowarzyszenie Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego skierowało do ministra infrastruktury petycję w sprawie podwyższenia opłat za egzamin na prawo jazdy. Powód? Zła sytuacja WORD-ów.
Ośrodki w całym kraju odnotowały w ubiegłym roku stratę rzędu 11,5 mln zł, a w tym roku będzie jeszcze gorzej — ipoinformowała Rzeczpospolita. Ważną przyczyną deficytu polskich WORD-ów będzie oczywiście wstrzymanie ich działalności w związku z epidemią koronawirusa. Jak wygląda sytuacja w Olsztynie?

— Akurat nasz ośrodek ma wynik dodatni za rok 2019 — mówi dyrektor Marek Bojarski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie. — Przychylamy się jednak do tego stanowiska Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów. Cena egzaminu na prawo jazdy obowiązuje od roku 2014, tymczasem wszystkie koszty utrzymania ośrodka typu energia czy wynagrodzenia pracowników sukcesywnie przez ten czas wzrastały. Podwyższenie ceny egzaminów, aby w jakiś sposób odzwierciedlić ten wzrost kosztów, wydaje nam się jak najbardziej uzasadnione. Prezes naszego stowarzyszenia, pan Marek Staszczyk z Torunia, wyciągnął pewną średnią ze wzrostu wartości różnych składowych naszego budżetu po stronie kosztów. Wyszło mu wtedy, że ten wzrost utrzymał się na poziomie ok. 25 – 30 proc. i dlatego takiego rzędu podwyżkę opłat egzaminacyjnych zaproponowaliśmy. W przypadku egzaminu na prawo jazdy kategorii B — praktyka na placu manewrowym i na ulicach miasta kosztuje 140 zł, a testy egzaminacyjne z teorii — 30 zł. Razem to 170 zł. I w tym przypadku zwiększenie opłaty egzaminacyjnej do poziomu ok. 230 zł odzwierciedlałoby wzrost kosztów utrzymania naszego ośrodka.

Olsztyński WORD prowadzi także, jako jeden z trzech ośrodków w Polsce, stację kontroli pojazdów. Obowiązujące tu ceny corocznych przeglądów pojazdów nie zmieniły się od 2004 roku.

— Nie wiem jednak, jak to będzie teraz wyglądało. Mamy o wiele większe problemy niż wzrost cen egzaminów na prawo jazdy — podsumowuje dyrektor.

Przypomnijmy. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Olsztynie zawiesił od 1 kwietnia przeprowadzanie egzaminów w zakresie wszystkich kategorii prawa jazdy oraz kursów i szkoleń.

Łukasz Czarnecki-Pacyński

Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (7 kwietnia) wydaniu m.in.

Wielki festiwal pogardy
Polskie szkoły przeszły do sieci. Każdy, kto choć trochę zna się na cyfryzacji, wiedział, jak to będzie wyglądało. Problem w tym, że przez osoby odpowiedzialne za to zamieszanie znowu zapłacili nauczyciele. Ale też uczniowie.

Teraz auta nie umyjesz
W kwestii tego, co można, a czego nie można robić podczas epidemii koronawirusa, wciąż jest wiele niejasności. I raczej się to prędko nie zmieni, a nawet będzie ich więcej. W zasadzie wszystko zależy od interpretacji.

Maseczki ochronne powinny być noszone podczas zakupówKto nie nosi, ten roznosi
Z inicjatywą wyszła Dagmara Omieczyńska-Nastaj, iławska lekarka, która propaguje noszenie maseczek, ich właściwe użytkowanie oraz dezynfekowanie. Chciałaby, żeby w każdym sklepie, w miastach i na wsiach, ludzie nosili maseczki.

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gosc #2905825 | 94.254.*.* 14 kwi 2020 08:20

  Każdy ma wszystko drożej świetna pomoc od państwa, tylko zarobki coś nie bardzo wsrastaja. Do przyszłego roku pazerne dyrektory podniosą do 170 euro

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Misio #2902575 | 37.47.*.* 8 kwi 2020 14:36

  Szkoda , że pan Bojarski nie zająknął się ani słowem na temat uposażenia egzaminatorów . A spolegliwy żurnalista ograniczył się tylko do zanotowania płaczliwych tonów pana dyrektora.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. kaj #2902519 | 79.190.*.* 8 kwi 2020 13:37

  A wzrost opłaty za egzamin spowoduje spadek niezdanych egzaminów? Czy to tylko kolejny sposób zarabiania?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Zbyt tani? #2902486 | 31.2.*.* 8 kwi 2020 12:46

  Egzamin zbyt tani? Paliwa taki egzaminiwany spali może 2 litry czyli niecałe 10 zł, ciekawe ile egzaminator zarabia za godzinę skoro egzamin jest tak tani a biorą 140 zł za jazdę...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. egzaminator-inseminator #2902451 | 88.156.*.* 8 kwi 2020 11:58

   Kurs na prawo jazdy powinien kosztowac minimum 5 tysięcy,a egzamin 1000 złotych! Nie każdy musi miec prawo jazdy,a to byłby jeden z elementów wykluczający durniów z dróg publicznych! Nie,żeby twierdził że bogaty jest mądrzejszy,tylko poprostu będzie dużo luźniej na drogach!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (18)