Meteorolodzy wydali ostrzeżenie dla Warmii i Mazur

2020-03-11 07:15:08(ost. akt: 2020-03-11 08:08:04)
Konsekwencją silnego wiatru są połamane gałęzie drzew, dlatego należy zachować ostrożność zarówno w czasie parkowania pojazdu, jak i podczas podróży. Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Konsekwencją silnego wiatru są połamane gałęzie drzew, dlatego należy zachować ostrożność zarówno w czasie parkowania pojazdu, jak i podczas podróży. Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego przed silnym wiatrem.
Zdaniem specjalistów z IMGW, silnie wiać ma dzisiaj (11 marca) od godziny 10 do 20. Na terenie całego województwa obowiązuje 1 stopień zagrożenia tym zjawiskiem. Oznacza to, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

A co z pogodą?


Tomasz Siemieniuk z Biura Prognoz Meteorologicznych w Białymstoku opracował prognozę synoptyczną dla naszego regionu:


W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9°C do 11°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach osiągający, zwłaszcza na zachodzie i północy regionu 80 km/h, zachodni.

11/12.03.2020 od 19:30 do 07:30 (środa/czwartek)

W nocy zachmurzenie umiarkowane, jedynie początkowo na wschodzie regionu zachmurzenie duże i tam miejscami zanikające przelotne opady deszczu. Nad ranem na zachodzie i w centrum regionu ponowny wzrost zachmurzenia do dużego z możliwością wystąpienia opadów deszczu. Temperatura minimalna od 3°C do 5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w pierwszej połowie nocy, okresami porywisty, południowo-zachodni.

12.03.2020 od 07:30 do 19:30 (czwartek)

W dzień zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu, miejscami burze, zwłaszcza na południu regionu opady okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana suma opadów do 10 mm. Temperatura maksymalna od 10°C do 12°C. Wiatr rano umiarkowany i dość silny, na zachodzie i północy regionu silny, w porywach miejscami osiągający 90 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

12/13.03.2020 od 19:30 do 07:30 (czwartek/piątek)

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami. Początkowo zanikające przelotne opady deszczu oraz lokalnie deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od 1°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w pierwszej połowie nocy okresami dość silny, w porywach od 60 do 70 km/h, a na północy i wschodzie do 80 km/h, porywisty, zachodni.

Przy okazji sprawdziliśmy, jak meteorolodzy z IMGW podchodzą do zagrożenia koronawirusem. W tej sprawie wydano specjalny komunikat:


Podjęliśmy wszelkie proaktywne działania, w tym anulując wszelkie podróże pracowników do krajów wysokiego ryzyka, w tym krajowe. Ograniczyliśmy również spotkania zewnętrzne. Prace grup serwisowych, pomiarowych oraz technicznej kontroli zapór odbywają się bez zmian. Podejmujemy również środki ostrożności w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, w tym wymianę serdeczności (powitania). We wszystkich toaletach znajdują się środki higieniczne, a w biurach dodatkowe plakaty informacyjno-profilaktyczne. Każdy pracownik, który rozpozna u siebie objawy sugerujące na infekcje musi poinformować o tym fakcie przełożonego oraz zastosować maskę ochronną i pozostać w domu.

IMGW infoprmuje:


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. lwx #2883998 | 83.9.*.* 11 mar 2020 10:19

    Takie ostrzeżenia to jak dla zmarłego święcona woda. Drzewa schorowane przy drogach należy wycinać przed szkodą a nie po szkodzie. Niestety my wszystkiego i wszystkich żałujemy. Natomiast brak nam zdrowego rozsądku i to widać na każdym kroku. Tu obawy nie wystarczą potrzebna jest mądrość i zapobiegliwość.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz