Koronawirus: W Olsztynie zamykane są kolejne place zabaw

2020-03-19 19:15:16(ost. akt: 2020-03-19 17:45:53)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay.com

W środę (18 marca) Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie poinformował o zamknięciu do odwołania wszystkich zarządzanych przez siebie placów zabaw na terenie miasta. A co z placami zabaw administrowanymi przez spółdzielnie mieszkaniowe? Sprawdziliśmy.
ZDZiT podjął decyzję o zamknięciu placów zabaw w związku z licznymi sygnałami napływającymi od mieszkańców ws. niestosowania się do zaleceń kwarantanny. W uzasadnieniu decyzji zarządu czytamy:

"Wprawdzie w minionym tygodniu z powodu wprowadzenia stanu epidemicznego w Polsce, zawieszone zostały zajęcia w żłobkach, przedszkolach i szkołach, to wiele osób zbagatelizowało zalecenia, by pozostać w domach. O ile spacery z dala od skupisk ludzi zalecają nawet lekarze, to spędzanie wolnego czasu w grupach – w obecnej sytuacji – należy traktować jako skrajną nieodpowiedzialność.

Przykładem mogą być place zabaw, co szczególnie widoczne było na początku bieżącego tygodnia, kiedy do wyjścia z domów zaczęła zachęcać słoneczna aura. Dzieci bawiące się na placach zabaw nie były rzadkością. Niestety nie były to pojedyncze przypadki, kiedy na placu można było spotkać jedno dziecko z rodzicem. Odwiedzały je całe rodziny pozwalając swoim pociechom na zabawę z innymi rówieśnikami. Dlatego biorąc pod uwagę zagrożenie epidemiczne zdecydowaliśmy o zamknięciu wszystkich administrowanych przez ZDZiT placów zabaw".

Przypominamy, że Olsztyn nie jest pierwszym miastem, które zakazało korzystania z placów zabaw, jako źródła potencjalnego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Podobny zakaz 17 marca 2020 roku wprowadził Poznań.

A co z placami zabaw administrowanymi przez spółdzielnie mieszkaniowe?

W czwartek (19 marca) do listy zamkniętych placów zabaw dołączyły także te, znajdujące się w rejonie terenów administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową Jaroty.
— Na podstawie decyzji Zespołu Kryzysowego SM Jaroty z dniem 19.03.2020r wszystkie place zabaw zostają zamknięte — informuje Tomasz Swędrowski, kierownik Administracji Osiedla "Nagórki" w Olsztynie.

I dodaje: — Wobec powyższego wszystkie ogrodzone place zabaw zostaną trwale zamknięte, natomiast w przypadku placów zabaw, które nie mają ogrodzenia odpowiednie informacje zostaną rozwieszone na klatkach schodowych budynków będących w bezpośrednim ich sąsiedztwie.

Na informacje z pozostałych spółdzielni mieszkaniowych wciąż czekamy.

Zakaz korzystania z placów zabaw, siłowni zewnętrznych i plaż wprowadził również wójt gminy Stawiguda, Michał Kontraktowicz. O swojej decyzji poinformował na swojej stronie na Facebooku:
— Podjąłem taką decyzję, ponieważ w tych miejscach zbierały się większe grupy osób. Pamiętajmy także o tym, że wirus utrzymuje się na niektórych powierzchniach nawet do kilku dni. Proszę o uszanowanie tej decyzji — czytamy we wpisie.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Za sprawą Gazety Olsztyńskiej na Facebooku pojawiła grupa wsparcia: Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lord k #2895248 | 37.47.*.* 28 mar 2020 13:04

  Oby wam te bachory zdechły

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Mi #2890147 | 31.0.*.* 20 mar 2020 09:00

  Zapraszam na Zatorze... Tu zgrupowane dzieci bawią się jak zwykle. Rodzice mają za nic komunikaty o rozwadze. Zamiast wziąć dziecko na spacer do lasu czy parku to puszczają samopas, a dzieci jak dzieci - zebrać się i wakacje na okrągło!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Dre #2890064 | 185.138.*.* 19 mar 2020 22:54

  A ja z autobusu przesiadłem się do własnego samochodu. Dojeżdżam do pracy w centym Olsztyna. I za parkowanie płacę jak za zboże. Takich mamy samorządowców...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Dert #2890058 | 109.241.*.* 19 mar 2020 22:44

  Gdyby tylko w szkole było więcej nauk ścisłych, chociaż biologii niż religii pewnie nikt by nie robił problemów z zamykaniem placów zabaw oraz kwarantanny. Pewnie Polacy nawet jakby była sytuacja jak we Włoszech robili by nadal grille i się bawili.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. komu to przeszkadza #2889983 | 109.241.*.* 19 mar 2020 20:09

  Bombelek musi polatać

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz