Mężczyzna z Warmii i Mazur kłamał, że jest zarażony koronawirusem. Trafił do aresztu

2020-03-20 12:36:19(ost. akt: 2020-03-20 12:43:35)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Kara pozbawienia wolności grozi 39-letniemu mieszkańcowi Morąga, który swoim bezmyślnym zachowaniem utrudniał pracę morąskiego szpitala, tamtejszej policji oraz służb sanitarnych. Twierdził, że jest zarażony koronawirusem. Choć przeprowadzone badania wykluczyły u niego obecność wirusa, to wciąż rozpowszechniał nieprawdziwe informacje na ten temat. Mężczyzna ostatecznie został zatrzymany i usłyszał zarzut. Sąd przystał na wniosek śledczych i najbliższe 3 miesiące mężczyzna spędzi za kratami.
Kilka dni temu morąscy policjanci dostali zgłoszenie, że w szpitalu w Morągu jeden z pacjentów przebywających na izbie przyjęć awanturuje się. W trakcie interwencji mężczyzna zachowywał się spokojnie, oświadczył, że podda się badaniom i będzie zachowywał się w sposób prawidłowy. Decyzją personelu został przyjęty na oddział. Niedługo po interwencji oficer dyżurny Komisariatu Policji w Morągu otrzymał informację ze szpitala, że ów pacjent twierdzi, że jest zarażony koronawirusem, że miał kontakt z cudzoziemcami i ma wszystkie objawy choroby wywołanej tym wirusem. 39-latek został poddany badaniom na obecność koronawirusa. Przez kilka godzin oczekiwania na wyniki badań morąski szpital był sparaliżowany. Pełnić służby nie mogli również interweniujący w tej sprawie policjanci, którzy zostali odizolowani od innych osób. Na szczęście okazało się, że mężczyzna jest zdrowy.

To jednak nie uspokoiło 39-latka. Po wyjściu ze szpitala zaczął umieszczać publiczne wpisy na portalu społecznościowym informujące o tym, że jest zarażony koronawirusem. Według niego zarażona miała być również jego rodzina. Ponadto, mężczyzna dzwonił do szpitala, sanepidu oraz do komisariatu twierdząc, że jest zarażony. Inspektor sanitarny podjął decyzję o ponownym poddaniu go badaniom na obecność wirusa. Do jego mieszkania przyjechał lekarz, który pobrał próbki od niego i członków rodziny. Kolejny raz badania dały wynik negatywny. Jednak mężczyzna wciąż nie wydawał się być przekonany.

Nieodpowiedzialne zachowanie mężczyzny, który mimo przeprowadzonych badań wywołał niepotrzebną reakcję służb, spotkało się ze zdecydowaną reakcją policjantów. Funkcjonariusze podjęli decyzję o zatrzymaniu 39-latka. Mężczyzna usłyszał zarzut wywołania przekonania o istnieniu zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób i wywołania czynności Policji, Szpitala Miejskiego w Morągu oraz Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Podejrzany przyznał się do zarzucanego mu czynu, jednak nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć swojego zachowania.

Jego nieodpowiedzialność spowodowała utrudnienia w funkcjonowaniu służb, a także wprowadziła niepotrzebną panikę wśród mieszkańców. Dlatego śledczy zwrócili się z wnioskiem do sądu o zastosowanie wobec 39-latka tymczasowego aresztu. W piątek (20.03.2020) sąd przystał na ten wniosek i zdecydował, że mężczyzna najbliższe trzy miesiące spędzi w odosobnieniu za kratami.

Źródło: KWP w Olsztynie(ab/tm)


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Za sprawą Gazety Olsztyńskiej na Facebooku pojawiła grupa wsparcia: Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Włodek #2890397 | 46.76.*.* 20 mar 2020 17:44

  BRAW0

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. obywatel III RP #2890330 | 37.8.*.* 20 mar 2020 15:07

  Przymusowa 3 miesięczna kwarantanna, tylko dlaczego na koszt podatnika to wszystko, obciążyć debila kosztami lub skierować na przymusowe prace.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. xxx #2890312 | 94.254.*.* 20 mar 2020 14:23

  a dlaczego wszyscy którzy podejmowali interwencję i noc spędzili w odosobnieniu od rodzin nie są pokrzywdzonym w tej sprawie,zarówno policjanci jak i medycy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 4. B #2890277 | 178.235.*.* 20 mar 2020 13:03

  Obciążyć typka kosztami wszystkich procedur .W tym czasie ktoś naprawdę chory mógł czekać na pomoc .To nie czas , by myśleć tylko o sobie .Brakuje ubrań ,do akcji /chorego na głowę .zmarnowano przecież tak potrzebne teraz środki ochrony osobistej .Stres na jaki naraził wszystkie służby powinien odpracować w szpitalu z tablicą na plecach , by każdy następny 10 razy się zastanowił ,zanim zacznie mu korba odwalać .

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz