Terytorialsi na linii walki

2020-03-16 07:11:00(ost. akt: 2020-03-15 20:34:46)
Żołnierze WOT w pierwszej kolejności mają nieść pomoc mieszkańcom w sytuacjach zagrożenia

Żołnierze WOT w pierwszej kolejności mają nieść pomoc mieszkańcom w sytuacjach zagrożenia

Autor zdjęcia: DWOT

Na pomoc żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej mogą liczyć weterani, którzy są szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem. Nie powinni więc wychodzić z domów, nawet do sklepu po zakupy. Terytorialsi są gotowi do wsparcia i opieki.
Do walki z koronawirusem stanęli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Jeszcze w piatek ponad 300 żołnierzy WOT, wśród nich ratownicy medyczni oraz żołnierze z uprawnieniami KPP (kwalifikowana pierwsza pomoc — red.), wspierali służby lotniskowe. Decyzję o takim zaangażowaniu terytorialsów podjął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.  

Żołnierze pracowali na 14 lotniskach w kraju, w tym w Szymanach, gdzie mierzyli pasażerom temperaturę i segregowali karty lokalizacyjne. Jednak sytuacja zmieniała się w sobotę po decyzji rządu o wstrzymaniu ruchu lotniczego. Mimo zmiany terytorialsi są w gotowości i pełnią dyżury na lotniskach.

Właśnie na wypadek takich sytuacji kryzysowych, jaką mamy dziś, kilka lat temu zapadła decyzja o reaktywowaniu w Polsce obrony terytorialnej. Żołnierze WOT w pierwszej kolejności mają nieść pomoc mieszkańcom w sytuacjach zagrożenia. A dziś takim zagrożeniem dla nas jest szerząca się epidemia koronawirusa.

Od minionego czwartku WOT zmieniły model funkcjonowania, przechodząc z modelu szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Całość formacji jest obecnie w stanie 12-godzinnej gotowości do działania. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych wchodzą w 6-godzinną gotowość do podjęcia działań. I żołnierze już pomagają. Obecnie WOT wspiera też funkcjonariuszy Straży Granicznej na sześciu punktach kontrolnych na granicy województwa śląskiego.

Na pomoc żołnierzy mogą liczyć weterani, którzy są szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem. Nie powinni więc wychodzić z domów, nawet do sklepu po zakupy.

— Pozostajemy w stałym kontakcie z weteranami Armii Krajowej mieszkającymi na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Jesteśmy gotowi do wsparcia i opieki, pomocy w zaspokajaniu codziennych potrzeb — zapewnia Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygada Obrony Terytorialnej, której formowanie zaczęło się w 2017 roku.

Obecnie brygada liczy już ponad 2400 żołnierzy i formacja cały czas się rozwija. Teraz składa się z czterech batalionów, które znajdują się w Olsztynie, Morągu, Braniewie i Giżycku oraz z trzech kompanii samodzielnych: dowodzenia i logistycznej w Olsztynie oraz kompanii saperów w Ełku.

Terytorialsi coraz bardziej wrastają w region, strzegąc i pomagając mieszkańcom Warmii i Mazur. Od 2018 roku patronem brygady jest kpt. Gracjan Klaudiusz Fróg, ps. „Szczerbiec”, dowódca 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, który w grudniu ubiegłego roku został awansowany pośmiertnie na stopień podpułkownika.

Dewizą terytorialsów jest ”Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Nieraz już nasi żołnierze pomagali policji w poszukiwaniach zaginionych osób, np. grzybiarzy w okolicach Lidzbarka Warmińskiego. Wspierali służby sanitarne w walce z ASF. Teraz żołnierze WOT zapobiegają rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Niedawno została podjęta oddolna inicjatywa społeczna, żeby ufundować warmińsko-mazurskiej brygadzie sztandar. Zawiązał się społeczny komitet, który prowadzi publiczną zbiórkę na ten cel. Na czele komitetu stoi wojewoda Artur Chojecki, a wiceprzewodniczącym jest prof. Ryszard Górecki, rektor UWM. Zbiórce na sztandar patronuje „Gazeta Olsztyńska”. Sztandar dla terytorialsów z Warmii i Mazur będzie symbolem przywiązania do wartości, którymi żołnierze kierują się w służbie: „Bóg Honor i Ojczyzna”. Będzie symbolem integrującym terytorialsów ze społeczeństwem Warmii i Mazur.

Matką chrzestną sztandaru została Agnieszka Pasko, dyrektor Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku, a ojcem chrzestnym Maciej Fróg, wnuk patrona brygady.

Koszt sztandaru jest szacowany na ok. 20 tys. zł. Komitet posiada konto bankowe, na które można wypłacać datki. Pieniądze już płyną, ale jeszcze trochę brakuje do potrzebnej kwoty.

— Inicjatywa ta nas bardzo cieszy. Dowodzi, że lokalna społeczność dostrzega to, co robimy dla mieszkańców, dla regionu — nie kryje zadowolenia płk Mirosław Bryś, dowódca 4 WMBOT.

I dodaje: — Sztandar jest najwyższą wartością jednostki wojskowej. Dla żołnierza to jest honor służyć pod sztandarem, a jednocześnie obowiązek, żeby tego sztandaru bronić.

Uroczystość wręczenia terytorialsom sztandaru planowana jest na 17 maja. To dzień, w którym brygada będzie obchodzić swoje święto.

Andrzej Mielnicki

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.


Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PunkRock #2887861 | 89.229.*.* 16 mar 2020 16:03

  Takie podstawowe rzeczy powinna robić Obrona Cywilna Kraju ale jest w gruzach nie ma jej ... żołnierz WOT może działać w weekend bo w tygodniu pracodawca go nie puści więc podejrzewam że za dużo nie zdziałają tym bardziej że nie poosiadają specjalistycznego sprzętu do walki z wirusem co najwyżej mogą mierzyć temperaturę ...

  odpowiedz na ten komentarz

 2. olsztynianka 79 lat #2887777 | 5.172.*.* 16 mar 2020 13:50

  Czy "terytoliasi" zrobią zakupy?.W sklepach puste pułki.Ludzie powariowali pobliska piekarnia ograniczyła sprzedaż chleba do 5 bochenków.Wcześniej ludzie kupowali po 15-20.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. CO Z EMERYTAMI I RENCISTAMI WOJSKOWYMI ? #2887741 | 83.5.*.* 16 mar 2020 12:54

  WETERANI OK! A kto pomyśli o emerytach i rencistach wojskowych, którzy całe życie służyli armii ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Rezerwa PRAWDZIWA #2887698 | 37.248.*.* 16 mar 2020 11:48

   Z kim oni walczą z wirusem niewidzialnym wrogiem :) Się zarażą i Bendą zarażać Dajcie im rozkaz powrotu do domu lepiej

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. xxx #2887684 | 83.9.*.* 16 mar 2020 11:18

   Proszę o pomoc w odpowiedzi na pytanie: ,,Dlaczego akurat WETERANI są szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem w porównaniu np. z innymi SENIORAMI? Z góry wielkie dzięki.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (14)