Pozytywny przekaz dnia: spędź kwarantannę w lesie [VIDEO]

2020-03-26 20:06:27(ost. akt: 2020-03-26 20:34:48)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Lasy Państwowe zachęcają do tego, żeby czerpać pełnymi garściami z oferty, jakie ma dla nas, także w tym niełatwym czasie, przyroda. I, co bardzo ważne, żeby ukoić skołatane nerwy pięknem polskich lasów, nie trzeba wcale wychodzić z domu.
Na jakie sposoby można korzystać z uroków lasów i dobrych pomysłów leśników?

Po pierwsze, można zabawić się w podglądacza. Tak, tym razem to nic złego!

1. Podglądać można np. na żywo żubry. Kamera została umieszczona na śródleśnej polanie położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej, na terenie Nadleśnictwa Browsk (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku). To jedno z miejsc, gdzie leśnicy wykładają zimą karmę dla żubrów, dlatego zwierzęta te chętnie odwiedzają polanę i spędzają na niej dużo czasu.

A jeśli przyjdzie nam na króla puszczy poczekać nieco dłużej, to nie powinniśmy się tym martwić, tylko podziwiać krajobraz polany. Niewykluczone, że pojawią się tam i inne zwierzęta.

W nocy obserwację umożliwiają reflektory podczerwieni. Zwierzęta nie widzą tego światła, więc nie wpływa ono na ich zachowanie i dobowy rytm życia.


2. Obserwować można także rybołowy:


Gniazdo znajduje się na 35-metrowej sośnie w zachodniej Polsce na terenie Nadleśnictwa Barlinek. Gniazdo jest zajmowane przez ptaki z powodzeniem od kilku lat na sztucznej platformie zbudowanej przez członków Komitetu Ochrony Orłów. Kamerę założono w 2019 roku w połowie marca przed przylotem ptaków. Rybołowy w 2019 roku miały sukces, z gniazda wyleciały 2 pisklęta. 16 marca 2020 roku z migracji powrócił pierwszy ptak. Samiec w oczekiwaniu na swoją partnerkę porządkuje gniazdo.

3. A dla tych, którzy spędzają czas z dziećmi i chcą im przekazać trochę ciekawostek z leśnego świata, Lasy Państwowe mają także ofertę filmów edukacyjnych. My polecamy ten o pszczołach, ale na profilu facebookowym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie znaleźć można takich propozycji.4. Znajdzie się też coś dla tych, co mają ochotę na koncert:
Źródło: Lasy Państwowe, red.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. można #2894623 | 88.156.*.* 27 mar 2020 09:13

    można wjechać samochodem na leśną drogę, na wyznaczonych parkingach tłok, tylko Dyrekcja Parku Kampinoeskiego tego nie zrozumiała, trzeba uważać, jest sucho i można spowodować pożar lasu!!!!

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Z"ukosa" #2894463 | 83.9.*.* 26 mar 2020 22:16

    Zaprzyjaźnijmy się z Lasem ...z każdym drzewem ...mrowiskiem...wędrującym żuczkiem ..motylkiem .Przytulmy się do drzewa ..odpowie na nasze zmartwienia i prośby ...przekaże pozytywna energię ..wskaże gdzie leżą plastikowe i szklane butelki ..puszki ..opakowania po papierosach i pety..itp." dary "człowieka dla Lasu. Posłuchajmy stukotu dzięcioła i szumu drzew ...a zrozummy jego istotę ..istotę Natury...zamiary Stwórcy ..i może zmienimy wiele spraw w swoim życiu. Bo Las to nie jest martwa natura ..to ktoś obok nas ..żyjący by nas wspomagać na naszej drodze życia ..pozwólmy mu żyć ..niech wlewa do naszych serc optymizm ..i nadzieję na lepsze jutro.

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)