Cztery nowe przypadki koronawirusa w Polsce, w tym jeden w Ostródzie. Jest reakcja rządu, Kościoła i mediów społecznościowych [AKTUALIZACJA]

2020-03-06 17:18:02 (ost. akt: 2020-03-06 21:58:17)

Autor zdjęcia: Pixabay

Minister zdrowia poinformował o czterech nowych przypadkach zachorowań na koronawirusa w Polsce. Jeden z nich zdiagnozowano u pacjenta w Ostródzie.

Dwoje z pacjentów, u których wykryto koronawirusa, było hospitalizowanych w Szczecinie. Wrócili oni z Włoch. Kolejny przypadek stwierdzono we Wrocławiu, natomiast czwarty pacjent z koronawirusem przebywa w ostródzkim szpitalu. Jak powiedział Radiu Olsztyn wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, olsztyński sanepid wykonał badanie, które potwierdziło obecność koronawirusa u 43-letniej kobiety, która podróżowała autokarem z polskim pacjentem zero. Kobieta zaraz po pojawieniu się w Polsce pierwszego przypadku koronawirusa, znalazła się w szpitalu w Ostródzie.

Jak udało się ustalić naszym dziennikarzom, kobieta ta nie jest mieszkanką powiatu iławskiego.

Zgodnie z procedurą służby sanitarno-epidemiologiczne będą docierać do wszystkich osób, z którymi zakażeni mieli kontakt.
— Spodziewamy się kilku nowych przypadków w najbliższym czasie — powiedział podczas konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Przypomnijmy, że w środę dowiedzieliśmy się o pierwszym w Polsce zachorowaniu na wirusa SARS-CoV-2. Wykryto go u pacjenta z Cybinki w województwie lubuskim. Mężczyzna, który od poniedziałku przebywa w szpitalu w Zielonej Górze, podróżował z Niemiec do Polski autokarem firmy przewozowej Sindbad.
W piątek (6 marca) premier Mateusz Morawiecki zwołał posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.


Jak poinformował Michał Dworczyk, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz została zobowiązana przez premiera, żeby do wtorku przygotować pakiet propozycji do wykorzystania, do wsparcia dla firm z sektorów najbardziej dotkniętych stratami ze względu na koronawirusa.

Minister Dworczyk poinformował także, że minister finansów wyda rozporządzenie zwalniające spirytus z akcyzy, który będzie wykorzystywany do produkcji płynu do dezynfekcji. PKN Orlen będzie produkował płyn, który będzie dostarczany do szkół pod koniec przyszłego tygodnia.

- W przyszłym tygodniu minister Łukasz Szumowski uruchomi specjalną infolinię przeznaczoną wyłącznie do lekarzy. Została też, zgodnie z zaleceniem premiera, uruchomiona komunikacja w ramach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa - powiedział Michał Dworczyk.Jak informuje prezes NFZ, dziś (6 marca) od godziny 16.00 w Telefonicznej Informacji Pacjenta (tel. 800 190 590) można uzyskać numer do POZ, pod którym będzie realizowana teleporada - łącznie ze zdalnie wystawianym zwolnieniem.

W piątkowy wieczór ukazał się także specjalny komunikat arcybiskupa Józefa GórzyńskiegoZagrożenie epidemią koronawirusa wpływa na decyzje organizatorów imprez. Odwoływane są zarówno naprawdę duże wydarzenia (jak premiera nowego filmu o Bondzie), jak i mniejsze imprezy, czego przykładem jest gmina Ełk. To tam nie odbędą się np. gminne obchody Dnia Kobiet w Stradunach.

Co ciekawe, zgodnie z zapowiedziami ich szefów, także media społecznościowe włączyły się w walkę z koronawirusem. Kiedy wpiszemy w wyszukiwarkę Twittera hasło "koronawirus", wyskakuje nam komunikat, odsyłający na profil Ministerstwa Zdrowia.

https://m.wm.pl/2020/03/orig/twitter-615648.jpg

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, poinformował z kolei: "Skupimy się na tym, aby każdy mógł uzyskać dostęp do wiarygodnych i dokładnych informacji. Jest to kluczowe w każdej sytuacji kryzysowej, ale szczególnie ważne, gdy można podjąć środki ostrożności, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia. Jeśli wyszukujesz koronawirusa na Facebooku, zobaczysz wynik, który kieruje Cię do Światowej Organizacji Zdrowia lub lokalnego organu zdrowia, aby uzyskać najnowsze informacje. Jeśli jesteś w kraju, w którym WHO zgłosił transmisję osobiście, zobaczysz ją również w swoich aktualnościach".

Komunikat mający zapobiegać niepotrzebnym obawom wydało także Ministerstwo Obrony Narodowej. Przedstawiciele MON piszą, że "wojskowa służba zdrowia jest przygotowana na sytuacje związane z wystąpieniem koronawirusa na terenie Polski. Jesteśmy gotowi do udzielania pomocy pacjentom oraz wspierania cywilnego systemu ochrony zdrowia. Przedstawiciele wojskowej służby zdrowia pozostają w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia".[fbpost]https://www.facebook.com/PowiatOstrodzki/photos/a.302902336441799/2781008235297851/?type=3&theater">

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/ Twitter/ screen

Fot. Kancelaria Premiera/ Twitter/ screen


Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. medyk #2882281 | 37.248.*.* 8 mar 2020 23:34

  potrzeba reakcji kościoła w sprawie spowiedzi gdzie setki ludzi chorych przekazują w tym miejscu grypę kichając, kaszląc..

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. universum #2881483 | 37.47.*.* 7 mar 2020 10:27

  są też pośrednie ofiary wirusa tj przepuklina od noszenia mąki z biedronki

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

 3. Olsztyn #2881446 | 188.147.*.* 7 mar 2020 09:34

  Wczoraj odwiedził mnie kolega który wrócił autobusem z Niemiec. Na dzień dzisiejszy zdrowy ale wirus wylęga się do dwóch tygodni.... I teraz nie wiem czy już robić zapasy a inni uznają mnie za panikarza czy poczekać aż zacznę kaszleć by mieć uzasadnienie moich większych zakupów....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kanaliaFFM #2881408 | 93.207.*.* 7 mar 2020 08:18

   Jakas spora czesc z was umrze z powodu glupoty oraz prymitywizmu, a to wszystko poprzez mutacje przeksztalci sie w debilizm !! Z powodu koronawirusa nie umrzecie !!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Kobieta 43 w Ostródzie koronavirus #2881386 | 178.235.*.* 7 mar 2020 07:55

   Ta kobieta jest z Ostródy czy z innego miasta?

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (34)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

   Unia Europejska

   GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.