„Odcięci od świata”, każdego dnia walczą o zdrowie pacjentów

2020-03-30 11:54:18(ost. akt: 2020-03-30 13:21:39)

Autor zdjęcia: 4W-MBOT

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, pracownicy Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, radiolodzy, sanitariusze, technicy, personel zabezpieczający – to oni są na pierwszej linii walki z koronawirusem.
„Odcięci od świata”, każdego dnia walczą o zdrowie pacjentów. W tym trudnym czasie, mogą liczyć na wsparcie wielu osób, w tym lokalnych restauratorów i terytorialsów.
 
Dzięki hojności dobrych ludzi, lokalne restauracje w Ostródzie przygotowują dziennie łącznie ponad 100 posiłków, a terytorialsi z 42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu dostarczają je do szpitala zakaźnego, by personel mógł zjeść coś ciepłego. „Lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni, przebywający na wielogodzinnych dyżurach w szpitalach, robią wszystko, by pomóc pacjentom. My też pomagamy jak możemy. Dzięki współpracy z restauracjami dostarczamy posiłki do ostródzkiego szpitala. Lokalni restauratorzy dają darmowe posiłki, my zapewniamy ich transport dla personelu szpitala - dla tych, którzy są na pierwszej linii walki z koronawirusem” – podkreśla płk Mirosław Bryś, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej „Wszystkie działania, które realizujemy mają ograniczyć transmisję wirusa. Jesteśmy po to, by wspierać służby sanitarne i samorządy terytorialne. Współpracujemy z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem. Wspieramy kombatantów, osoby starsze i przebywające w kwarantannie. Dokładamy wszelkich starań, by odciążyć służbę zdrowia. Akcja dostarczania posiłków do szpitala, to forma podziękowania medykom za ich poświęcenie” – dodaje dowódca.
Do akcji włączyli się lokalnie restauratorzy. Jak podkreśla Tomasz Czyżewski, właściciel firmy cateringowej Gusto: „Musimy sobie pomagać wszyscy nawzajem”. O chęci niesienia pomocy mówi też Arkadiusz Kukul, właściciel pizzerii San Bagio: „Musimy sobie pomagać, to jest jak najbardziej odruch ludzki, a tym bardziej lekarzom, pielęgniarkom. Są to ludzie, którzy stoją w pierwszej linii ognia. To od nich zależy nasza przyszłość”.
„Cała akcja jest możliwa dzięki wielkiej pracy rzeszy ludzi o dobrych sercach” – zaznacza szer. Anna Szczepańska, żołnierz 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie i koordynator akcji.
Terytorialsi, którzy codziennie dostarczają posiłki podkreślają, że ten gest to wyraz wdzięczności, podziękowania osobom zaangażowanym w walkę z wirusem. „Każdy żołnierz który tu pomaga, robi to dla kogoś, dla społeczeństwa. Robimy to z potrzeby serca, ale przede wszystkim po to, by podziękować personelowi szpitala za ich działania” – mówi szer. Patrycja Sawicka, żołnierz 42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu.
Ten gest docenia personel i władze szpitala: „Wspaniała propozycja. Bardzo się cieszymy, że wspierają nas terytorialsi z Warmii i Mazur. Akcja cieszy się dużym uznaniem” – podsumowuje Jacek Dudzin, Prezes Zarządu Szpitala w Ostródzie.
Monika Jabłońska-Buder,
Rzecznik prasowy
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plW dzisiejszym wydaniu m.in.

Poprawka 177 zmienia zasady wyborów
Sejm przyjął w sobotę nad ranem pakiet antykryzysowy, a razem z nim poprawkę 177, która zmienia przepisy kodeksu wyborczego. Przegłosowali go zasypiający nad tabletami posłowie, bo głosowanie było zdalne. Teraz krytykują za nią rząd.

Boją się zarazy, ale handlują
Gdyby nie maseczki u części klientów i rękawiczki u sprzedawców, handlowy piątek na olsztyńskim targu przy ul. Grunwaldzkiej wyglądałby jak sprzed koronawirusa. Nawet minister rolnictwa prosi samorządowców, by bazary były nadal otwarte.

Maria Danielewicz, Przewodnicząca ORPiPDziękuję wszystkim za pomoc
Trudna jest sytuacja pielęgniarek pracujących w domowej opiece — mówi Maria Danielewicz, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Olsztynie.Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OBYWATEL #2899512 | 188.147.*.* 3 kwi 2020 16:38

  Dla mnie super widać ich wszędzie to jest wojsko starają się jak mogą że by wszystkim wszystkim nieść pomoc.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. seniorka #2898972 | 188.147.*.* 2 kwi 2020 19:50

  Super to tylko dzięki żołnierzom OT mam dziś leki i zakupy. To są prawdziwi żołnierze , gotowi zawsze nieść pomoc gdy tylko zadzwonię

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. emeryt #2898967 | 188.147.*.* 2 kwi 2020 19:47

  Brawo tak trzymać ci żołnierze widać że działają i robią to z wielkim zaangażowaniem aby więcej takich ludzi oddanych sprawie pełen szacunek i podziękowanie dla WOT

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz