Zakaz wstępu do lasów i parków narodowych. Za dużo było pikników i towarzyskich spotkań [VIDEO]

2020-04-03 16:27:35 (ost. akt: 2020-04-03 16:53:49)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Jak tłumaczy Ministerstwo Środowiska, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii oraz dyspozycją Premiera RP, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu. Zamknięte zostaną także parki narodowe.

- Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe - tłumaczą przedstawiciele Ministerstwa Środowiska. I dodają: - Dlatego (...) Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz Dyrektorzy Parków Narodowych polecili wprowadzić okresowy zakaz wstępu - do 11 kwietnia br. włącznie. Straż Leśna i Straż Parków Narodowych będzie egzekwowała przestrzeganie tego zakazu.

- Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Możemy je ochronić jedynie poprzez wspólne poddanie się koniecznym i tymczasowym ograniczeniom - dodaje Ministerstwo Środowiska.

Co to oznacza?


*) od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie nie można przebywać na terenach leśnych
*) parkingi, wieże widokowe, wiaty, miejsca na ognisko będą nieczynne
*) miejsca do biwakowania będą nieczynne

"Rozumiemy potrzebę kontaktu z przyrodą i potrzebę odetchnięcia od bardzo trudnej sytuacji, jaka dotyka wszystkich Polaków. Jednak w czasach epidemii jedynie solidarne i odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jego skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania" - czytamy z kolei na profilu facebookowym Lasów Państwowych.

Leśnicy proszą też: "Dajcie nam głos i chwilę waszej uwagi. Pokażemy wam las w zaciszu waszego mieszkania. Będziemy starali się Wam przybliżać na naszych leśnych stronach wszystko to, czego wam ostatnio tak brakuje. Obiecujemy, nie będziecie się nudzić".

A tu próbka tego, co oferują lasy w wersji online:
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym (3 kwietnia) wydaniu m.in.


Paweł i Michalina podczas nauki w domu. Nie zawsze są pełni zapału do pracy.Zupa na gazie i szczypta matmy
Koronawirus zamknął w domach dzieci, a wraz z nimi sporą grupę rodziców. Część mam i ojców mogła skorzystać z urlopów opiekuńczych, część natomiast pracuje zdalnie. Czyli pracują, uczą matematyki i... jednocześnie gotują zupę. Jak nie zwariować w tym czasie?

Głosowanie kopertowe?
Politycy PiS przygotowali projekt w sprawie głosowania korespondencyjnego. Jeżeli zostanie przyjęty, to wybory prezydenckie odbędą się bez potrzeby wychodzenia do lokali wyborczych.

Żyjemy z tym już miesiąc
Tak, to już miesiąc. 4 marca minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział nam to, czego się obawialiśmy, choć nie potrafiliśmy jeszcze wtedy tego zrozumieć, jak bardzo to coś zmieni nasze życie. Tego dnia dowiedzieliśmy się, że w Polsce mamy pierwszego chorego z koronawirusem. Dzisiaj jest ich już ponad dwa tysiące. I, jak powiedział kilka dni temu minister — to nie tylko nie jest początek końca epidemii, ale to nie jest nawet koniec jej początku.


Komentarze (71) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Z"ikosa" #2902719 | 83.9.*.* 8 kwi 2020 17:40

  "zgodnie z dyspozycja premiera "...?..a na jakiej podstawie prawnej ..? A może to już dyktatura jednostki ...? Karać łamiących zakazy ale nie zabraniać przyzwoitego zachowania się w Lesie. .

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. ToJa #2902618 | 89.228.*.* 8 kwi 2020 15:08

  Hura, w takim razie jutro calą rodziną ruszamy do lasu .Będzie nas ok 25 osób bedziemy się przemieszczać gęsiego w odstępach co 3 m.Brawo rzecznik

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. działkowiec #2902250 | 176.221.*.* 8 kwi 2020 08:39

  Jak te zakazy mają się do pobytu i pracy w ogrodach działkowych. Nawiedzeni strażnicy miejscy i policjanci gonią ludzi z działek, które nie są, tak jak lasy czy parki miejscami publicznymi.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Sołtys #2900926 | 37.47.*.* 6 kwi 2020 07:35

  Takich kłusowników tam ich Nie łapie kajaki mają schowane w chcinach od pałacu i Nowych Guj ,Uwaga gdzie jest Straż Rybacka

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 5. Sołtys #2900925 | 37.47.*.* 6 kwi 2020 07:28

  Uwaga na Rezerwacie Oświn jest pełno kłusowników co stawiają siatki od strony Nowych Guj gdzie jest Pałac i od strony Wyskoku też mają siatki

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (71)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD