Koronawirus zamyka szkoły

2020-03-09 14:50:00 (ost. akt: 2020-03-09 20:55:04)

Autor zdjęcia: Kancelaria Premiera/ Twitter/ screen

Zdrowie///Z powodu koronawirusa w poniedziałek zamknięto dwie szkoły w regionie. Obie pod Szczytnem. — Rozumiem, że ludzie się obawiają, robimy wszystko co możemy — mówi Sławomir Wojciechowski, wójt Gminy Szczytno.
Ma to związek z obywatelem Niemiec, który przyjechał do Małdańca koło Szczytna. Mężczyzna podróżował tym samym autobusem co tzw. polski pacjent zero. Kiedy źle się poczuł, trafił do szpitala w Ostródzie. Tam okazało się, że jest zarażony. Rodzina, u której przebywał została objęta kwarantanną

— Ten mężczyzna przebywał w tym domu już z tydzień — opowiada nam mieszkanka Małdańca. — Objęta kwarantanną została rodzina, ale kto wie, ile osób przez te kilka dni miało z nimi kontakt. Jestem przerażona, bo to mała wieś i spotykaliśmy się w sklepie czy na ulicy. Boję się o dzieci, nie zamierzam ich wysyłać do szkoły, dopóki nie okaże się, że rodzina objęta kwarantanną jest zdrowa.

W poniedziałek i tak nie było takiej możliwości, bo Szkoła Podstawowa w Rudce została zamknięta. To tam uczą się dzieci z Małdańca. — Wszyscy się boimy — mówi Danuta Bagińska sołtys Małdańca. — Kwarantanną objęte zostały 3 osoby: ojciec i córka z chłopakiem. Jednak zanim zostali odizolowani, to spotykali się z innymi osobami, byli w naszym sklepie, w Szczytnie na zakupach, chodzili wszędzie. Każdy się teraz boi. Nikt nas o całej sytuacji nie poinformował. Ludzie cały czas dzwonią i dopytują się. Wszyscy obawiają się, że przez ten czas ktoś mógł zostać zarażony. Dziś rano kilkoro mieszkańców naszej wioski pracujących w Wielbarku zostało odesłanych na 10-dniowe urlopy. Mój szef też dzwonił i mówił, że nie wie, co ma robić. Czekam na decyzję, czy mam jechać do pracy czy nie. Nigdy nie podejrzewałabym, że wirus dotrze do naszej wsi.

— Do szkoły w Rudce uczęszcza 22 dzieci z Małdańca, dlatego dyrektor szkoły odwołał w poniedziałek lekcje. We wtorek zajęcia się już odbędą — informuje Sławomir Wojciechowski, wójt Gminy Szczytno. — Rodzina, w której przebywał zarażony mężczyzna objęta jest kwarantanną, pobrano od nich próbki na obecność wirusa. Postępujemy zgodnie z procedurami i zaleceniami. Rozumiem, że ludzie się obawiają, robimy wszystko co możemy.

Na jeden dzień zamknięto też szkołę w położonym niedaleko od Małdańca Lipowcu. — Szkoła została zamknięta z powodu podejrzenia, że jedno z dzieci uczęszczające do tej szkoły mogło mieć kontakt z rodziną, w której przebywał chory mężczyzna. Informacja jednak okazała się nieprawdziwa —wyjaśnia Sławomir Wojciechowski, wójt Gminy Szczytno.

Z kolei do Szkoły Podstawowej w Olszynach, oddalonej od Małdańca 15 km, kilkoro rodziców nie posłało na zajęcia swoich dzieci. Jak mówią, obawiają się o ich zdrowie. — Faktycznie jest mniej dzieci w szkole i oddziale przedszkolnym, jednak o tej porze roku jest to normalne — podkreśla Grażyna Kacprzyk, dyrektorka szkoły. — W związku z zaistniałą sytuacją paniki nie ma, jednak każdy się boi.

Na FB sołectwa Zieleniec (17 kilometrów drogą od Małdańca) pojawiła się informacja z prośbą o "zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do zaleceń wydawanych przez sanepid i Ministerstwo Zdrowia dotyczących dbania o higienę i ochrony przed koronawirusem”.

— Bardzo się boimy zarażenia wirusem — mówi Hanna Deptuła, sołtys wsi. — Nie sądziliśmy, że ta choroba dotrze do naszego województwa, a okazało się, że jest tak blisko. Do Małdańca z naszej miejscowości jest około 10 kilometrów, więc nic dziwnego, że dopadł nas strach. Ja prowadzę sklep, więc cały czas jestem narażona na kontakt z wieloma osobami. Staram się zachowywać wszelkie środki ostrożności.

Joanna Karzyńska
j.karzynska@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. NO #2883235 | 95.40.*.* 10 mar 2020 08:16

  Po wini zablokować też GRANICE

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Trzeźwy. #2883171 | 165.225.*.* 10 mar 2020 07:24

  Dwie rady, nie panikować, ale także nie lekceważyć. Kilka tygodni wzmożonej czujności i ostrożności i będzie lepiej.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Alicja #2883009 | 83.28.*.* 9 mar 2020 21:37

   Koscioly i szkoly powinny byc zamkniete, w sklepach zasada co dotkniesz to lupujesz a nie macanie produktow lapami. Gdzie scierki do dezynfekcji raczek od koszykow sklepowych?

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. ttt #2882953 | 83.9.*.* 9 mar 2020 20:27

    Nie ma co panikować, Chiny nie dały rady, EU tym bardziej nie daje więc trzeba będzie przez to przejść. Jak nie w tym roku to w następnym. W ciągu 2 tyg. przekroczymy 1 tys.......a kościół zamiast zamknąć drzwi będzie wylegarnia wirusa

    odpowiedz na ten komentarz

   2. Anka #2882945 | 89.228.*.* 9 mar 2020 20:22

    To ten niemiec nie wiedział, ze są szukani pasażerowie z tego kursu autobusu? W każdych mediach o tym było. Nieodpowiedzialny pacan. I zgłosił się dopiero jak zachorował. W nosie miał to, ze stanowil zagrożenie. A niech go ....

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (10)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

   GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

   Unia Europejska

   VISA MASTER CARD