Kombatanci z Warmii i Mazur mają wsparcie terytorialsów [ZDJĘCIA]

2020-03-19 08:41:18(ost. akt: 2020-03-19 10:59:46)

Autor zdjęcia: 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Na pomoc terytorialsów z Warmii i Mazur mogą liczyć kombatanci, którzy ze względu na wiek są szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem. Żołnierze dostarczają ciepłe posiłki, dają wsparcie i opiekę.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Żołnierze WOT w pierwszej kolejności mają nieść pomoc mieszkańcom w sytuacjach zagrożenia

Terytorialsi na linii walki


„Pozostajemy w stałym kontakcie z kombatantami Armii Krajowej mieszkającymi na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Wspieramy organizacje niepodległościowe. Jesteśmy gotowi do wsparcia i opieki. Reagujemy na potrzeby, robimy zakupy, dostarczamy ciepłe posiłki, wszystko po to, by ograniczyć ryzyko zachorowania” – zaznacza Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

We wtorek 17 marca, setne urodziny obchodził mjr Józef Rusak ps. „Bylina‘’, żołnierz 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i przyjaciel 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytorialsi odwiedzili jubilata, ale nie tylko po to, by uczcić setne urodziny, ale przede wszystkim, by zrobić zakupy i zapewnić opiekę. „Mieliśmy plany, by wspólnie świętować ten wyjątkowy dzień. Obecna sytuacja nie pozwala na to, byśmy narażali przyjaciela naszej brygady. Dlatego świętowanie w dużym gronie przełożymy na inny termin, a dziś zadbamy o to, by niczego mu nie zabrakło” – podkreśla płk Mirosław Bryś, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Poza symbolicznym tortem, terytorialsi zawieźli majorowi ciepły obiad przygotowany przez Hotel Górecki w Lidzbarku Warmińskim.

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, opieką terytorialsów zostało objętych 31 weteranów. W tym trudnym czasie, żołnierze wraz z lokalnymi restauracjami zorganizowali dostawę posiłków weteranom. Wkrótce taka sama pomoc zostanie okazana pracownikom i personelowi szpitali. „Restauracje przygotowują posiłki, a my dostarczymy je weteranom, żeby nie musieli wychodzić z domu, gdyż są w grupie najwyższego ryzyka” – zaznacza szer. Anna Szczepańska, żołnierz 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie i koordynator akcji.

Terytorialsi pomagają weteranom i seniorom


Pani Ludwika Mendelska straciła w Powstaniu Warszawskim całą rodzinę. Dziś wie, że w trudnym czasie walki z koronawirusem, może liczyć na pomoc terytorialsów z Warmii i Mazur. Żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie, odebrali obiad z restauracji Amore Mio w Elblągu i zawieźli Pani Ludwice. Wszystko po to, by ograniczyć ryzyko zachorowania.

Z ciepłym posiłkiem, terytorialsi odwiedzili również kpt. Lucjana Deniziaka ps. „Orzeł’’, żołnierza 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Od 1943 roku pełnił funkcję łącznika w brygadzie. Trudne czasy, jak sam mówi „przeżyłem tylko dzięki pomocy kilku dobrych ludzi‘ ’. Dziś, z uśmiechem na twarzy, docenia to, co robią dla niego następcy.


[tweet]https://twitter.com/mblaszczak/status/1240553275394609152?fbclid=IwAR07uJvmifQGFnDM8rJgvLB37gclDO0u4QuJbwfq_4a2he4dGfexMu6nJ2M[/tweet]


Źródło: WOT


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Za sprawą Gazety Olsztyńskiej na Facebooku pojawiła grupa wsparcia:  Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie


Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ? #2890902 | 185.138.*.* 21 mar 2020 11:19

  Dobrze, że od dawna nie było żadnej "Reformy rolnej" bo ci "terytorialsi" wzorem swoich ulubieńców zaczęliby batożyć chłopów wyciorami za przejęcie "pańskiej ziemi". Obawiam się, że w tym ich "wojsku" to najsprawniej działa propaganda.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. ? #2890243 | 185.138.*.* 20 mar 2020 11:27

  Ciekawe, że im dalej od II wojny tym więcej kombatantów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. Warmiak #2889886 | 91.132.*.* 19 mar 2020 17:24

  Widze ze opik w berecie we wlasciwym wojsku sluzyl :-) Moj opa byl i w Norwegii i w Polsce i bral udzial w oblezeniu Leningradu. 4 lata temu go niestety pochowalismy

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. Kobranocka #2889811 | 89.229.*.* 19 mar 2020 16:06

  Jak roznoszą te posiłki to muszą szczegółowo sprawdzać czy dziadek nie służył w Ludowym Wojsku Polskim albo w Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego bo się nie należy Hehe ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. To #2889684 | 91.15.*.* 19 mar 2020 14:06

  Jestem przeszczęśliwy plus

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)