Kiedy pójdziemy do urn? Pytamy wójtów i burmistrzów z powiatu

2020-04-05 12:56:11(ost. akt: 2020-04-03 20:45:13)
Eurowybory

Eurowybory

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Przełóżmy wybory prezydenckie.Tak można skwitować stanowisko większości prezydentów i burmistrzów największych miast regionu. Czy wójtowie i burmistrzowie z naszego powiatu także zamierzają wystąpić z podobnym apelem?
Sławomir Kowalczyk,
wójt Gminy Świątki

— Oczywiście, że zamierzałem wystąpić z takim pismem. Przesłałem prośbę do Związku Gmin Warmińsko-Mazurskim, celem zajęcia stanowiska przez wszystkich członków Związku. Powoływałem się na następujące aspekty: art. 165 par. 1 pkt 1 kodeksu karnego - odpowiedzialność mnie, jako wójta, który poleca pracownikom pracować w stanie epidemii i przez to stwarza im zagrożenie dla życia i zdrowia; brak możliwości przeprowadzenia szkoleń członków Obwodowych Komisji Wyborczych (wiele osób w jednym miejscu). Głosowanie korespondencyjne od osób objętych kwarantanna. Przecież część z tych osób będzie zakażona wirusem i ten wirus będzie na kopercie i karcie do głosowania. W jaki sposób otworzyć te pakiety, żeby się nie zarazić? Jak zachować odległość 1,5 do 2 metrów pomiędzy członkami komisji, jak i wyborcami, którzy pobierają i kwitują odbiór karty do głosowania? Jak przeprowadzić ukonstytuowanie się OKW - wiele osób w jednym miejscu? Co z obsługą informatyczną? Jest brak chętnych. Jestem pełen obaw, czy organizacja i przeprowadzenie wyborów w ustalonym terminie nie będzie lustrzanym odbiciem sytuacji we Francji, w której po wyborach nastąpił gwałtowny wzrost osób zakażonych, w tym i przypadków zgonów.

wójt Daniel ZadwornyDaniel Zadworny,
wójt Gminy Dywity

W piątek 27 marca wójt Daniel Zadworny wystąpił z opinią w sprawie przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP do Komisarza Wyborczego Olsztyn I oraz do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Konkluzja wójta Gminy Dywity jest jedna: „Jako odpowiedzialny samorządowiec uważam, że nie ma możliwości przygotowania i przeprowadzenia normalnych wyborów Prezydenta RP w Gmina Dywity w nienormalnym czasie epidemii”.

Michał KontraktowiczMichał Kontraktowicz,
wójt Gminy Stawiguda

— Obserwując jak rozwija się epidemia i tym samym, jakie zagrożenie niesie dla zdrowia i życia mieszkańców, a także spodziewając się trudności w organizacji wyborów, zwrócę się do Komisarza Wyborczego z obawami, jakie wiążą się z organizacją wyborów prezydenckich 10 maja.

Teresa Chrostowska, wójt gminy PurdaTeresa Chrostowska,
wójt Gminy Purda

— Jako samorządowiec czuję się tak, jakbym musiała jednocześnie iść w dwie przeciwne strony. Z jednej przeprowadzenie wyborów jest naszym obowiązkiem, z drugiej zaś za narażanie mieszkańców na niebezpieczeństwo grozi odpowiedzialność karna. Trudno wyobrazić sobie majowe wybory pod względem organizacyjnym. Już w tej chwili wycofują się u nas kandydaci do komisji wyborczych z obawy o swoje zdrowie. Nie wiemy, jak zapewnić bezpieczeństwo. Czy wystarczy środków do dezynfekcji i rękawiczek? A może członkowie komisji będą potrzebować okularów ochronnych? W budżecie gminnym nie mamy na to pieniędzy.

Andrzej Maciejewski,
burmistrz Barczewa

Samorządowiec wystosowała apel do Komisarza Wyborczego: "W związku z wyznaczonymi na dzień 10 maja 2020 roku wyborami Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i wobec ogłoszenia od dnia 20 marca 2020 r. na obszarze Polski stanu epidemii związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, informuję, że nie jest możliwe zorganizowanie w sposób bezpieczny dla mieszkańców Gminy Barczewo wyborów. Dynamiczny przyrost zachorowań spowodowanych koronawirusem jest ogromnym zagrożeniem dla wyborców, członków obwodowych komisji wyborczych oraz wszystkich pracowników Urzędu Miejskiego w Barczewie, którzy przygotowują pod względem organizacyjnych i technicznym przebieg wyborów. Zadania nałożone na gminy zgodnie z kalendarzem wyborczym nie będą możliwe do wykonania z następujących powodów: 1. Zmiana w organizacji pracy tutejszego urzędu związana m.in. z ograniczeniem bezpośredniego przyjmowania interesantów zawężona do załatwienia spraw pilnych, a co za tym idzie, nie będzie możliwości przyjmowania zgłoszeń na członków obwodowych komisji wyborczych. 2. Brak możliwości przeprowadzenia szkoleń oraz spotkań organizacyjnych dla członków komisji. 3. Brak możliwości przyjmowania interesantów w celu m.in. wydania zaświadczenia o prawie do głosowania. 4. Brak zgody pracowników Urzędu Miejskiego w Barczewie na przyjęcie obowiązków operatora informatycznej obsługi wyborów, ze względu na ogromne obawy o swoje zdrowie podczas pracy z obwodową komisją wyborczą. 5. Zamknięcie szkół, przedszkola i innych placówek, w których mieszczą się siedziby komisji wyborczych. 6. Brak możliwości dotarcia do mieszkańców Gminy Barczewo w celu sporządzenia aktów pełnomocnictwa do głosowania czy też dostarczenia dokumentów do głosowania korespondencyjnego. 7. Brak możliwości dotrzymania procedur higieny i bezpieczeństwa ze względu na dużą liczbę wyborów i brak dostępności na rynku środków ochrony osobistej. Wobec powyższego, mając na uwadze przede wszystkim zdrowie i życie mieszkańców Gminy Barczewo, w tym pracowników Urzędu Miejskiego w Barczewie, proszę o nienarażanie ich bezpieczeństwa i za Pana pośrednictwem apeluję do władz państwowych o przesunięcie terminu wyborów Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej".

oprac. an


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (4-5 kwietnia) wydaniu m.in.

Anna Dziewit-Meller i Marcin MellerW zasadzie to spieramy się o wszystko
Gdzieś na pograniczu, daleko od Warszawy jest nasz dom — mówią Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller, których połączyła pasja do książek. Nam opowiadają o ucieczce od miasta, felietonach pisanych na łące i przy biurku w sypialni.

Atelier FryzjerskieCzy branża beauty przetrwa kryzys?
Atelier Fryzjerskie Marty Babij cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród elblążanek. Jego właścicielka i fryzjerka z ponad 25-letnim doświadczeniem opowiada, jak salon i jego pracownicy radzą sobie w czasie pandemii.

Koronawirus bije w kobietę!
Co ta zaraza z nami od kilku już miesięcy wyrabia — to przechodzi ludzkie pojęcie… Zabija ludzi, zmusza do pozostawania w domu, nadwyręża budżety firm i państw… Ale ten wirus to zjawisko, które czasem przewartościowuje, a czasem obnaża problemy społeczne…


Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Robert #2901073 | 83.31.*.* 6 kwi 2020 11:09

  Dlaczego pis tak nachalnie i po trupach chce szybkich wyborów? Bo to co nas czeka i co oni narobią , to póżnie nikt już ich olać nie będzie chciał i oni o tym wiedzą i Polacy ,przygotujcie się na bardzo ostrą jazdę i już powyciągajcie oszczędności ze skarpet , bo będzie ostre drenowanie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. lwx #2900977 | 83.9.*.* 6 kwi 2020 08:57

   Czy my żyjemy w starożytnym Egipcie, że ludziom wmawia się takie bajki. Ludzi nieodpowiedzialnych należy eliminować bo inaczej oni wyeliminują nas. Przykładem była tragedia smoleńska do której doprowadzili sami uczestnicy wszystkich opcji.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2. Emeryt #2900965 | 31.1.*.* 6 kwi 2020 08:38

   Nie bylem na wyborach do 1989,a teraz czekam,az starcy rzadzacy z PISU beda metr w ziemi.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. yyyy #2900924 | 83.15.*.* 6 kwi 2020 07:27

   A kogo obchodzą teraz wybory? Chyba tylko KOdowców i Pisiorów!!! ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  4. Xyz #2900905 | 188.147.*.* 6 kwi 2020 05:23

   Ale na święta pół narodu pojedzie do rodzin. To jest Polska.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (10)