Są tacy, co wierzą, że Ziemia jest płaska

2020-03-29 10:20:00 (ost. akt: 2020-03-29 10:23:10)
Warto przeczytać/// Tego bym się nie spodziewał. Tego mianowicie, że znajdę się w jednym towarzystwie z antyszczepionkowcami i tymi, którzy wierzą, że ziemia jest płaska. Tak się jednak stało za sprawą dziennikarza naukowego Łukasza Lamży.
Lamża napisał książkę, w której w przedstawił w przystępny sposób 13 pseudonaukowych, jego zdaniem, teorii. Są wśród nich tak egzotyczne, jak płaskoziemcy czy ci, którzy wierzą w chemtraile czyli w to, że wszechświatowi spiskowcy trują nas przy pomocy smug wydzielanych przez odrzutowce.

Szkoda, że tylko wspomniał o reptilianach czyli inteligentnych i dwunożnych jaszczurach, które przybyły z kosmosu, upodobniły się do ludzi i przejęły władzę nad ziemią. Są nimi między innymi królowa angielska i Donald Trump. W to, że istnieją wierzy kilka milionów Amerykanów.

Lektura książki Lamży może być bardzo nieprzyjemna dla ludzi, którzy wierzą, że dbają o swoje zdrowie i na ten przykład wierzą w strukturyzację wody. Ostatni wypatrzyłem nawet ognistą wodę wyrobioną z rzeczonej strukturyzowanej wody.

Na czasie jest szczególnie rozdział poświęcony antyszczepionkowcom, których ja wolę nazywać proepidemiologowcami.

— Odmowy szczepienia obowiązkowego nie da się sprowadzić do naiwnego, libertariańskiego "decydowania o sobie", o którym mówi tak wielu antyszczepionkowców. Samodzielne "decydowanie" o szczepieniu to nie indywidualizm, to po prostu egoizm".

Szczepienia to nic innego, jak poczucie odpowiedzialności za społeczność, przełożenie interesu ogółu nad prywatny.

No i na koniec, to co mnie zabolało. To 12. rozdział książki poświęcony "globalnemu ociepleniu". Ja w stosunku do tego zjawiska jestem, powiedzmy oględnie, sceptyczny. Może dlatego, że denerwują mnie wszelkie radykalizmy, ten "ekologiczny" także.

— Globalne zmiany klimatyczne to temat nie tylko naukowy, lecz także — a może przede wszystkim — polityczny — pisze Lamża. I trudno się z nim nie zgodzić.

W każdym razie autor "Równoległych światów" trochę nadkruszył moją wiarę, że globalne ocieplenie to polityczno-ideologiczna powiastka dla bogatych dzieciaków z zachodniej Europy i USA.
Bez względu jednak na to, kto w co wierzy lub nie wierzy, to powinien przeczytać tę książkę z jednego, ważnego powodu. Łukasz Lamża pisze o sprawach naukowych zrozumiale dla każdego i, co ważniejsze, rozprawia się z mitami, a nie z ludźmi, którzy w nie wierzą.

Łukasz Lamza to dziennikarz naukowy i filozof przyrody, specjalizujący się w astrofizyce, kosmologii i związanymi z tym zagadnieniami filozoficznymi. Jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz członkiem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Inne jego znane książki to „Przekrój przez Wszechświat” oraz „Wszechświat krok po kroku”.
Był dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo specjalistyczne”.

O autorze:

Łukasz Lamża
Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze
Wydawnictwo Czarne 2020


Igor Hrywna
facebook.com/hrywna[highlight]Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nno #2898357 | 83.31.*.* 2 kwi 2020 07:10

  Są tacy co myślą, że jest Bóg , i to im wystarcza .

  odpowiedz na ten komentarz

 2. ted #2897006 | 83.13.*.* 31 mar 2020 13:18

  Są tacy którzy myślą, że politycy działają dla ich dobra

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. Leniwy Św. Mikołaj #2896208 | 79.191.*.* 30 mar 2020 11:11

  A, nie jest ?

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Andrzej #2896063 | 37.47.*.* 30 mar 2020 06:38

  Lepsze - są tacy co wierzą że ludzie wylądowali na księżycu

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. 1234 #2895982 | 193.107.*.* 29 mar 2020 21:19

   Bo ziemia JEST płaska !!!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (8)