Dlaczego ludzie łamią kwarantannę? "Dla żartu", bo "czują się dobrze" albo dlatego, że chcą... kupić auto

2020-03-31 14:26:01(ost. akt: 2020-03-31 15:37:26)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Policjanci codziennie sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przestrzegają obowiązujących ich zasad. Niestety nie wszyscy dozorowani wywiązują się z poleceń wydanych przez sanepid.
Szczytno

W poniedziałek (30 marca) po południu szczycieńscy policjanci na terenie gminy Pasym kontrolowali osoby, które decyzją sanepidu objęte zostały kwarantanną domową. Pod jednym z adresów nie zastali 60-letniego mężczyzny. W rozmowie z jego małżonką ustalili, że pojechał on na giełdę samochodową kupić nowe auto.

Funkcjonariusze nawiązali kontakt telefoniczny z mężczyzną, który oświadczył, że wydawało mu się, że skoro czuje się dobrze, to już może wyjść z domu. Swoim zachowaniem 60-letni mieszkaniec gminy Pasym popełnił wykroczenie z art. 116 kodeksu wykroczeń. Teraz ze swojego nieodpowiedzialnego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem.

Tego samego dnia przed godz. 23:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał niepokojący telefon dotyczący pogorszenia się stanu zdrowia mężczyzny, objętego kwarantanna domową. To zgłoszenie postawiło na nogi zarówno służby sanitarne, pogotowie ratunkowe, jak i funkcjonariuszy szczycieńskiej komendy.

Zawiadamiający 33-letni mieszkaniec Szczytna powiedział, że jego przebywający na kwarantannie brat skontaktował się z nim za pośrednictwem internetowego komunikatora i poinformował go, że bardzo źle się czuje i pilnie potrzebuje pomocy medycznej. Mężczyzna dodał, że próbował ponownie skontaktować się z nim, jednak ten już odbiera jego wiadomości.

Szczycieńscy policjanci potwierdzili, że pod wskazanym przez zgłaszającego adresem przebywa osoba objęta przez sanepid kwarantanna. Następnie funkcjonariusze podjęli próbę skontaktowania się z mieszkańcem gminy Pasym. 41-latek w rozmowie z oficerem dyżurnym oświadczył, że czuje się dobrze i nie potrzebuje pomocy medycznej. Potwierdził też, że jakieś trzy godziny temu rozmawiał z bratem, jednak nie prosił go o żadną pomoc.

Skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie 33-letninego mieszkańca Szczytna, wprowadziło w błąd mundurowych i zaangażowało do działań inne służby. Mężczyzna wkrótce będzie miał okazje wytłumaczyć się ze swojego zachowania przed sądem.

Policja przypomina: Wykorzystywanie obecnie panującej sytuacji, do robienia sobie żartów jest karygodne. Zaangażowanie służb niosących pomoc do bezzasadnego zgłoszenia, może skutecznie uniemożliwić jej udzielenie tym, którzy jej naprawdę potrzebują. W przypadku bezpodstawnego zgłoszenia interwencji, zgłaszający popełnia wykroczenie, za które grozi surowa kara.

Działdowo

Również w poniedziałek około godz. 17:30 dzielnicowi z Rybna otrzymali informację, że na terenie Rybna jeden z mieszkańców opuszcza swoją posesję, mimo, że objęty jest kwarantanną domową. Policjanci ustalili, że mężczyzna tego dnia wsiadł na rower i wyjechał poza miejsce wyznaczonej kwarantanny. Po skontaktowaniu się z 45-latkiem potwierdził on, że pomimo kwarantanny wyjechał z posesji i udał się po zakupy, gdyż jak tłumaczył „czuje się dobrze”.

Policjanci przypomnieli mężczyźnie o zasadach kwarantanny domowej, którą został objęty i obowiązku ich przestrzegania oraz konsekwencjach prawnych łamania kwarantanny. O powyższym zdarzeniu policjanci zawiadomili służby sanitarne, które za złamanie kwarantanny mogą nałożyć na 45-latka karę w wysokości nawet 30 tys. złotych.

Iława

Podczas kontroli prowadzonych przez policjantów w poniedziałek na terenie powiatu iławskiego, funkcjonariusze nie zastali w mieszkaniu objętym kwarantanną kolejnych czterech osób. Po nawiązaniu kontaktu telefonicznego funkcjonariusze wytłumaczyli im, że muszą siedzieć w miejscu, gdzie mają odbywać 14–dniową kwarantannę, a ponadto w związku z nieodpowiedzialnym zachowaniem całej czwórki policjanci wszczęli w ich sprawie czynności wyjaśniające.

Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro!

Źródło: KMP Olsztyn


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (31 marca) wydaniu m.in.

Marcin BurzaWirus zabija miejsca pracy
Koronawirus zmienił wszystko, a walka z pandemią to też walka o przetrwanie gospodarki, przedsiębiorstw i miejsc pracy. Eksperci przewidują falę bankructw, skok bezrobocia. A przedsiębiorcy apelują do rządu o jak najszybsze wsparcie.

Teraz PiS chce referendum
Ledwie upadła jedna inicjatywa referendalna, a już jest zapowiadana kolejna. Działacze PiS mówią o zamiarze zorganizowania referendum w sprawie odwołania Piotra Grzymowicza z funkcji prezydenta Olsztyna.

Egzaminy też miały problem
Próbne egzaminy ósmoklasistów to nic nowego. Nowy był tylko sposób ich przeprowadzenia — w sieci. Stało się jednak to samo, co w przypadku startującego niedawno e-learningu. Padły serwery. Na szczęście nie na długo.Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jan #2897315 | 213.5.*.* 31 mar 2020 19:50

  nie rozumiem, jest taryfikator kary 30000 zł, jeden drugi dostanie to reszta zrozumie, brak konsekwencji w działaniu na polu prawnym, tylko zdziwienie....

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Odpowiedź jest bardzo prosta! #2897200 | 37.4.*.* 31 mar 2020 17:13

  Bo ludzie w swojej masie (nie wszyscy) są głupi i egoistyczni. Wiek nie odgrywa tu żadnej roli. Jak ktoś nie myślał w przeszłości to małe są rokowania na przyszłość. A co do zapędów cenzorskich GO to powiem jedno. To hańba i kompromitacja. Czego się boicie? Prawdy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Real #2897166 | 88.156.*.* 31 mar 2020 16:07

  Mamy tylko 2 możliwości - uprzejmie upomnieć, niemal głaskając po główce i obciążyć śmieszną karą 500 zeta albo......wzorem Korei Płd dowalić karę równowartą kosztom leczenia spowodowanym ich zachowaniem, co tam w Korei Płd bardzo "pomaga". Szczególnie gdy śmieszny mandat 500 zeta da się pokryć z "PińcetPlus"! I prośba do pana Hrywny głównego cenzora tego serwisu. Szanowny panie, pański upór w BEZPODSTAWNYM usuwaniu wpisów niezgodnych z pańskim widzimisię w którymś momencie spowoduje, że zacznę szukać porad prawnych które zapewne ostudzą pańskie chore ambicje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)